Sosyal sorumluluk çalışmaları ne ola ki?

  • 20.05.2015 00:00

 

Dünyanın en zengin insanlarından olan Bill Gates Afrika’daki sefalet için her yıl yaklaşık 25 milyar dolar harcıyormuş.

 

ABD’nin, AB’nin bir çok zengin insanı; vakıflar, dernekler, fonlar oluşturarak sosyal dertlere / projelere / araştırmalara kaynak aktarıyorlar.

 

Son 20-30 yıldır Türkiye’de de büyük firmaların sosyal amaçlı vakıflara, eğitim kurumlarına, araştırmacılara yaptığı destek kayda değer artışlar gösteriyor. Reklam derler diye bu firmalardan örnekler veremiyorum.

 

Yüzlerce firma başarılı öğrencilere burs veriyor. Yoksulların ihtiyaçlarını karşılıyor. Spor etkinliklerine sponsor oluyor. Ağaç dikiyor. Dini vb. tesisler inşa ettiriyor…

 

“Sosyal sorumluluk” kavramıyla ifade edilen bu işler devletin elinin uzanamadığı, yeterli olamadığı noktalarda can simidi oluyor.

 

25 yıldır eğitimcilik yapıyorum. Üniversiteyi de rahmetli Sayın İzzet Baysal Beyefendinin Vakfının verdiği burs ile bitirebildim. Çeyrek asırlık zaman diliminde yüzlerce firmaya, vakıfa, derneğe, kuruma mektup (ileti) yazarak görev yaptığım okullar için nakdi ve ayni yardımlar topladım. Bunu hiçbir zaman kendi çıkarım için yapmadım. Fakir bir öğrenci / insan gördüğüm zaman ona yardım edebilecek kişilere / kurumlara ulaşmasını sağladım.

 

Edirne, Manisa, Bolu, Lefkoşa, Zonguldak gibi yerleşim birimlerinde çalışırken fakir öğrencilere yardımlar / burslar buldum. Okulun çeşitli teknik ihtiyaçları için “sosyal sorumluluk” bilincine erişmiş kurumlardan ayni destekler temin etmek için girişimde bulundum.

 

“Sosyal sorumluluk” kavramından habersiz olan kişilerin engellemelerine, taş koymalarına, iftiralarına rağmen çalışmalarımı halen sürdürüyorum.

 

Son 6 ay içinde, çalıştığım kuruma Japon To…. firmasından sıfır kilometre mükemmel bir otomobil, büyük bir belediyemizden bine yakın kitap, giyim eşyaları kazandırdım… Yine büyük bir firmanın yoksul öğrenciler için gıda maddeleri bağışı söz konusu olacak…

 

Büyük firmaların, vakıfların, derneklerin eğitim kurumlarına destek olmasını sağlamak için uğraşmayı dilencilik olarak görenlere sadece acıyorum/üzülüyorum…   

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız