RAUF DENKTAŞ'I DEĞERLİ BULUYORLAR MI?

  • 6.06.2012 00:00

 

13 Ocak 2012’de vefat eden önemli devlet adamı sayın Rauf Raif Denktaş hakkında medyada çıkan olumlu ya da olumsuz görüşlü 300 kadar makalenin en çok okunan, “tık alan”, atıf yapılan 92 tanesini 272 sayfalık bir kitapta topladım. Kitaba ek olarak Denktaş’ın yaşam serüvenini de ekledim. Ayrıca belgesel nitelikli bir de DVD hazırladım.  

Eseri önce Türkiye’nin ve KKTC’nin önde gelen yayınevlerine yayınlamaları için ilettim. Bir çok yayınevi yanıt bile vermedi. İki satır cevap verenler ise çalışma planlarının yüklü olması nedeniyle basamayacaklarını belirtiler.

Bu durum karşısında kendi imkanlarımla İstanbul’da bir matbaada 1000 adet bastırıp maliyet bedeli karşılığı TC ve KKTC’nin dağıtımcılarına, kitabevlerine sundum. Örnek yolladığım 20 kadar ticari kuruluşun sadece yüzde 20’si destek olmak babında sembolik alımlar yaptı.

TC’de ve KKTC’de 40 yıldır Denktaş yanlısı görünen, “vatan, millet, bayrak” edebiyatı yapan yazar, yayıncı, televizyoncu, dernekçi, sendikacı, gazeteci, yazar tayfasının yüzde doksanı kitabımın basılı ya da dijital halini görmeme rağmen hiç destek olmadılar.

KKTC’nin medya organlarının tümüne, partilere, derneklere, sivil toplum kuruluşlarına, önde gelen fikir adamlarına kitabı ulaştırdım. Ancak hiç biri dikkate değer bir destekte bulunmadı.        

1995 yılından bu yana çeşitli konularda kitap yazıyorum. Bugüne değin en az ilgi gören kitabım Denktaş üzerine yazılan oldu.

Cenaze törenine katılan onbinlerce insanın samimiyetinden de kuşku duymaya başladım.

Türkiye’nin Edirne’sinden Hakkari’sine kadar olan geniş coğrafyasında yaşayan gariban memurlar, öğretmenler, askerler tarafıma ulaşıp kitap isterken KKTC halkının Denktaş’ı hemen unutuvermesi beni çok şaşırttı.

Denktaş’ın fikri çizgisinde olduğunu söyleyen siyasal örgütlenmelerin kitabın tanıtımına ve satışına hiç destek vermemesi de ayrı bir konu…

Denktaş kitabından herhangi bir parasal kazanç hedefim olmamıştır. Kitapçılara basılış fiyatıyla sunulmuştur. Satışta olan diğer 39 kitabımın geliri bana kafi gelmektedir.

Bu yazıda kişisel sorunumu dile getiriyor noktasına düşmek istemem. Ben sadece yere-göğe sığdırılamayan Denktaş’ın hemen unutulduğunu dile getirmek istedim.   

www.aliozdemir.net

KKTC

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

Ganire Paşayeva hayatını kaybetti

  • 29.09.2023

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız