Üniversite mezunu olan herkes başarılı mıdır?

  • 18.07.2013 00:00

Türkiye'nin her ili, KKTC'nin her ilçesi üniversiteyle doldu. Devletin ve özel girişimcilerin açmış olduğu 190'a yakın üniversitenin medyadaki reklamlarını (?) gördükçe ne diyeceğimi bilemiyorum.

Her biri ayrı bir konuda Türkiye'nin ya da dünyanın en iyileri arasında olduğunu iddia ediyor...

İyi bir üniversiteden mezunu olmak insana yeni pencereler açar, vizyon sunar. Bilgi, beceri artırır.

Rasgele açılan üniversitelerin ne işe yaradığı belli olmayan bölümlerinde fotokopilerden oluşan ders notlarını ezberleyerek yapılan teorik eğitim ile evrensel standartları yakalamak biraz zor görünüyor.

Kitabı, bilimsel araştırması, makalesi olmayan akademisyenlerin lise düzeyinde bilgileriyle gelişmiş dünya ligine çıkamayız.

1000 kg patates satıp 100 gramlık bir telefon aldığımız sürece üniversite kontenjanlarını sürekli artırmanın bir faydası olmayacaktır.

Türkiye'nin ve dünyanın en başarılı bir çok insanına baktığımızda üniversite mezunu olmadıklarını görürüz. Bill Gates, Steve Jobs, Halis Toprak, Vehbi Koç, Hacı Ömer Sabancı, İbrahim Tatlıses, Zülfü Livaneli, Edison, Einstein, Michael Dell, Henry Ford...

Genç kardeşlerimiz üniversiteyi okuyamadım diye çok üzülmesinler. Yüksek öğrenim görmeden de başarı yakalanabilir.

Açıkta kalmayayım korkusuyla hiç bir işe yaramayan bölümleri de okumasınlar. 4-5 sene okula gittikten sonra alınan diploma hiç bir işe yaramayacaktır. Üstüne üstlük bir de 100-150 bin TL para kaybı söz konusu olacaktır.

 

Web: www.aliozdemir.net

www.facebook.com/ERDEMYAYINEVI

www.twitter.com/aliozdemir_net

E-posta: aozdemir53@hotmail.com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız