Kara lastik

  • 19.04.2017 00:00

 
Liseyi bitirene kadar hep kara lastik giydim. Eşofmanım, spor ayakkabım, bisikletim hiç olmadı. Gazete, kitap, dergi alamadım, sadece Kurban Bayramı haftasında et yiyebildim. Tatil nedir hiç bilmedim. Öğretmenlerimiz ne öğrettiyse onunla yetindik.
 
Anam, babam ne söylediyse tamam dedim. Karşı gelmek nedir bilmedim. Buyurulan işi sadece yaptım. Köyde yapılması gereken her işi 365 gün boyunca yaptım. Tatil günlerinde bile hiç boş kalmadım.
 
Radyoyu pili biter diye az dinledim. Gaz lambasını, tüp gazlı aydınlatıcıyı idareli kullandım. Yamalı çoraplar, kazaklar, pantolonlara hayır demedim.
 
Özel kurs, dershane yüzü göremedim.
 
İstanbul’da üniversiteyi okurken bile sinema, tiyatro, konser, kafe hep erişilmez şeyler olarak durdu…
 
Bu zor koşullara rağmen az da olsa faydalı bir insan olabildim.
 
Son derece dar gelirli yapıdan çok değil 30-40 sene geçti. Ülkede her şey değişti. Şu anda yetişen kuşakların elinin altında bilgi denizi internet, kitaplar, dergiler, her türlü giysi, kütüphaneler var. Ulaşım kolaylaştı. Hayatın konforu arttı. Yamalı elbise giyen yok. Açlıktan cılız kalan da pek yok…
 
Lakin başarı, çalışma, azim, hedef, vizyon, misyon, üretim, itaat, saygı, erdem gibi kavramları kaybettik.
 
Yeni kuşaklar sadece akıllı telefon ile yaşar oldu. Elinde kitap taşıyan neredeyse hiç yok. Yolda, parkta, otobüste, evde sadece telefon ile ilgilenen bencil tipler görmeye başladık.
 
Lise ve üniversite seviyesinde öğrenim gören 10 milyonluk kitle Sanal oyunlar, Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, Viber, Bip, Messenger, Snapchat dışında bir şeyle ilgili değil.
 
 
Bilişim sektöründen çuvalla para kazananların yüzde 99’u ABD’den çıkıyor. Bizde kod yazmanın sadece lafı ediliyor. 900 bine yakın öğretmenin yüzde 99’u 2 satır kod yazma, yazılım üretme bilgisine sahip değil.
 
Bilimsel buluşları teşvik eden, ödüllendiren, kollayan bir eğitim sistemine de hala geçemedik.
 
Okullarımızda etkileşimli tahtalar, dokunmatik ekranlar, tabletler, modern eğitim setleri yok değil. Ancak bunlar bizi teknoloji üretir yapıya sokamadı. Sadece cihaz modeli yükseltmeyi iyi beceriyoruz.
 
Öğrencilerimiz teneffüslerde sadece telefon ile meşgul oluyor. Spor alanına, kütüphaneye giden hiç yok gibi.
 
Ana babaların yaşama bakışı da çocuklarıyla aynı. Asgari ücret seviyesinde geliri olanlar bile elektronik cihazların esiri olmuş durumda.
 
Bu yapı bizi geri ülke olarak kalmaya doğru hızla itiyor.
 
 
Ali Özdemir
www.aliozdemir.net
0505 220 83 85

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ismail gülen
    ismail gülen
    15.10.2012 20:29

    sy b.başkanım, ben boluda yaşıyorum.4 çocuğum var.4 ‘düde okuyor. fakat kendim işsizim iş bulamıyorum. en küçük kızım doğuştan özürlü.bu neden den dolayı çocuğumu ve ailemi bırakıp başka illerde çalışamıyorum. ben boluda oturuyorum. ayriyeten ev borcu ödüyorum. çok sıkıntıdayım. maddi olarak bulanımdayım. benim mesleğim aşçıyım .bana bolu da acil ve sağlam iş yardımı istiyorum. İşsizlikten borçlarımı ödiyemez hale geldim . acil yardımlarınıza ihtiyacım var. Gereğinin yapılmasını arz ederimm

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız