DOMİNO ETKİLİ FELAKET (DEF)

  • 23.06.2013 00:00

 

    Ayrıntılara takılmak bazen başarıdır. Ayrıntılar esası süslediği sürece anlamlıdır. Esasın ruhuna zarar verir bir noktaya gelince bu anlam ortadan kalkar. Çoğu zaman bu nüansı ehl-i ilim dışında kimse bilmez. Ehl-i ilim bu ayrıntılar denizinde boğulmak üzere olan herkese yardım etmek zorunda mıdır? Kişi “imdat” diyebildiği sürece cevap evet olacaktır. Esasın anlamını hayatına nakşetmemiş her fert ayrıntı anaforunda yok olma riski ile karşı karşıyadır. Maddi ve manevi dünyalarda bunun bir birinden farklı tarafları da yoktur. Ayrıntıya takılıp kazanmak ya da ayrıntıda boğulmak ikilem olarak çoğu zaman karşımıza çıkar. Kişinin akıl ve feraset dünyasının zenginliğine bağlı olarak bu imtihan her daim yaşanan bir hayat gerçeğidir. Dünya hayatımıza Kur'an nazil olduysa, akıl ve feraset donanımımız kasmadan bize hizmet eder diye düşünüyorum. Ayrıntılardaki tehlikeye bir hikaye ile örnekleme yapmak faydalı olacaktır sanırım;

    Günlerden bir gün şeytanın yolu bir köye düşmüş. Keyfi yerinde olan şeytan sırtını bir ağaca dayamış ve buzağısı kazığa bağlı olan ineğini sağan genç bir kadını uzaktan izlemiş. Şeytan kadını epeyce izledikten sonra yerinden kalkıp kazığa bağlı buzağının ipini biraz gevşetmiş. Buzağı bu az ötede annesinin sütünün kovaya sağılmasını aç karnına izlemeye daha fazla dayanamamış debelenmiş ve boynundaki ip çözülmüş.  Koşarak annesini emmeye giden buzağı süt kovasını devirmiş. Sağdığı süt ziyan olunca sinirlenen genç kadın eline geçirdiği odunubuzağıya vurunca yavru yere yığılmış. Yavrusuna saldırılan inek kayıtsız kalamayıp bir tekmede kadını yere serip öldürmüş.  Uzaktan geçmekte olan kadının kayın pederi, ineğin gelinini öldürdüğünü görüp ineği tüfekle vurmuş. Silah sesini duyan koca , karısını yerde cansız yatar babasını da elinde tüfekle görünce silahını çekip babasını öldürmüş. Kısa bir süre sonra gerçeği öğrenen genç adam , bu kadar acıya dayanamayıp intihar etmiş. Bütün bu olayları bir kenardan izleyen şeytan; “ Bu felaketi de bana yüklerler. Buzağının ipini gevşetmekten başka ben ne yaptım şimdi (!)“ demiş.

    Hayatımızın belki de her safhasında cirit atan bu tip “domino etkili felaket” lere dikkat etmek lazımdır. Hayatımızı inşa edecek olan Kur’an aklı ve feraseti,  bu konuda bize yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

    Selam ve dua ile.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız