Heba...

  • 14.12.2017 00:00

 

 
Baştan söyleyeyim, psikolog, psikiyatrist, pedagog, bilim insanı değilim. Sadece sıradan bir eğitimciyim. Ana babaların çoğu gidişatın farkında değil. Anaakım medya bu konuda yeterli bilgi iletmiyor. Son 20 yıllık süreçte eğitimde iyice tökezlememizin yegane sebebi telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazları amacı dışında kullanıyor oluşumuzdur.
 
Sosyal medya dedikleri siteler inanın foseptik çukuruna dönüşmüştür. Abartıyor, panik üretiyor demesinler diye bu hususta ayrıntı vermeyeceğim.
 
Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, oyun siteleri, bahis linkleri evlatlarımızı sizden, toplumdan koparıyor.
 
Fransa işin farkına vardı. Okullarda telefonu yasaklama yoluna gitti. Evladınıza en pahalı cihazları veriyorsunuz. Sonra da teşekkür, takdir, onur belgeleri bekliyorsunuz...
 
Okullarda öğretmenler vakitlerinin önemli bir kısmını bu deliliği frenlemek için uğraşır oldu. Çoğu öğrenci telefon ile kopya çekerken yakalanıyor.
 
Toplanan telefonlara rastgele bakıldığında hoş olmayan perişan dosyalar karşımıza çıkıyor. Teferruat vermeyeyim...
 
Kütüphaneler, konserler, paneller, tiyatrolar tümden unutuldu. Her şey sanal yaşanır oldu. Webte bulunan bilgilerin yüzde 88'i asılsız, yanlış, ticari, hurafe, uydurma... Ödevleri webten yapan öğrenci sahte bilgilerle doluyor...
 
Okulları eğitim yapılamaz mekanlara dönüştürme hususunda suçun çoğu aslında velilerde. Olayın vahametini algılamayan kişiler suçu hep öğretmenlere yıkmayı yeğliyor..
 
Bilimi, sanatı, edebiyatı, estetiği, tarihi, dili, kitapları eve sokmayan aileler mıymıy bir kuşak türetiyorlar. Okul artık; her şeyi öğreten kurum değildir. 100 sene önce yazılmış teoriler de artık geçmiyor. Hala John Dewey, Maslow ne demiş diyerek irfanlı millet oluşturamayız.
 
Endüstri 4.0 çağındayız. Cihazlar birbiriyle haberleşir oldu. Sadece türev, geometri, x, y, pi sayısı, Newton öğreterek Almanya olamayız... Ana dersimiz kodlama olmalı...
 
Çocuğunuzu artık telefon ile okula göndermeyin. İnanın çok zarar ediyorsunuz. Telefonu bırakan çocuğun başarısının 1 ay içinde yüzde 5 arttığı kanıtlanmıştır.
 
Küçük çocuklar dozaj, ölçü, fayda kavramlarını bilemiyor. Her videoyu izliyorlar ama kopan düğmesini dikmekten, portakal soymaktan acizler..
 
Ana medya çok reklam geliri elde ettiği için telefonların sağlığa, bilgiye, kültüre çok zararlı olduğunu ifade etmiyor.
 
Mobil sektörü yüzde 99 oranında Yahudi küresel baronların elindedir. Onlar da Müslümanların bilgi üreten kitle haline gelmesini asla istemiyorlar.
 
Uzun lafın kısası çocuklarınız her geçen gün beceriksiz androidlere dönüşmektedir...
 
 
Ali Özdemir

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız