Akbay ; Mecliste hayır oyu kullanmış algısı yaptılar

AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, tartışmalı geçen olağanüstü meclis toplantısı sonrası Köroğlu Gazetesine acıklamalarda bulundu.

Akbay ; Mecliste hayır oyu kullanmış algısı yaptılar
22.02.2023 - 08:40
Güncelleme 22.02.2023 - 08:41
Haber Merkezi

AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, tartışmalı geçen olağanüstü meclis toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Bolu Belediye Başkanının tavırlarını herkes gördü. Usule yaptığımız itirazı, ‘Evet' diyeceğimiz kararı, ‘Hayır' demişiz gibi algılaştırarak gündem yapan başkanı kınıyor, oylama yapılmadan alınan kararı İdare Mahkemesine taşıyacağımızı bildiririz” dedi.

Bolu Belediye Meclisinde yaşanan tartışma ve kavga sonrasında Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, açıklamalarda bulundu. Akbay, Meclise gelen gündem maddesine ilişkin konuştu.

“BİZE GELEN GÜNDEM MADDESİ ÇOK AÇIKTI”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın söz konusu krediyi deprem bölgesi için kullanmayacağını dile getirdiğini belirten Akbay, “Bize gelen gündem maddesi çok açıktı. Deprem bölgesine yapılacak ayni ve maddi yardımlar, bunun devamında deprem bölgesinde yine yapılacak altyapı çalışmaları için protokol imzalanması, yine devamında da gündem maddesi içerisinde bulunan 99 milyon liralık kredinin deprem bölgesi için kullanılmayacağını bunu sehven yazıldığını, başkan bizzat kendisi söyledi. Ama bunu istediğini de üstüne basa basa söyledi” dedi.

“BAŞKA BİR AMACININ OLDUĞUNU ANLAYARAK İTİRAZ ETTİK”

Olağanüstü toplantı gündeminin değiştirilemeyeceğini belirten Akbay, “Kanunen olağanüstü toplantı gündeminin değiştirilemeyeceğini söylemiş olsak da hukukçu olduğunu iddia eden şahsın afetzedeler üzerinden başka bir amacının olduğunu anlayarak itiraz ettik bu konuya. Kaldı ki zaten şubat meclisinde ek gündem maddesi getirerek, yine depremzedelerimiz için aynı ve nakdi yarım noktasında en ufak bir sınır koymadan, buraya destek verdik ve bu madde oy birliğiyle meclisten geçti” diye konuştu.

“535 MİLYON LİRALIK BİR KREDİ KONUSU GEÇTİ”

Akbay, Özcan’ın daha önce kredi yetkisi aldığını da dile getirerek, “Yine bunun devamında ocak meclisinde 535 milyon liralık bir kredi konusu geçti. Benim bir paylaşımım olmuştu, 535 milyon… İspat etmezsen şöyle olur ya da böyle olur, ispat edersen istifa ederim gibi bir kelime kullandı. Fakat 535 milyon liralık kredi kullanma yetkisini ocak ayı meclisinde aldı” ifadelerini kullandı.

“HAYIR DEMİŞİZ GİBİ ALGILAŞTIRDI”

Deprem bölgesine yapılan yardıma “Hayır” oyu vermediklerine de dikkat çeken Akbay, Başkan Özcan’ın algı yarattığını söyledi:

“Daha oylama yapmadan, oyumuzun rengini belli etmeden ret oyu vermişiz gibi algı yapıp, algı yaratmaya çalışan Bolu Belediye Başkanının tavırlarını herkes gördü. Usule yaptığımız itirazı, ‘Evet’ diyeceğimiz kararı, ‘Hayır’ demişiz gibi algılaştırarak gündem yapan başkanı kınıyor, oylama yapılmadan alınan kararı İdare Mahkemesine taşıyacağımızı bildiririz.”

Kaynak: Köroğlu Gazetesi 


Editör: E. Candan