Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 1 Haziran 2020 Pazartesi
[17:54] Damperi açılında direği devirdi -- [17:46] Dubai'de vefat etti Bolu'da toprağa verildi -- [17:40] Dombaydere Kanyonu, doğaseverler için hazırlandı -- [17:36] Önce gözaltına alındılar sonra serbest bırakıldılar -- [17:30] Yüksek kesimlere kar yağdı -- [17:25] Bolu Dağı'ndan yük nakliye gemisi geçti -- [17:21] İtfaiyeci sürprizi -- [17:15] Cinayet mi kaza mı ? -- [10:43] Caddeler geceden hareketlendi -- [10:36] Mudurnu'ya Barış Harekatı Çeşmesi yapıldı --
Ali Özdemir

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

23.05.2020  15:17

Hoca…


Uzun yazıları okuyanlar çok azaldığı için son birkaç yıldır meramımı 1-2 sayfaya sığdırmaya çalışıyorum. Bir konuyu kısa metin içinde anlatmanın zorluğunu yazı ile uğraşanlar çok iyi bilir.

 

Son 25 yılda yazdığım eserleri 100-500 sayfa arasına sığdırmaya çalıştım. Biten kitapları yayınevine götürdüğümde genellikle şunu söylerler: “Kalın kitaplar satılmıyor. İnsanlar kitabı eline alır ve arkadaki fiyat etiketine bakar. Bedel 30-40-50 TL ise usulca yerine koyarlar. O nedenle yayınlarınızı 100-150 sayfaya sığdırmaya çalışın.”

 

Sayfa sayısını azaltmak için metinlerde özetleme yaparım. Yazı büyüklüğünü 9-10-11 seçerim. Bu sefer de “Yazılar çok küçük. Gözümüz yoruluyor” derler.

 

Hasılı kelam bu topraklarda çoğunluk kitleye kitap, makale beğendirmek pek zordur. İlla ki her işe bir kulp takma yarışındayız.

 

Karalama, küçümseme, yok sayma, ezme, dışlama, düşüncelerin ifade edilmesini önleme noktasında üzerimize yoktur. Özellikle Twitter adlı sosyal medya organı infaz, baskı, iftira, psikolojik harp aracı olarak öne çıkmıştır.

 

Çeyrek asırdır yazılı ve görsel medyada dini konularda bilgiler, görüşler sunanları takip etmeye çalışıyorum. Abdülaziz Bayındır, Mehmet Okuyan, İlhami Güler, Cevat Akşit, Hayrettin Karaman, İsmail Nacar, Bayraktar Bayraklı, Süleyman Ateş, Zekeriya Beyaz, Ömer Çelakıl, Nihat Hatipoğlu, Mustafa Karataş, Cübbeli Ahmet Hoca, Esad Coşan, Haydar Baş, Mehmet Şevket Eygi, Mustafa Öztürk, Emre Dorman, Ali Bardakoğlu, Mehmet Görmez, Mehmet Nuri Yılmaz, Tayyar Altıkulaç vb. gibi şahısların enformasyonlarına maruz kaldık. Bu kişilerin kimisi iyice zıvanadan çıktığı için kabul görmez olup ortadan kayboldu. Kimisi ise hala fikirlerini(?) yaymaya çalışıyor.

 

Din üzerine izahatlar yapan kişilerin temel konulardaki fikirleri yüzde 90 oranında birbirini tutmuyor. Birinin ak dediğine öbürü kara diyor. Haliyle sıradan halk kitlelerinin aklı fena halde karışmış durumda.    

 

Mezhepler, tarikatlar, cemaatler, gruplar, dernekler arasındaki teorik-pratik görüş ayrılıkları ateizme, deizme, agnostizme yönelen kişilerin sayısının patlama yapmasına da yol açtı.

 

Çok izlenip fazla reklam toplama peşinde giden düzenbaz kimi özel TV kanallarının İslam dininden uzaklaşanların sayısını artırdığını kendi gözlemlerimle ifade edebilirim.

 

Yazdığım bu kısa yazıya hakaretler döşeneceklere  şunu hatırlatayım. İslam dini meşvereti (tartışmayı) tavsiye eder. Herkesin ilmini, bilgisini, deneyimini aktarmasını salık verir… O nedenle hakaret etmeden bilgilerinizi paylaşınız.   

 

Bilgi birikimini artırmak için kitaplara, dergilere, gazetelere, TV ve radyolara başvuruyorum. Bu mecralarda bulamadığım hususları danıştığım 10 kadar din bilgisi yüksek tanıdığım var. Bunların en iyilerinden birisi de Sayın Şevki Gülen Bey’dir. Kendisiyle aynı köylüyüz. 45 yıldır hasbihal ederiz. Kendisinden maddi bir çıkarım yoktur. O itibarla rahatça fikrimi yazabilirim.

 

Şevki Bey sıradan bir din görevlisi değildir. Akçalı, alengirli işlerle meşgul olduğunu da işitmedim. İslam dininin kaidelerinin öğretilmesi, topluma doğru aktarılması noktasında 35 yıldır bıkmadan çalışan, mütevazı bir insandır. Onu hiçbir zaman çarçur tiplerin yanında görmedim. Lüks yaşam peşinde gidenlerden de olmadı. Ne sorarsam sorayım uzun uzun izahatlar yapar.

 

Araya kısa bir anekdot sıkıştırayım… 1995 yılında babam vefat ettiğinde Bolu’daki Balcı Camiine gittim. “Cenazemiz var. Yardım eder misiniz?” dedim. Yarım saat kadar sonra mütevazı evimizin önünde 12 sakallı din görevlisi belirdi. Telkin, hatim, sela, yıkama gibi dini işler itina ile yapıldı. Bir köşede bekliyordum. Kendisini davet ettiğim imam elime küçük bir kağıt tutuşturdu. Sela, telkin, hatim, yıkama için 4.650.000 TL isteniyordu. O zaman maaşım 3.000.000 TL kadardı. Yani 1-2 saatlik bir işlem için 1,5 aylık maaşım isteniyordu. “Bu fazla değil mi Hocam?” dedim. “Hayır, size en düşük rayiçten yazdım” dedi. O esnada yakınımda bulunan katı muhafazakar görüşlü dayıma danıştım. “Adettir. Ver oğlum” dedi. Mecburen ödemeyi yaptım. Ertesi gün bir dilekçe yazarak o zamanın il müftüsü Osman Ş’nin makamına çıktım. Durumu arz ettim. “Sadece yıkama için sizden para talebi olabilir. Diğerleri dine aykırı” dedi. Soruşturma açtırdı. Birkaç gün sonra paracı imam telefon ile beni aradı. “Paranızın 5 katını vereyim. 21 yıllık imamım. Beni görevden atacaklar” dedi. “Hayır. Şikayetimi geri çekmeyeceğim. Allah cezanı versin” dedim. Benden ümidi kesen imam aşırı muhafazakar dayıma gitti. Dayım beni aradı, “Evladım, bizim cemaattendir. Sağlamdır. Dürüsttür. Bir hata etmiş. Affedelim. Sana hakkımı helal etmem vb.” dedi. Ben de Onu kıramadım. O zaman 27 yaşındaydım. Bilgim kıttı. Şimdi olsa asla geri adım atmam. Bolu Müftülüğüne gidip şikayet dilekçemi geri aldım. İmam paçayı kurtardı. Kendisinin 5 katlı apartmanı olduğunu daha sonra öğrendim. Şimdilerde öldü mü sağ mı bilmiyorum. Ama Cehennemde yerinin hazır olduğunu düşünüyorum.

 

Hasıl-ı kelam İslam dinini parayla satan hırsız kimselerden olmayan Sayın Şevki Gülen gibi din adamlarının çoğalması en büyük temennimdir.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Caddeler geceden hareketlendi

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamındaki 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle Bolu ve ilçelerinde iş

27.05.2020  10:43:10  (0)
Mudurnu'ya Barış Harekatı Çeşmesi yapıldı

Mudurnu ilçesine bağlı Munduşlar köyünde oluşturulan kızılcık bahçesinin girişine "Barış Harekatı Çeşmesi" yapıldı.

27.05.2020  10:36:44  (0)
Bolu' da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

27.05.2020  10:07:41  (0)
Bayramda evsiz kaldılar

Mudurnu ilçesinde meydana gelen yangında 2 katlı kagir ev yanarak kullanılamaz hale geldi.

25.05.2020  15:50:54  (0)
Şehitlik ziyaret edildi

Bolu'da şehit yakınları Ramazan Bayramı'nın birinci gününde yakınlarının kabirlerini ziyaret etti.

25.05.2020  15:44:06  (0)
Sosyal medya ve özgürlük

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından çok yakın bir zamanda “Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu” yayınlandı. İnceleme fırsatı olmayanlar i&

25.05.2020  15:23:32  (0)
Kurallara uymayan 102 kişiye 46 bin lira ceza

Bolu Valisi Ahmet Ümit, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 102 kişiye 46 bin 5

25.05.2020  10:32:46  (0)
Ele geçirilen en yüksek miktar

Bolu İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyonda, bir tırın dorsesinde taşınan üç otomobilin akaryakıt deposuna gizlenmiş 144 litre s

23.05.2020  16:37:10  (0)
Biz bize yeteriz

Mübarek Ramazan ayı her zamankinden farklı geçiyor. Bu sene koronavirüs nedeniyle toplu iftarlar verilemiyor.

23.05.2020  15:35:21  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

KIZILDERİLİ YAPBOZ
KIZILDERİLİ YAPBOZ
İNŞAAT ASANSÖRÜ
İNŞAAT ASANSÖRÜ
KENARA ŞUTLA
KENARA ŞUTLA

KAMYONCU
KAMYONCU
ALTIN KAFA OYUNU
ALTIN KAFA OYUNU
LABİRENT FARESİ JERRY
LABİRENT FARESİ JERR

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
27.05.2020
Bolu' da vefat edenler
22.05.2020
Bolu' da vefat edenler
15.05.2020
Bolu' da vefat edenler
11.05.2020
Bolu' da vefat edenler
8.05.2020
Bolu' da vefat edenler
5.05.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası