Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 24 Eylül 2019 Salı
[16:05] Sadece kulüpler değişiyor -- [15:46] Ana - Babalar Nerede? -- [15:24] Vali Ümit Gerede panayırını ziyaret etti -- [15:18] Yılmaz ve Güder ailelerinin mutlu günü -- [14:54] Velioğlu güven tazeledi -- [14:45] Karateciler seminer için Bolu'daydı -- [16:48] Ağa yoktur marabada… -- [16:38] 10 bin kişiye aşure dağıttılar -- [16:26] Bolu Belediyesi kültür gezilerine devam ediyor -- [16:18] Doğanay; yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun --
Ziya Alp

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

04.01.2011  

KAMUSAL İÇ DENETİM – 1

Öncelikle  bizbolulular.com ailesine ve takipçilerine merhaba demek istiyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte yazılarımla aranızda olucam. Bu nedenle, bana bu imkânı sağlayan Sayın Emin Candan Bey’e ve tabi ki, yazı yazma hususunda beni teşvik edip yüreklendiren SGK İl Müdürümüz Sayın Davut Eker Bey’e teşekkürü bir borç biliyorum. Hayat başlangıçlar ve bitişler arasında devam eden bir macera.. Bolu benim için, hayatımda önemli bir dönüm noktası ve başlangıç oldu. Yaklaşık üç yıldan beridir, insanıyla, doğasıyla ve tarihiyle bana çok şey katan Bolu’nun, hayatımda çok önemli bir yeri olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

 

Bir Alman atasözüne göre, “İtimat kontrole mani değildir”. Evet denetim salt güven eksikliğinden kaynaklanarak yapılan bir faaliyet değildir. Yönetimin fonksiyonlarından biridir. Yönetici kadronun özellikle de kamu kurumlarında görev yapan üst yöneticilerin, en güvenilir desteğidir. Bu itibarla denetim, özellikle de kamusal iç denetim, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konu olduğu için, bu makalenin konusunu oluşturmaktadır.

 

İç denetim, elbette tek bir makalenin konusu olamayacak kadar geniş ve ayrıntılı bir konudur. Bu nedenle konuyu mümkün mertebe herkesin anlayabileceği bir dille ve bir dizi halinde yazmanın daha doğru olacağını düşündüm.

 

Demokrasi söyleminin küreselleşme çerçevesinde yaygınlaşması ve yerleşmesiyle birlikte, ülke yönetimlerinin kamu kaynağını kullanımında yaşanan krizler tepkilere yol açmış, yöneticilerin kaynakları etkili, ekonomik ve verimli kullanma gereği bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu itibarla kamu da yöneticilerin hesap verme sorumluluğu daha da önem kazanmıştır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile birlikte, yönetsel hesap verebilirlik, iç kontrol, iç denetim, performans esaslı bütçeleme, stratejik planlama ve raporlama gibi iyi uygulama örnekleri mali yönetim ve kontrol sisteminin bir unsuru olarak kabul edilmiştir.

 

Yolsuzlukları önlemek ya da asgariye indirmek için, etkin ve sağlıklı bir denetim anlayışının yerleştirilebilmesi gerekir. Üzülerek ifade etmeliyim ki, ülkemizde denetim, ağırlıkla sadece mevzuata uygunluk açısından yerine getirilmektedir. Amacı ve sonuçları bakımından yolsuzluk kapsamına girebilecek bir takım işlemlerin, bu anlayış içerisinde “kılıfına uydurulmak” suretiyle fiili olarak aklanmakta olduğu söylenebilir. İşte tam da bu yüzden, kamu kaynaklarının kullanılmasında etkinlik, ekonomiklik ve verimlilik perspektifini esas alan iç denetim, ülkemiz kamu yönetimi için çok önemli bir mekanizma haline gelebilir.

 

Türkiye’de, kamusal iç denetim kurumunun yasal geçmişine ilişkin süreç kısaca aşağıdaki gibidir.

24 Mart 2001 tarihinde yayımlanan Avrupa Birliği Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı kapsamında, Avrupa Birliğinin bütçe mevzuatına uyum sağlamak amacıyla kanuni düzenlemeler yapılması öngörülmüş; Örneğin, kamu borç stoğunu  disiplin altına almak için 28 Mart 2002 tarih ve 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kabul edilmiştir. Bununla birlikte, Maliye Bakanlığı, 57.Hükümet[1]döneminde Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanun Tasarısını hazırlamış ve ilgili Kanun 3 Ağustos 2002 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuş, ancak seçim sürecinde kadük olmuştur. Tasarı 2003 yılı içinde 58.Hükümet[2]döneminde tekrar TBMM’ne sunulmuş ve 10 Aralık 2003 tarih ve 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu olarak yasalaşmıştır.

 

5018 sayılı Yasa’nın 63’üncü maddesine göre; iç denetim, kamuidaresinin çalışmalarına değer katmak ve geliştirmek için kaynakların ekonomiklik, etkililik ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediğini değerlendirmek ve rehberlik yapmak amacıyla yapılan bağımsız, nesnel güvence sağlama ve danışmanlık faaliyetidir. Bu faaliyetler, idarelerin yönetim ve kontrol yapıları ile malî işlemlerinin risk yönetimi, yönetim ve kontrol süreçlerinin etkinliğini değerlendirmek ve geliştirmek yönünde sistematik, sürekli ve disiplinli bir yaklaşımla ve genel kabul görmüş standartlara uygun olarak gerçekleştirilir. Henüz çok yeni olan iç denetim sisteminin bütünüyle hayata geçirilmesi için biraz zamana ihtiyaç olduğu çok açıktır. Yeni bir zihniyet ve kavramlar dünyası getiren iç denetimin, başta iç denetçiler olmak üzere, üst yöneticiler ve diğer personel tarafından tam anlamıyla içselleştirilebilmesi, sabırlı, gayretli ve iyi niyetli olmaya bağlıdır.

 

İç denetim, iç denetçiler tarafından yapılır. Kamu idarelerinin yapısı ve personel sayısı dikkate alınarak ve İDKK’nun uygun görüşü üzerine, doğrudan üst yöneticiye bağlı iç denetim birimi başkanlıkları kurulabilmektedir.[3]İç Denetim Koordinasyon Kurulunun verilerine göre;  2010 yılı Aralık ayı itibarıyla; genel bütçeli idarelerde 227, özel bütçeli idarelerde 250, sosyal güvenlik kurumlarında 21 ve mahalli idarelerde 272 olmak üzere, 208 kamu idaresinde toplam 770 iç denetçi görev yapmaktadır.

 

[1]Üçlü Koalisyon (DSP-MHP-ANAP)

[2]AKP Hükümeti

[3]5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu Mad.63

 

 İç Denetçilerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 6’ncı maddesine göre; kamu idarelerinin yurt dışı ve taşra dahil tüm birimlerinin işlem ve faaliyetleri, risk esaslı denetim plan ve programları kapsamında sistematik, sürekli ve disiplinli bir yaklaşımla denetim standartlarına uygun olarak iç denetime tabi tutulur. Aynı yönetmeliğin 11’inci maddesine göre; iç denetim iç kontrol sistemini yeterlilik, etkinlik ve işleyiş açısından değerlendirir; yönetime bilgiler sağlar ve önerilerde bulunur. Bununla birlikte iç denetçiler iç kontrol sisteminin yapılandırılması, uygulanması süreçlerine, alınacak tedbirlerin belirlenmesi işlemine katılmamalıdır. İç kontrol sisteminin yapılandırılmasından üst yönetici sorumludur; iç denetçiler iç kontrol ilkelerine ve sistemin oluşturulmasına yönelik olarak üst yöneticiye görüş verebilirler.

 

Kanunun 55’inci maddesine göre: İç Kontrol, idarenin amaçlarına, belirlenmiş politikalara ve mevzuata uygun olarak faaliyetlerin etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde yürütülmesini; varlık ve kaynakların korunmasını, muhasebe kayıtlarının doğru ve tam olarak tutulmasını, mali bilgi ve yönetim bilgisinin zamanında ve güvenilir olarak üretilmesini sağlamak üzere idare tarafından oluşturulan organizasyon, yöntem ve süreçle iç denetimi kapsayan mali ve diğer kontroller bütünüdür.

 

Bu makalede, girizgâh olarak iç denetime ilişkin yasal süreç ve kamusal iç denetim kavramlarına yer verilmiştir. Bu konuya ilişkin ikinci makalede,  iç denetimin amacı ve iç denetçinin görevleri konularına yer verilmesi düşünülmektedir.

 Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

10 bin kişiye aşure dağıttılar

Bolu Belediyesi Muharrem ayı dolayısıyla 10 bin kişilik aşure dağıttı.

9.09.2019  16:38:29  (0)
Bolu Belediyesi kültür gezilerine devam ediyor

Bolu Belediyesi’nin ‘kültür gezileri’ kapsamında düzenlediği Çanakkale gezisi için ikinci kafile gün gece yola &

9.09.2019  16:26:55  (0)
Doğanay; yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun

AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, tüm öğrencilere ve eğitim camiasına eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

9.09.2019  16:18:55  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

26.08.2019  13:03:21  (0)
Çocuklar babalarıyla beraber saf tuttu

İlimiz Müftülüğü ve Sağlık İl müdürlüğünün yanı sıra  15 sivil toplum örgütünün organize ettiğ

24.08.2019  12:23:44  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz

22.08.2019  11:48:08  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

19.08.2019  10:55:56  (0)
Doğaseverler Köroğlu şelalesine yürüdü

Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen doğa yürüyüşleri devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Kıbrısçık ilçesindeki 'Köroğl

19.08.2019  10:30:03  (0)
Soylu Bolu'da trafik denetlemesine katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı tatilinin son gününde Bolu'da trafik denetimi yaptı.

15.08.2019  12:29:40  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

ALTIN KAFA OYUNU
ALTIN KAFA OYUNU
MİNİ TOP
MİNİ TOP
FARE CİRİT ATIYOR
FARE CİRİT ATIYOR

İKİ KİŞİLİK HAZİNE AVCISI OYUNU
İKİ KİŞİLİK HAZİNE A
PELİT AVI
PELİT AVI
ÇARKIFELEK OYUNU
ÇARKIFELEK OYUNU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
26.08.2019
Bolu'da vefat edenler
22.08.2019
Bolu'da vefat edenler
19.08.2019
Bolu'da vefat edenler
15.08.2019
Bolu'da vefat edenler
7.08.2019
Bolu'da vefat edenler
18.07.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası