ÖĞRENMEDE VERİMİ YÜKSELTME YOLLARI

  • 15.05.2012 00:00

 

* Günde 7 - 8 saat uyuyunuz.

* Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyiniz. “Sabahları kıtlıktan çıkmış gibi ye. Öğle yemeğini arkadaşınla paylaş. Akşam yemeğini düşmanına ver” şeklindeki İngiliz atasözünde de vurgulandığı gibi sağlıklı yaşam için dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu unutmayınız.

* Derslere ön hazırlık yaparak giriniz.

* Dersi derste öğrenmeye çalışınız.

* Öğretmene soru sormaktan kaçınmayınız.

* Öğrendiğiniz konuları aynı gün mutlaka tekrar ediniz.

* Televizyonun zamanınızı çalmasına fırsat vermeyiniz.

* Bünyenizin dinç olması için sportif çalışmalar (yürüme, koşma) yapınız.

* Yatarak, soğukta, sıcakta, kalabalıkta, yetersiz ya da fazla ışıkta yaptığınız çalışmaların verimli olmayacağını biliniz.

* Yazarak çalışınız. “Âlem unutur kalem unutmaz” şeklindeki Türk atasözünde de vurgulandığı gibi, yazmanın beynin algılama derecesini artırdığını aklınızdan çıkarmayınız.

* 20 - 40 dakikalık çalışmalardan sonra 5 - 10 dakika ara veriniz.

* Konuları çalıştıktan sonra kendi kendinize sorular sorarak öğrenme durumunuzu belirleyiniz.

* Kitaptan çalışırken önemli gördüğünüz kısımları işaretleyiniz  ya da satır altlarını çiziniz.

* Bünyenizde herhangi bir rahatsızlık varsa mutlaka hekime görününüz.

* Günde 2 - 4 saatinizi kendinizi geliştirmeye ayırınız. Yani, hergün bilgi birikiminizi biraz daha artırmak için çalışma yapınız.

* Çinlilerin dediği gibi: “Duyduğumu unuturum, gördüğümü hatırlarım, yaptığımı öğrenirim” sözünde vurgulanan öğrenme modelini benimseyiniz. Yani, teorisini öğrendiğiniz bir konunun uygulamasını yapmaya çalışınız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • vahdet
    vahdet
    18.10.2011 14:13

    Vehbi Bey, fikirlerinize tamamen katılıyorum. AKP nin samimiyet sınavı olacak. Başörtüsü meselesi çözülmüş gibi davranılıyor ama hala aynı sorun ortada buz gibi duruyor. Başörtülü birinin bırakın okulda başını kapatamamasını, çalıştığı kamu işyerinde kapatamamasını, %99 u müslüman olduğu söylenen bir ülkede mümkün olmamasına hayretle şaşırıyorum.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız