Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 29 Ocak 2020 Çarşamba
[11:56] Tatlı yeme hissi vücudun susama sinyali olabilir -- [11:51] Bu hataları sakın yapmayın -- [11:30] Çocukları da afetlere hazırlamalıyız -- [10:48] Bolu'dan deprem bölgesi Malatya'ya yardım -- [10:00] Bolu Sağlık Müdürlüğünden açıklama -- [18:07] Yetenekli insanları tanıyalım -- [17:57] Unutmayalım sadece bir Boluspor var -- [17:51] Bolu'nun merhamet eli -- [17:41] Develerin Sahibi -- [17:26] Doktor ihmali var mı araştırılıyor --
Yusuf Yeşilkaya

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

18.10.2010  

Sanal tehdit

  Mine Hanım, akşam yemeğinin bulaşıklarını makineye yerleştirirken eşi Çetin Bey, mutfaktaki masada gazetenin üçüncü sayfasına göz gezdiriyordu. Okuduğu haberin başlığı ile adeta çarpılmış gibi sıçradı:

- Bu kadarına da pes doğrusu!

- Ne oldu Çetin?

- Daha ne olacak Mine? On dört yaşında kız çocuğu, internette tanıştığı kötü niyetli adamların peşine takılmış, uçurumun kıyısından dönmüş.

- Nasıl bulmuşlar?

- Kız akşam eve gelmeyince babası polise haber vermiş. Evdeki bilgisayardan kızın girip çıktığı web siteleri incelenmiş. Görüşmeleri, yazışmaları takip edilmiş. Sosyal paylaşım sitelerinden birisi aracılığıyla tanıştığı kişiyle buluşmak üzere Muş’tan İstanbul’a gitmek üzere yola çıktığını öğrenmişler. Otobüs İstanbul’a varınca, otogarda polis takip ediyor. İki kişi kızı alıp bir eve götürüyor. Polis, eve baskın düzenleyip kızı almak istediğinde çok farklı bir manzara ile karşılaşıyor. Küçük yaşta kız çocukları ve yabancı uyruklu kadınları görüyorlar. Ahlaksız buluşma noktası olduğunu anlıyorlar. Ve kızı uçurumun kıyısından alıp ailesine teslim ediyorlar.

- Yapma ya!

- Ben yapmadım aşkım, onlar yapmış.

- Sana demiyorum hayatım. Çivisi çıkmış dünyanın. Neler oluyor şu dünyada da haberimiz olmuyor ya!

- Mine baksana, şey diyecektim…

- Ne oldu? Söylesene!

- Aygül… İnternete giriyor ya hani…

- Evet giriyor, şu anda da internette zaten.

-Yedinci sınıfa gidiyor kızımız. En deli zamanı çocuğun. Nerelere girip çıktığına bakıyor musun?

- Geç kaldın aşkım. Ben her gün bakıyorum. Ama onun da kolayı var. Bilgisayarı kapatırken, ziyaret ettiği siteleri silebilir.

- O zaman yasaklayalım interneti.

- Sence çözüm mü?

- Çözüm olmadığını ben de biliyorum ama Aygül’e bir şey olursa ben yaşayamam.

- Dur hemen panikleme! Ama farklı bir çözüm üretmemiz lazım.

- Haklısın, çözüm bulmalıyız ama nasıl?

- Biz akşamları nerede oturuyoruz?

- Tabi ki oturma odasında.

- O zaman bilgisayarı da oturma odasına kuralım.

- Bilgisayar kullanmak isteyen, internete girmek isteyen aile üyeleri oturma odasında bulunsun. Bir çeşit otokontrol sistemi olur.

- Peki, biz de mi?

- Elbette! Biz çocuklardan gizli saklı bir yerlere mi giriyoruz?

- Hayır yani…

- Hem bizim için de iyi olur. Sanal ortamda girip çıktığımız yerlere dikkat ederiz. Evimizde fazla odamız olmuş olsaydı daha farklı bir önerim olurdu.

- Nasıl yani?

- Şöyle ki, evin bir odasını kültür odası yapmayı önerirdim. Kitap okuma, bilgisayar, internet girişleri bu odada yapılırdı. İnternet kullanmak isteyen aile bireyleri bu oda dışında sanal âleme dâhil olamazdı. Bu sayede hem hepimiz birbirimizi kontrol etmiş olurduk hem de herkes takipte olduğu bilinciyle giriş çıkış yaptığı yerlere daha dikkat ederdi.

- Hay aklınla bin yaşa aşkım!

Televizyonlardaki programlar, izleyici kitlesine göre sınıflandırıldı. Bu anlamda anne ve babalar, daha dikkatli davranabiliyor. Televizyonlarda yayınlanan programların tamamı için olumsuz ifadeler kullanmak yanlış olur. Bu nedenle yasaklamak yerine anne ve babaların kontrollü olması ve daha önemli olanı çocuklarımıza seçici olabilmeyi öğretmemiz daha mantıklı bir yaklaşım olur.

İnternet ortamında gerçekleştirilen sanal sohbetler, sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımlar, içeriği kontrol edilemeyen görüntüler sadece çocuklarımızın değil, büyüklerin başına bile dert açabilir. Kiminle görüşüldüğü, ne alınıp satıldığı bilinmeden albenisi hoş gözüken reklâmlara kanarak dolandırıcıların, iyi niyetli olmayan insanların tuzağına düşmemize neden olabilir.

İnternetin cep telefonlarına girmesiyle beraber, dünyayı cebimizde taşımış oluyoruz bir anlamda. Son teknolojiyle güncellenen cep telefonları, telefon makinesi olarak kullanımın dışında saat, takvim, ajanda, video kaydedici ve oynatıcı, fotoğraf makinesi, internet erişimi gibi birçok fonksiyonu olan küçücük bir bilgisayar şekline dönüşmüştür. Bütün bu özellikler, çok faydalı amaçlara hizmet edebildiği gibi olumsuz amaçla kullanıldığı zamanlarda da tarifi mümkün olmayan zararlara yol açabilmektedir.

Yetişkin bireyler olarak, teknolojiyi iyi ve güzel işlerde kullanmaya, bize ve çevremize yararlı çalışmalar doğrultusunda değerlendirmeye özen göstermeliyiz. Kendimiz için bu durum elbette gerekli bir hassasiyettir. Ancak, teknolojiye karşı söz konusu olan çocuklarımız ise daha çok dikkat etmek ayrı bir görev hatta zorunluluktur.

Özellikle çocuklarımızı sanal ortamından tehditlerinden korumaya çalışırken, yasakçı zihniyetle hareket etmek sorunun çözümü olmak yerine problemi daha da içinden çıkılmaz bir şekle dönüştürecektir. Baskı ve yasakçı düşünceyle ortaya konulan hareket tarzı, çocuklarımızla aramıza sur gibi güçlü duvarlar örecektir. Dayatmacı ve yasakçı bir anlayış yerine herkesin kendi kendini kontrol edebildiği, bireylerin kendilerine ve çevrelerine güven duyabildiği otokontrol sistemini harekete geçirmek daha sağlıklı bir yaklaşım tarzı olacaktır.

Çocuklarımıza, teknolojiyi ve sanal ortamı, doğru amaçla ve doğru yöntemlerle kullanabilmeyi öğretmek, seçici olma alışkanlığını kazandırabilmek; anne ve baba olarak en önemli görevlerimiz arasında olmalıdır. İş işten geçtikten sonra bu amaçla yapılacak çalışmalar, çok anlamlı olmayacaktır.

               Yazara mesaj: yusufyesilkaya@gmail.com        www.yusufyesilkaya.com 

               Not: Bu yazı, www.yusufyesilkaya.com, www.dinahlak.com  , www.haber46.com.tr  , www.gencgelisim.com  ve www.gelisimbahcesi.com  web sitelerinde eş zamanlı olarak yayınlanmaktadır.

 Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Abant'da kar keyfi

Bolu'nun doğal güzellikleri arasında yer alan Abant Tabiat Parkı'ndaki gölün yüzeyi dondu.

25.01.2020  17:09:59  (0)
Elazığ'a kurtarma ekipleri sevk edildi

Elazığ'da meydana gelen depremin ardından Kocaeli, Sakarya ve Bolu'dan AFAD ile UMKE ekipleri bölgeye gönderildi.

25.01.2020  16:57:19  (0)
Milli Eğitimde Görev Değişimi

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı.

24.01.2020  14:33:32  (0)
Sıkışan sürücüyü itfaiye ekipleri kurtardı

Bolu'da devrilen hafriyat yüklü tırın sürücüsü yaralandı.

24.01.2020  14:15:15  (0)
İlk koordinasyon toplantısı yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu’nun 2020 yılının ilk dönem toplantısı, Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında yapıldı.

23.01.2020  18:29:51  (0)
Bolu Dağı'nda zincirleme kaza

Karabük-Gerede kara yolunda ulaşım, zincirleme trafik kazası nedeniyle yaklaşık iki saat süren çalışmanın ardından kontrollü olarak tek şeritt

23.01.2020  18:22:32  (0)
Mesleki eğitim nerede duruyor?
23.01.2020  14:45:28  (0)
2019'da 6 milyon 624 bin lira radar cezası ödedik

Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolunun Bolu geçişinde 2019'da yapılan uygulamalar kapsamında, hız limitini aşan sürücülere toplam 6 milyon

23.01.2020  14:35:19  (0)
Kar yağışı ulaşımı zorlaştırıyor

 Anadolu Otoyolu ile D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı etkili oluyor. 

23.01.2020  14:31:08  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

RİVER RAİD ( COMODORE 64 MERAKLILARININ VAZGEÇİLMEZ OYUNU )
RİVER RAİD ( COMODOR
TOP MAKİNASI
TOP MAKİNASI
FARE CİRİT ATIYOR
FARE CİRİT ATIYOR

MADENCİ KÖSTEBEK
MADENCİ KÖSTEBEK
HIZLI ŞOFÖR
HIZLI ŞOFÖR
PENALTI ŞAMPİYONU
PENALTI ŞAMPİYONU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
20.01.2020
Bolu' da vefat edenler
16.01.2020
Bolu' da vefat edenler
15.01.2020
Bolu' da vefat edenler
14.01.2020
Bolu' da vefat edenler
9.01.2020
Bolu' da vefat edenler
8.01.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası