Facebook başınızı derde sokabilir

  • 15.06.2013 00:00

 

Komplo teorisyeni değilim. Olmayacak şeyleri abartarak anlatan yazıları da hiç sevmem. Yaklaşık 6-7 yıldır Facebook adlı sosyal medya sitesinin üyesiyim. Bu site aracılığıyla onlarca yeni insanla tanıştım. Bilgiler edindim. Fikirlerimi paylaştım. Eşten dosttan haberdar oldum.

 

Öğrencilerimin, tanıdıklarımın Facebook sitesinde çok hatalı işler yaptıklarını gözlemlediğim için bu yazıyı hazırlama gereği duydum.

 

1. Kültür düzeyi son derece düşük olan genç öğrencilerimiz hakaret, küfür, aşağılama, terörizm, yalan vb. içeren resim ya da yazıları hiç düşünmeden paylaşarak suça ortak oluyorlar. O nedenle ana - babaların evlatlarının faaliyetlerini göz ucuyla da olsa takip etmelerinde fayda vardır.

 

2. Facebook üzerinden virüs, truva atı, solucan, keylogger gibi kötü amaçlı yazılımlar dağıtılmaktadır. Özellikle truva atı (trojan)yazılımı sızan bir bilgisayar dinleme, gözetleme, verileri çaldırma işlerini yapar hale gelmektedir. Ne olduğu belli olmayan her linke tıklanmamalıdır.

 

3. Sapık ruhlu kimi insanlar genç kız ya da genç erkek rolüne girerek yani sahte profiller açarak uyanık olmayan insanlarımızı yasa dışı, ahlak dışı yollara çekmeye çalışmaktadırlar.

 

4. Facebook üzerinden bazı ürünler "çok düşük fiyatlı" gösterilerek satılmaya çalışılmaktadır. Örneğin gerçek değeri 300 TL olan bir fotoğraf makinesi 50-100 TL'den veriliyor gibi anlatılarak dolandırıcılık yapılmaktadır.

 

5. Facebook'ta rastlanılan köşe yazısı, haber, fotoğraf, link gibi unsurların yarıya yakını yalan-yanlış, abartılı, gerçek dışı bilgiler vermektedir.

 

6. Facebook sitesinin renkleri mavi-beyaz olup İsrail bayrağıyla aynıdır. Sitenin sahipleri de Musevilik (Yahudilik) dinine mensup, Harvard Üniversitesi mezunu genç çocuklardır. Bu siteye yüklenen her yazı, resim, adres, e-posta adresi arşivlenmekte, filtre proramlarıyla sınıflandırılmakta ve ekonomik, siyasal kazanç elde etmek için istihbarat örgütlerinin önüne konmaktadır.

 

7. Facebook üzerinde oluşturulan gruplar kullanılarak anarşizm, satanizm, budizm, Yehova Şahitliği, Bahailik, Hristiyanlık, ateizm vb. gibi düşünceler/felsefeler yayılmaya çalışmaktadır. Ergenlik çağındaki gençlerimizin bu tuzaklara düşmesi daha kolay olmaktadır.

 

8. Facebook, Twitter vb. gibi sosyal paylaşım sitelerine her türlü fotoğrafın, bilginin, adresin, e-posta adresinin konulması "bilişim teknolojileri" konusunda uzman olmayanların başını derde sokabilecek riskler taşımaktadır.

 

9. Medya kuruluşlarının, okulların sosyal medya konusunda özellikle 20 yaş altı çocukları eğitmesi gerekmektedir.

 

Ali Özdemir

Web: www.aliozdemir.net

www.facebook.com/ERDEMYAYINEVI

E-posta: aozdemir53@hotmail.com

KKTC

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız