YÜKSEK DOZ STRES

  • 24.04.2022 12:52

 

Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre, vücudumuz kısa süreli veya küçük doz stresle başa çıkabilse de, uzun süre veya daha yüksek dozda stres yaşadıklarında fiziksel sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Stres, bağışıklık, kas-iskelet, gastrointestinal, solunum, kardiyovasküler, endokrin, sinir ve üreme sistemlerimizi etkiler.

Bedensel sorunlara yol açan stresin yönetimine ilişkin bazı tavsiyeler;

1- Fiziksel Olarak Aktif Olmak;
Bir hastalığınız olsun ya da olmasın, fiziksel olarak aktif olmak her yaştan, ırktan, cinsiyetten insanlar için faydalıdır. Özellikle düzenli egzersizin kişinin bağışıklık sistemi, ruh hali, enerji seviyesi, kendine güveni, kilo kontrolü ve genel esenliği üzerinde faydaları vardır. Fırsat buldukça aktif olmaya başlayın. Ne tür bir fiziksel aktivitenin sizi mutlu ettiğini bulun ve ona bağlı kalın. Mesela yürüyüş, yüzme, koşu veya bisiklete binmek seçeneklerini kullanabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmakta zorlanıyorsanız, sizi teşvik edecek bir egzersiz arkadaşı bulabilir veya zaten birlikte egzersiz yapan bir grup insana katılabilirsiniz. Egzersiz için belirli bir tarih ve saatin atanması da kişilerin aktivite hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

2-İletişim sorunlarına yaklaşım;
Kolayca çözülebilecek sorunların çoğu, iletişim eksikliği nedeniyle daha ciddi bir hale gelebilir. Bu doğrudan bir stres nedenidir. Bu nedenle dürüst, açık ve doğrudan iletişime sahip olmak, kendiniz de dahil olmak üzere herkese adil olmanın tek yoludur. Ayrıca stresin üstesinden gelmenin veya azaltmanın bir yoludur.  
3-Kendinize Zaman Ayırmak;
Enerji seviyenize, ruh halinize veya müsaitlik durumunuza göre bir hobi, aktivite veya sadece dinlenme zamanı seçebilirsiniz. İster kitap okuyun, ister film izleyin, isterseniz güneşlenin.

4-Stres yönetimi konusunda yardım alma;
Her şeyi kendi kendimize çözmeye çalışır, yorulur, kendimizi yalnız ve çaresiz hissederiz. Sonunda da tükeniriz. Stres tek bir kişinin taşıyamayacağı kadar fazla bir yük olabilir. Stresle mücadele bir güç göstergesi değildir. Mücadele sürecinde yardım isteyebilir veya bir teklifi kabul edebilirsiniz. Evet demeyi öğrenmek, yaşadığınız stresin bir kısmını kaldırabilir. İşlerimizde yardım istemek ve bazen günlük işleri devretmek stres seviyelerimizde büyük bir fark oluşturabilir.

Stres Nasıl Etki Gösterir? (Bağışıklık sistemine etkisi); 
Vücudumuzdaki iyileştirici mekanizmalardan en önemlisi
bağışıklık sistemimizdir. İşleyişi  çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Kan hücrelerimizden akyuvarların (lökosit) bir tipi olan ve dolaşan lökositlerin yaklaşık olarak yarısını oluşturan T ve B lenfositleri ile "Humoral/sıvısal" bağışıklık sağlanır. Humoral bağışıklık ile vücut, antijene (yabancı molekül) özgü tepki verir ve antikor üretir. Antikorlar ise vücudumuzu  yabancı moleküllerin (antijen) yol açması muhtemel zarar verici etkilere karşı erkenden uyararak koruyuculuk sağlayan glikoproteinin yapısındaki moleküllerdir.

Tespit ve öneriler;
Yapılan çalışmalarda stres ve bozulmuş uyku kalitesinin, hümoral bağışıklık tepkisini (antikor üretimini) zayıflattığı görülmüştür. Bu bilgiler ışığında, iyi bir stres yönetimi ve kaliteli bir uyku ile bağışıklık sistemimizi güçlü tutabiliriz. 

Sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız