KAR YAĞANA KADAR

  • 17.11.2011 00:00

 

   Soğuk nedir bilirmisiniz? Ben çok iyi bilirim… Çarşamba günü bir tv kanalında spikerin canlı olarak Van Erciş’deki öğretmen depremzede ile konuşurken değindiği bir konuyu bu hafta sizlerle paylaşmak istiyorum. Sivil hayatta olmasa da askerliğimizi yaptığımız yıllarda dağlarda günlerce hem de ocak ayında kalmış birisi olarak değerlendirme yapıyorum. 12 Kasım depremi sonrası Bolu’muzda da benzer ortamları aylarca yaşayan depremzeler beni çok iyi anlayacaklardır. Soğuk, insanı üşütür, derecesine bağlı olarak uyutur…uyursunuz ve donarsınız…Bu tabloda insan hareketsiz kalır, yaşam emareleri yok olur. Soğuktan korunma amaçlı bir sürü hayatta kalma tekniği mevcuttur ama zaman kavramına bağlı hepside bir aşamadan sonra etkisiz kalır. Soğuktan korunmada ısı ve en önemlisi ısının izolasyonu şarttır. Giysiler buna göre olmalıdır. Mesela; tek kat bir kazak giyeceğinize, kazak kalınlığını sağlayacak üç kat giysi giydiğinizde sizi soğuğa karşı daha iyi korur. Gelelim spikerin öğretmen depremzede ile konuşurken değindiği konuya. Van depreminde Kızılay tarafından bölgeye gönderilen çadırlar acaba insanları kışın soğuğundan koruyabiliyor mu?

   Van depreminde Türk Kızılayı, depremin üzerinden 48 saat geçmeden 20 bin çadırı afet bölgesine göndererek tarihinin en büyük afet sevkiyatını gerçekleştirmiştir. Hatta son 5.6 lık deprem sonrasında  Türk Kızılay’nın ülke genelindeki lojistik depolarında bakiye kalan 15 bin çadırın tamamını gönderdiğini haber sitelerinde okuduk. Bunlar kesinlikle takdir edilecek çalışmalardır. Buna rağmen çadır alamayanların olduğunu tv lerden öğreniyoruz. Dağıtım organizasyonunda bozukluk yaşanmış olabilir. Bunlar bir yana, deprem sonrası dağıtılan çadırların nitelikleri kafama takmıştı. Kışa uygun olup olmadığı sorusuna bir Kızılay yetkilisinin “bunların beyaz renkli olduğuna bakmayın bunlar kışın da kullanılabilecek özellikteki çadırlar” dediğini hatırlıyorum. Ama maalesef  Van Erciş’deki öğretmen depremzede bu konuda aynı şeyleri söylemiyor. Canlı yayında “Kar yağana kadar fena değildi ama kar yağınca ısınma sorunları yaşadık” dedi. Akrabalarından birisinin kendilerine ısı izolasyonlu çadır yaptırdığını ve bu şekilde soğuktan kurtulduklarını söyledi. Bu bahse konu Kızılay çadırlarında, eğer ortaya soba yakıp ısınmıyorsanız katalitikle, ısıtıcıyla ısınmanız Va’daki hava koşullarında imkansıza yakın bir olaydır. Çocukların olduğu bir ortamın daha sıcak olmasının gerektiğini hepimiz bildiğine göre durumun vehameti ortaya çıkmaktadır. Van’da insanlar çadır ortasına soba kuramıyorlarsa ısınamıyorlar demektir. Herkesin soba kurma imkanının ne kadar olduğunu da takdirlerinize bırakıyorum.

   Televizyona çıkıp, “bunlar kış şartlarına da uygun çadırlar” diye demeç veren yetkiliyi Van’da fazla değil 1 hafta bu çadırlarda yaşamaya davet ediyorum. Söylenecek ve yapılacak en doğru şeyin bu olduğuna inanıyorum. Bunu ne kadar desteklediğinizi de merak ediyorum.

   Ülkemizde depremlerin hangi mevsimlerde olacağını kimse bilemez. Buradan yola çıkarak, depremde en büyük “acil barınma ihtiyacı” olan çadırların kış şartlarına uygun olmasının önemli olduğuna ve yetkililerin bu konuda gerekli tedbirleri acilen almaları gerektiğine inanıyorum.

   Selam ve dua ile.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • göksal yılmaz
    göksal yılmaz
    21.08.2011 21:58

    imdat bey yazınızdan inşallah birileride nasiplenir ve doğruları daha rahat görür.ayrıca KGC deki başkanlığınız hayırlı olsun.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız