Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 22 Ekim 2019 Salı
[15:44] Ekrem Doğanay hoca kabri başında anıldı -- [14:15] Vali Ümit Muhtarlarla Bir Araya Geldi -- [14:07] Özköylü ;Galibiyetten dolayı mutluyuz -- [13:58] Umutlar boşa çıkmadı -- [11:47] Bolu İHH Hanım Gönüllüleri Kahvaltıda Buluştu -- [11:29] Wushu Köroğlu Kupası Tamamlandı -- [11:10] Aile Hukuku ve Kadına Karşı Şiddet Suçları Soruşturmaları TSO da Yapıldı -- [10:00] Bolu' da vefat edenler -- [15:17] Kadınlar neden daha uzun yaşıyor ? -- [14:58] Bak sen şu Çin'linin işine --
Tahsin Ötgüç

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

2.10.2019  11:20

CAMİ VE DİN GÖREVLİSİNİN TOPLUMDAKİ YERİ

         

             Yeryüzünde yaşayan Müslümanların birlikte ibadet ettikleri mabetlerin adı mescit ve camilerdir. Hirıtiyanlık dinindeki mabedin adı kilise, Yahudilik dinindeki mabedin adı, havradır. Miladi 610 tarihinde Hz Muhammed Mustafa (sav) efendimize peygamberlik görevi verilmesiyle dünyada yaşayan tüm insanların onun peygamberliğini kabul etmeleri zaruri hale gelmiştir. Zira Hz Muhammed (sav) efendimizin peygamberliği evrenseldir. Tebliği ettiği din İslam da evrenseldir. Bu bağlamda “ La ilahe illallah Muhammed ün Resülullah” diyerek Allah’a teslim olup Müslüman olanların ferden veya topluca ibadet ettikleri yerlere mescit veya cami denir.          

            Mescit genelde beş vakit namazların kılındığı, cami ise beş vakit namaz, Cuma ve bayram namazlarının kıldığı yerlerdir. Mescit, secde edilen yer anlamında, cami ise toplayan, bir araya getiren anlamındadır. Camiler, Müslümanları ibadet için bir araya getiren, müminleri kaynaşmasını, birlik ve beraberlik içinde olmasına vesile olan mekânlardır. Aynı zamanda Kur’an okumasının öğrenildiği, ilim tahsil edildiği, ilmi müzakerelerin yapıldığı Allah’a zikir ve tefekkürde bulunulduğu yerlerdir. Müslüman toplumu için büyük önem arz eden mescit ve camilerin imarı müminlere verilmiştir. Kuranında Yüce Allah şöyle buyurmuştur. “ Gerçekten Allahın mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı gereği şekilde kılan, zekâtı usulüne uygun olarak veren, sadece ve sadece Allah’ın azabından ve gazabından korkanlar imar ederler. Bunlar, hidayete ermiş olmalı umulanlardandır.” Tövbe/ 18.    

             Allah’ın evleri olan cami ve mescitlerin ihtiyaca binaen yapılması, korunup kollanması, Müslümanlara has kılınmıştır. Müslümanlar, ibadet niyetiyle camilere karşı görevlerini yerine getirdiklerinde karşılığında Allahtan sevap ve ecir alma hakkına sahiptirler. Genelde dünyanın her tarafında yaşayan Müslümanlar mabetleri (cami ve mescitleri)ni kendi imkânlarıyla yaparlar. Her yerleşim bölgesindeki camilerin imarı ve tezyini, o bölgede meskûn olan Müslümanlara ait hale gelmiştir. Camilerinde topluca namazlarını kılan Müslümanlar genciyle yaşlısıyla, erkeğiyle kadınıyla dışarı çıktıklarında birbirleriyle hasbıhal ederler. Sevinçlerini paylaşırlar. Dert ve sıkıntılarına ortak olup var olan problemi çözmeye çalışırlar. Karşılıklı güven tazelerler. Varsa dargın ve küskünler barışma ortamı yakalamış olurlar. Bu yönüyle camiler toplumun huzur ve güvenini temin eden mekânlardır.     

             Müslümanların Yüce Allah’a karşı kulluk görevlerini toplu olarak yapma imkânı veren cami ve mescitlerde İmam Hatiplik ve müezzinlik görevlerini ifa eden gönül erleri vardır. Bunlar Allah’ın evlerini günün her saatinde temiz olmasını, ibadet saatlerinde açık kalmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra cemaati dini yönden aydınlatma görevlerini de ifa ederler. Halkın problemleri ile ilgilenirler. Bu bağlamda dini rehberlik ve danışmanlık görevlerini de yerine getirmeye çalışırlar. Sosyal etkinliklere katılarak cemaatin istek ve arzularına cevap verirler. Din gönüllüsü ile cami cemaati arasında sıkı bir bağ vardır. Müslümanlar kendi aralarındaki bir takım sorunlarını cami görevlisine iletir ve ondan çözüm beklerler. Din hizmetlisi de halktan gelen bu nevi taleplere cevap vermeye gayret gösterir. Bu bakımdan Din gönüllüsü Toplumdaki bireyler arasındaki kaynaşmayı, huzur ve güven duygusunu sağlayan önemli bir şahsiyettir. Bu önemli görevin devamı için sürekli okuyup araştırmak gerekir. Din görevlisi kendisini yenilemeli ve yetkin hale gelmelidir.

             Din hadimi görevi, aynı zamanda peygamberi bir görevdir. Bu yönüyle sorumluluk isteyen bir görevdir. Din gönüllüsü bu bilinç içinde olmalı ve zamanını bir plan dâhilinde okuyup yazmaya ayırmalıdır. Halktan kendisine gelecek dini sorulara cevap verebilecek halde olması o denli önemlidir. Dünya ve ahiret huzur ve mutluluğunu sağlayan peygamber görevinin değeri, idrak edilmelidir. Hiç bir meslek sevilmeden hakkıyla icra edilemez. Bundan dolayıdır ki, Din gönüllüsü kardeşlerimiz icra ettikleri görevi sevmelidirler. Severek yapılan işten manen haz almak tabiidir. Bu vesileyle 01-7 Ekim 2019 camiler ve Din görevlileri haftasının hayırlara vesile olmasını Yüce Mevladan niyaz ediyorum.


 Tahsin ÖTGÜÇ – Emekli müftü

                                                                                                                             
Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Bolu' da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

17.10.2019  12:03:10  (0)
Başkan Özcan Karaköy Mahallesinde

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan mahalle halkının ihtiyaç ve taleplerini dinlemek için Karaköy Mahallesi’ne gitti.

16.10.2019  11:03:01  (0)
Bolu' da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

16.10.2019  09:27:04  (0)
Bolu' da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

15.10.2019  10:03:01  (0)
Bir anda alev aldı

TEM Otoyolu Yeniçağa mevkiinde, Ankara istikametine doğru ilerleyen nakliye tır’ı bilinmeyen bir nedenden dolayı alev aldı.

14.10.2019  15:46:19  (0)
Terör Örgütü Propagandası Yapınca Tutuklandı

Bolu‘da, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin sosyal medya paylaşımlarıyla terör örgütü propagandası yaptığı öne sürülen

14.10.2019  12:58:17  (0)
Çaygökpınar'da çıkan yangın korkuttu

Bolu'ya bağlı Çaygökpınar köyünde İsmail Özmen'e ait ev, ahır, samanlık ve odunluk çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.

14.10.2019  12:06:19  (0)
Bolu' da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

14.10.2019  10:26:44  (0)
Kılıçdaroğlu Bolu'da temel atma törenine katıldı

Bolu Belediyesi tarafından yapımına başlanılan Bolu Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasının temel atma töreni Cumhuriyet Halk Part

5.10.2019  15:33:12  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Mehmetçiğe Bolu'dan destek
Mehmetçiğe Bolu'dan
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp

Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller

MANTIK TOPU
MANTIK TOPU
OFİSTE TEMBELLİK
OFİSTE TEMBELLİK
KIRMIZI TOP
KIRMIZI TOP

İKİ KİŞİLİK HAZİNE AVCISI OYUNU
İKİ KİŞİLİK HAZİNE A
MOTOKROS
MOTOKROS
ZEKA TESTİ
ZEKA TESTİ

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
17.10.2019
Bolu' da vefat edenler
16.10.2019
Bolu' da vefat edenler
15.10.2019
Bolu' da vefat edenler
14.10.2019
Bolu'da vefat edenler
30.09.2019
Bolu'da vefat edenler
27.09.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası