2015’te paramı nereye yatırayım?

  • 4.01.2015 00:00

 

2013 ve 2014 yıllarının başında yazdığım, onbinlerce kişi tarafından okunan, yol gösterme amaçlı yazımın üçüncüsünü sunuyorum.

 

Ekonomist, falcı, medyum, müneccim, otorite değilim. Ancak 1989 yılından beri dünya ve ülke ekonomisini, siyasal gelişmeleri kitap, gazete, radyo, TV, dergi, internet üzerinden yakinen takip ediyorum.

 

Hisse senedi, döviz, faiz, altın, bireysel emeklilik fonları, A-B tipi yatırım fonları, repo, forex, devlet tahvili, hazine bonosu, konut, arsa gibi yatırım araçlarının son 30 yıllık getirileri hakkında arşiv bilgisine sahibim.

 

30 yılın getiri şampiyonu hiç tartışmasız sağlam şirketlerin hisse senetleridir.

 

Borsa (BİST) ile 25 yıldır ilgiliyim. İlk yatırımım 1989 yılında Ereğli Demir Çelik AŞ’nin kağıdını alarak başlamıştı…

 

Aradan geçen zaman zarfında elime geçen paranın tasarruf için ayrılan kısmını hep hisse senedine ya da A/B tipi yatırım fonlarına yatırdım.

 

Borsadan aldığım hisse senetlerinde ilk 20 yıl boyunca “önce kazandım sonra kaybettim.” Yani elde var sıfır durumuna 3-4 kez düştüm. Bu düşüş zamanları hep krize girilen zamanlardır...

 

1990 yılında 1. Körfez Savaşı, 1994 yılında ekonomik kriz, 1998 yılında Uzakdoğu ülkelerindeki kriz, 2001’de ekonomik kriz, 2008 yılında ABD’deki mortgage (tutulu satış) krizi kazançlarımı alıp götürdü…

 

Son 5 yıldır gözlerim açıldı. Borsanın mantığını tamamen çözdüm. Artık hiç kaybetmiyorum diyebilirim. Hisselerde kaybetmemenin sırrını çözünce bu bilgilerimi kitap haline getirdim. “Yatırımcı Rehberi” adlı kitabım 1 yıldır Türkiye’nin her yerinde satışta olan, küçük yatırımcılara doğru yolu gösteren tek eserdir.

 

Borsada kaybetmemenin hep kazanmanın sırrı havalı danışmanlara para saçmak, uçuk uzmanları dinlemek, F/K, PD/DD, beta katsayısı, Fibonacci değerlerine bakmak vb. değildir. Bunların hiç birisi maalesef bizim ülkemizde geçerli veriler değildir.

 

Sağlam hisse senedini anlamanın tek yolu şirketin uzun vadeli (5 - 10 – 15 - 20 yıllık) fiyat grafiğine bakmaktır. Bu grafik merdiven gibi hep yukarı doğru ilerliyor ise hiç sorgulamadan bu hisseyi alın derim.

 

2015 yılının başında diyelim ki 100 bin TL paranız olsun. Bunu şu şekilde değerlendirmeyi öneriyorum.

- 60 bin TL’lik sağlam hisse senedi (5-20 farklı şirket) alınız.

- 10 bin TL’lik A ve B tipi yatırım fonu alınız.

- 10 bin TL’lik altın alınız.

- 10 bin TL’lik Euro alınız.

- 10 bin TL’lik ABD Doları alınız.

 

Not: Ek bilgi almak isteyenler web siteme bakabilirler.

 

Kaynak: Bu yazının hazırlanmasında Abdurrahman Yıldırım, Necmettin Batırel, Yaşar Erdinç, Uğur Civelek, Ali Ağaoğlu vb. gibi ekonomi yorumcularının yazılarından da yararlanılmıştır.  

 

 

Ali Özdemir / Eğitimci – Yazar - Yayıncı

Web: www.aliozdemir.net

E-posta: aozdemir53@hotmail.com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız