Hisse senetleri nereye yükseliyor?

  • 4.05.2013 00:00

Resimde İstanbul Borsasının son 3 yıllık yükseliş grafiğini verdim. Bu grafik bana ne söylüyor aktarayım.

1- Son 1 yılda yüzde 80'e yakın bir yükseliş oldu. Şu anda fiyatlar çok şişkin durumda.

2- Borsada 400'ün üzerinde şirketin hisse senedi işlem görüyor. Bunların 350 kadarı hissedarlarına son 1 yılda kazandırmadı ya da zarar ettirdi.

3- Türkiye'nin en büyük 50 şirketinin hatta 30 şirketinin dışında kalan (BİST 50, BİST 30) hisse senetleri pek güvenilir değildir.

4- Borsadan hisse almak asla kumar değildir. Kötü yönetilen şirketlerin hisseleri 10 yıl geçse de prim yapmıyor. Bu şirketlerin hangileri olduğunu söyleyebilirim. Ama hukuksal sorun çıkar.

5- Borsa endeksi 90 binlere dayandı. Şu aşamadan sonra borsaya girseniz bile yüzde 5'ten fazla bir kazanç elde etmeniz zordur.

6- Eğer illaki borsaya gireyim diyorsanız asla küçük şirketlere ortak olmayınız.

7- Sağdan soldan aldığınız duyumlarla hisse almayınız.

8- Ciddi bir ekonomi dergisi alarak hangi şirketin bilançosunun ne durumda olduğunu görünüz.

9- Benim şahsi görüşüm endeksi 90-92 binlere yükseltecekler. Sonra yaz döneminde 80 binlere indirecekler. Şimdi girerseniz 6 ay içinde yüzde 10-20 zarar etme olasılığınız olabileceğini not ediniz.

10- Ekonomist değilim. Ama 1989 yılından beri borsadan hisse senedi alıp satıyorum. Yaşar Erdinç (Bugün), Abdurrahman Yıldırım (Habertürk), Selim Işıklar (Zaman), Ali Ağaoğlu (Vatan) gibi yorumcuları yıllardır takip ediyorum.

11- Borsadan hisse senedi almak asla kumar değildir. Kötü şirketlere ortak olmak çok risklidir. 

12- Borsadan anlamıyorum diyorsanız önde gelen bankaların çıkardığı A tipi yatırm fonlarına yönelebilirsiniz. Mesela X bankanın A tipi fonu son 4 ayda yüzde 17 getiri sağlamıştır. Bu rakam altın, döviz, repo, faiz gibi enstrümanlardan çok çok iyi bir rakamdır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız