Yıl...

  • 2.01.2021 00:00

 

 

Ukala diyenler olabilir ama yine de yazayım dedim. Bizim köyün kültüründe (Kıbrıscık/Bölücekkaya), yaş günü, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, zart günü, zurt günü gibi gereksiz tüketim zırvaları yok. Bunlar harsımızın (ekin, gelenek, örf, töre) içinde yer almıyor...

 

 

 

Hiç doğum günü kutlamadım. Yılbaşı da sanal bir şey. Dünyada 200 ülke var. Bilebildiğimce 20 kadar farklı ölçülü takvim(?) var.

 

Çin takvimi bilmem kaç yılını gösteriyor. İbrani takvimi bilmem kaç yılını gösteriyor. Hicri takvim var. Rumi takvim var. Miladi takvim var... 


Dünyada değişen hiçbir şey yok. 31 Aralık ile 1 Ocak arasında zerre fark yok. Takvimler insanların uydurduğu sanal şeyler. 


Dahil olduğumuz söylenilen 2021 yılında:  Hak, hukuk, refah, ilim, bilim, kitap, kültür, örf, töre, adet, üretim, patent, başarı, buluş, kazanç, huzur, infak olsun istiyorum. Komşusu açken tok yatanlar helak olsun. Kenz edenler bertaraf olsun. Hedonizm bitsin. Sade yaşam olsun. Bir insanın en fazla 100 çeşit eşyası (minimalizm) olsun.      

 

***


MEMLEKET İSTERİM


Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Cahit Sıtkı TARANCI

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız