Hikaye/Filim

  • 18.04.2014 00:00

Filmin hikayesi... Kimisi heyecan, kimisi komedi, kimisi ise dram. Her biri aslında bir hayat dersi. Tabi ki, baka bilene ve dahası görebilene.

Bu hafta böyle bir bakışla nostaljik bir hatırlama yapalım. 19. yüzyıl Mısır'ında geçen Tellioğlu ve Seferoğlu ailelerinin İskenderiye'nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girmelerini konu alan "Tosun Paşa" filmini bilmeyenimiz yoktur. Filmdeki mücadelede vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de karar veremezler.

Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi'yi ele geçirmek için İskenderiye'nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey'in kızı Leyla'yı almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Daver Bey, Leyla'yı Seferoğullarına vermeye karar verir.

Bu durumda Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban'ı Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban Tellioğlu ailesinin en büyük oğlu Lütfü'nün yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey'in kızı Leyla'yı Tellioğullarına kazandıracağına Leyla'ya kendisi âşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır.

Sonuçta işler Arap saçına döner ve gerçek Tosun Paşa, Kahire sarayından çıkar, gelir. Gerçek Tosun Paşa, Yeşil Vadiye el koyar ve Daver Bey'in kızını da alır. Neticede bu olaydan ötürü kellelerini bile zor kurtaran Tellioğulları hayatta kaldıklarına bile şükreder bir hale gelirler.

Herkesin gözünde suçlu Şaban olur. Hâlbuki Lütfü kendi kazdığı kuyuya düşmüş, esas Tosun Paşa'nın varlığını bir an için unutmuştur.

Filmin bize verdiği mesaj ya da hayat dersine gelince; Ala-vere dünyasında her insanın başına bu tip kazalar gelebilir. Ansızın bir Tosun Paşa çıkar gelir. Ne Yeşil Vadi, ne de Leyla kalır. İkisi de gider canınızı zor kurtarır, şükredersiniz.

Demek ki, hayat denizinde Lütfü kurnazlığı da bir yere kadar...

Selam ve dua ile.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız