Otomasyon sistemlerinde yapılan büyük soygun

  • 3.04.2013 00:00

Son 30 yıldır PLC adlı otomasyon cihazını üreten 4-5 farklı yabancı firma 100-500 Euro gibi fiyatlara aygıt ve yazılım satarak ülkemizi alabildiğine sömürmektedir. 


PLC cihazlarının içinde 1-2 dolarlık PIC entegresi, 1-2 dolarlık DC güç kaynağı, 1-2 dolarlık mini röleler vb. mevcuttur. 

PIC entegrelerini BASIC dilinin 10-15 komutuyla mükemmel biçimde programlamak mümkündür. 

PIC'leri kullanmayı öğrenen bir kişinin PLC ile uğraşmasına, para saçmasına gerek yoktur. 

Bir çok teknik okulumuzda PIC'leri ASSEMBLER adlı ilkel dil ile programlamak için zaman kaybeden eğitimciler mevcuttur. ASSEMBLER, binanın temelini kazma ile açmaya benzer. BASIC ya da C dilleri ise kepçe ile temel kazmak gibidir. 

Bir an önce ASSEMBLER diliyle PIC programlamaktan vazgeçilmelidir. 

BASIC dilini öğrencilere öğretmek son derece kolaydır. 

BASIC ile PIC'leri programlamayı öğrenmek isteyenlere her türlü "temel" bilgi ve belgeyi web ortamında parasız olarak sunuyorum. 

Lütfen 3-5 saat zaman ayırarak BASIC ile PIC programlamayı öğreniniz. sadece 10-15 dolara en son model PLC'nin yaptığı işleri yapmak mümkündür. 

PLC cihazlarının kurulumu, bakımı, onarımı, yedek parçaları için her yıl 300-500 milyon dolarlık bir servetimizi yabancılara kaptırıyoruz.

Üniversitelerimizin teknik eğitim veren dalları da PIC'i BASIC ile programlamayı mutlaka öğretmelidir.  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız