Göz yaşartan, ağlatan bir anekdot...

  • 19.08.2019 00:00

Toplum olarak bir çok dertlerimiz var. Ancak bunları çözmek çok zor değil.
***
İş birliği yapabilsek, ekip olabilsek, dayanışma içinde olsak, çok öğrensek, çok üretsek Anadolu topraklarını cennet gibi yapabiliriz…
***
2018 yılında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına (BAKKA) otomasyon, kodlama, yazılım, PLC, pnömatik, mekatronik, robotik içerikli bir proje yazıp sunmuştum.
***
Ajans projeyi uygun gördü ve o zaman görev yaptığım meslek lisesine 169.000 TL’lik malzeme hibe etmişti.
***
Bu gereçlerle okuldaki iki mekana endüstri 4.0 eksenli iki atölye oluşturduk.
***
Daha sonra bu iki derslikte öğrencilere, öğretmenlere, halka yönelik olarak tamamen ücretsiz elektronik, bilgisayar, kodlama, robotik vb. içerikli kurslar vermiştim.
***
2019 yılının sanırım Şubat ayında İstanbul’dan Sayın B. A. Aksoy adlı bir bey beni aradı. “Facebook sitesinden okulunuzda yapılan ücretsiz kurslar olduğunu öğrendim. Ben de bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Senelerdir elektrik-elektronik ile uğraşan bir teknik elemanım vb.” dedi.
Ben de “Her zaman kapımız açık. Ne zaman isterseniz geliniz” dedim.
***
Aradan bir süre geçti. Sayın B. A. Aksoy Bey, hanımını da yanına alarak İstanbul’dan saatlerce uzaktaki Zonguldak ilinin Kozlu ilçesindeki meslek lisesine gelerek temel kodlama kursumuza katıldı. Kendisiyle bu vesileyle tanıştık.
***
Aradan 5 ay kadar zaman geçtikten sonra bugün Sayın B. A. Aksoy Bey telefonla yine beni aradı. “Okulunuz öğrencilerine bir adak sunmak istiyorum. Uygun mudur. Ben hayvanı tedarik edeyim. Yiyecek Teknolojisi Alanı öğretmen ve öğrencileri kesim işini yapsınlar. Bunun etini fakir öğrencilere ikram ediniz” dedi.
***
Vallahi ne diyeceğimi bilemedim. Gözlerim yaşardı. Ağlamak istedim. Ülkemizde hala böyle kaliteli, düşünceli, saygın insanların bulunması bizleri gelecek adına umutlandırmaktadır.
***
Kendisine minnettarız. Eğer kendisi uygun görür ise tam adını da buradan açıklayabilirim. Telefonunu da verebilirim. Belki teşekkür etmek isteyenler olabilir..
***
Son söz: İnanarak ifade ediyorum. Eğer 82 milyon insan birlikte hareket edebilsek, bilimi, teknolojiyi, sanatı, tarımı, hayvancılığı doğru yapabilsek 10 yılda 215 ülkenin en mutlu ülkesi oluruz.
***
Bizi geri bırakan hususlar: Az bilmek, çok uyumak, çok tatil yapmak. Lüks tüketim. İsraf. Üşengeçlik. Haset...

Ali Özdemir
0505 220 83 85
www.aliozdemir.net

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız