Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 30 Ekim 2020 Cuma
[15:15] Bolu'da 29 Ekim Coşkusu -- [12:01] Bolu'da vefat edenler -- [11:45] Afetzedelere yardımlar ulaşmaya başladı -- [17:18] Görenler gerçek sandı -- [17:04] Ensari ;Çocuklarımız için tedbir almalıyız -- [16:51] Doğanay; samimi değiller -- [16:46] Başar ailesinin acı günü -- [16:37] MEVLİD-İ NEBİ -- [16:30] Bolu'da soya fasulyesi hasadı yapıldı -- [16:25] Beypiliç Boluspor nereye gidiyor? --
Tahsin Ötgüç

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

6.10.2020  10:16

KİŞİ SEVDİĞİYLE BERABERDİR

                                                 

                Dünya üzerinde hayatlarını idame ettiren insanlar, inançlarıyla, kültürleriyle ve sahip oldukları değerleriyle kendi aralarında dostluk kurarlar.  Birbirlerini sever, sırdaş olurlar. İslam’a göre asıl sevginin, Allah için olması önemlidir. Sahabeden Enes b, Malik’in  (r.a)  anlattığına göre Allah Resulü (s.a.s) bir gün halka vaaz ve nasihat ediyordu. O sırada bir bedevi çıkageldi. Hiç beklemeden gür sesiyle zihnini günlerdir meşgul eden sorusunu sordu: “ Ey Allah’ın elçisi, kıyamet ne zaman kopacak ?” Bu soruyu işiten Allah Resulünün yüzü asıldı. Biz ona “ Otur! Bak Allah Resulüne hoşlanmadığı bir şeyi sordun” dedik. Adam aynı soruyu üç defa tekrarladı. Tam o sırada namaz vakti geldi ve namaz için kamet getirildi. Allah Resulü namazı kıldırdıktan sonra döndü ve “ Kıyametin ne zaman kopacağını soran kişi nerede” diye sordu. Adam cevap verince Allah Resulü.” Peki, sen onun için ne hazırladın?” dedi. Adam, “ Ben onun için pek fazla namaz, oruç, zekât hazırlayamadım fakat ben Allah ve Resulünü çok seviyorum” dedi. Bunun üzerine sevgili peygamberimiz, “ Kişi, sevdiğiyle beraberdir ve sen de sevdiklerinle beraber olacaksın” buyurdu. Bu olayı nakleden Enes b, Malik Ashabın, Müslüman olduktan sonra Peygamberimizin bu sözünden daha fazla hiçbir şeye sevinmediklerini söylemiştir.

                İslam şerefiyle şereflenmiş bu haliyle dünya peygamberi Hz Muhammed’e ümmet olan Müslümanlar, kiminle dostluk kurulur, kiminle sırdaş olunur bunu bilerek dünya nimetlerinden istifade etmelidirler. Allah’ın rızasına uygun olmayan, peygamberimizin hayatıyla bütünleşmeyen bir ortamda Müslümanların yer alması, İslami açıdan doğru olmasa gerek.  Bu gün dünyanın pek çok yerlerinde Müslüman olduklarından dolayı itilen, kakılan, yerlerinden yurtlarından edilen mazlum ve mağdur insanlara yardım edilmesi gerekiyor. Allah’ın verdiği imkânları, Müslümanların birliği ve dirliği için harcamak gerekiyor. Dünyaya baktığımızda: Gayri Müslimlerin birbirleriyle dayanışma içinde olduklarını, zamanı geldiğinde haksız da olsalar birbirlerini savunduklarını ve yardım ettiklerine şahit oluyoruz. Peki, İslam devletleri aynı durumda mı? Hayır, bunların bir kısmı birbirleriyle boğuşuyor. Bir kısmı gayri Müslimlerin istekleri doğrultusunda hareket ediyor. Libya’daki meşru hükümete karşı koyan örgüte para ve silah yardımı yaparak,  Filistin halkına hayatı çekilmez hale getiren İsrail’le normalleşme adı altında sözleşme imzalayarak gayri Müslimlere şirin görünmeye çalışıyorlar. Bu hal Müslümana yakışmaz.

                Kişi yaşantısıyla ya Allaha kulluk eder veya şeytana kulluk eder. Bunun üçüncüsü olmaz. Durum böyle iken, bu gün Müslümanların kanlarını emen, onlara zulmeden ve her zaman mağdur eden terör örgütleri ve kâfirlerle beraber hareket edenlerinin hali nice olur. Bunlar İslam ümmeti olabilirler mi?. Bunlar ahirette Resulülllahın   yüzüne bakabilirler mi?. Müslüman, özüyle sözü, sözüyle eylemi aynı olan insandır. En azından böyle olması gerekir. Müslüman sevdiğini Allah için sever, sevmediğini de Allah için sevmez. Müslüman bilir ki, her söz ve eylemin karşılığı vardır. Bu söz ve eylemler müspetse sevap, menfi ise günah vardır. Allah kuranımda: “ Ey Müminler, Müslümanları bırakıp da kâfileri dost edinmeyin” buyurmaktadır. Nisa, 144. Bir emir emirdir. Mümin Allahın emrine uyan kişidir. Mümin, dünyasını mamur ederken ahiretini perişan edemez. Müslümanları yararına çalışmayan, onların birliği ve dirliği için zamanını vakfetmeyen, mazlum ve mağdurlara yardım etmek varken zalimlerin ve teröristlerin yanında yer alanların dünyası da, ahireti de perişandır. Çünkü bunların üzerinde mazlum ve mağdurların bedduası vardır.

                Peygamberimiz (s.a.s ) efendimiz, “Kişi sevdiğiyle beraber” buyurmuştur. Riyazüssaihin. Bir başka hadisin de ise, “ Kişi nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle dirilir.”  Müslüman aklıselim insandır. İnancına uygun olmayanlarla sırdaş olamayacağı gibi, onların Müslümanların aleyhine istek ve arzularına uygun davranış sergileyemez. Kuran ve sünnete uygun olmayan bir hayatın dünya ve ahirete faydası yoktur. Her birey dünyada yapıp ettiklerinden Allaha hesap verecektir. Yaşantıları islami olmayanların ölümü neyse dirilişi, (Allah’ın huzuruna gidişi ) de o dur. Her Müslümanın bu gerçeği bilmesi gerekir, Dünya ve ahiretimizi mamur edecek olan tek hayat tarzı, Peygamberimizi söylem ve eylemlerimizle örnek almalı ve onun sevgisini kalplerimizde taşıyarak onunla birlikte olabilme hakkını kazanmalıyız.


 Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Rakamlar uçtu
26.10.2020  10:34:32  (0)
12 evi alevler yuttu

Bolu'da merkeze bağlı Kuzfındık köyündeki bir evde çıkan ve çevredeki 11 eve sıçrayan yangın söndürüldü.

25.10.2020  20:53:25  (0)
Pürenli ve Balıklı yaylaları yapılacak yolla birleşecek

Pürenli Yaylası ile Balıklı Yaylası arasında ulaşımın sağlanacağı yolun yapımına başlandı.

24.10.2020  14:06:14  (0)
Seyir halindeki kamyonun römorku yandı

Bolu'da seyir halindeki kamyonun ambar malzemesi yüklü römorku yandı.

24.10.2020  13:57:59  (0)
Özdemir'den ibretlik ceza

Bolu'da bir kişi parkta unuttuğu cüzdanını, masada bıraktığı çöpleri temizledikten sonra teslim aldı.

21.10.2020  14:53:58  (0)
Çatıdan düşerek hayatını kaybetti

Bolu'da, tadilat yaptığı apartmanın terasından düşen kişi hayatını kaybetti.

21.10.2020  14:46:03  (0)
Bal tenekelerinde eroin taşıyorlardı

Bolu'da bal tenekeleri içinde 2 kilo 6 gram eroin ve 824 gram metamfetamin ele geçirilen operasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı.

20.10.2020  10:06:33  (0)
Karantinada olmaları gerekiyordu

Bolu'da karantina kuralını ihlal edip Yedigöller Milli Parkı'na gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) temaslısı 2 kişi, yurda yerleştirildi.

20.10.2020  09:33:31  (0)
Ceviz ağacından düşen yaşlı adam öldü

Bolu'nun Mengen ilçesinde ceviz toplarken ağaçtan düşen yaşlı adam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

17.10.2020  14:14:06  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

SCOOBY DOO
SCOOBY DOO
İP OYUNU
İP OYUNU
MANTIK TOPU
MANTIK TOPU

DENGE KURMA
DENGE KURMA
AKILLI SALYANGOZ
AKILLI SALYANGOZ
ZEKA TESTİ
ZEKA TESTİ

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
13.10.2020
Bolu'da vefat edenler
7.10.2020
Bolu'da vefat edenler
29.09.2020
Bolu'da vefat edenler
22.09.2020
Bolu' da vefat edenler
3.09.2020
Bolu' da vefat edenler
28.08.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
[email protected]

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası