Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 20 Ağustos 2019 Salı
[10:55] Bolu'da vefat edenler -- [10:30] Doğaseverler Köroğlu şelalesine yürüdü -- [12:29] Soylu Bolu'da trafik denetlemesine katıldı -- [12:24] Bolu'da vefat edenler -- [14:58] İşte Bu Güzel Oldu... -- [12:36] Halk otobüs ücretleri zamlandı. -- [12:16] Mustafa Cop'un acı günü -- [11:55] Suda doğum ünitesi açıldı -- [14:07] Bolu'da vefat edenler -- [18:38] Bolu ve turizm --
Ömer Maden

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

22.05.2019  10:12

EĞİTİMDE 2023’E DOĞRU


     Eğitimde 2023 Vizyonu Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı. İlk yansımalarına ait görüşlerimi daha önce yazmıştım. Planlanan çalışmalara ilişkin bu yazımda yurdun dört bir tarafında okullarda mantar gibi çoğalmaya başlayan “tasarım beceri atölyeleri” ile “okul profili değerlendirme çalışması”ndan bahsedeceğim.

     2023 Eğitim Vizyonu kapsamında oluşturulan tasarım beceri atölyeleri, 27 Şubat’ta pilot okullarda ilk kez uygulanmaya başladı. Bakanlık, ‘sanat’, ‘bilim’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘yaşam’ ana temalarıyla oluşturulacak atölyeleri ilk etapta Türkiye genelindeki 30 okulda hayata geçirdi. Bu pilot uygulamanın ardından atölyelerin üç yılda ülke genelindeki tüm okullarda yaygınlaştırılması hedefleniyor. Çocukların sahip olduğu yeteneklerin uygulama düzeyinde geliştirilmesi, el becerilerinin artırılması amacıyla kurulan atölyeler, mesleklerle ilişkilendirilmiş şekilde hazırlandı. Türkiye'de ilk olacak tasarım beceri atölyeleriyle öğrencilerin okulda düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği ortamlar oluşturulacak. Atölyelerde, ilgili eğitimleri alan öğretmenler de ücreti karşılığı görev yapabilecek.

     Atölyelerde çocuklar, ilgi ve mizaçları doğrultusunda hem yaşam becerileri kazanacak hem de mesleki yeteneklerini çok küçük yaşlarda keşfetme imkânı yakalayabilecek. Çocukların düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde teori ve pratiği bir araya getirecek.

     Bilmekten çok tasarlamanın ve üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyeler çocuğun kendisini, meslekleri, çevresini tanımasına yardımcı olacaktır. Bununla beraber bu atölyeler, yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekânlar olarak düzenlenecektir. Çocuklar soru çözme, konu anlatımı gibi bir eğitim anlayışından üretimi, yapmayı, etkileşimi, derinleşmeyi öne çıkaran bir müfredat anlayışına yönelecektir. Böylece öğrenilen, ölçülen ve pratik arasındaki uyum artacaktır.

     İlimizde de yeni Milli Eğitim Müdürümüz Yasin Tepe, bir yandan Bolu’yu tanımaya çalışırken bir yandan da 2023 eğitimde Vizyon hedeflerine hız verdi. İki ay içinde il merkezindeki dört okulda tasarım beceri atölyelerini açmak için Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ve okul yöneticileri atölyelere yoğunlaşmış durumda. Atölye çalışmaları şimdilik 4 okulda sürüyor. İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Küçük Şefler Mutfakta” atölyesi, Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesinde “Kültür-Sanat” atölyesi, Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Bilgisayar Atölyesi”, “Ahşap Atölyesi”, “FETEM Atölyesi” ve “Bisiklet Atölyesi”, Atatürk İlkokulunda “Çocuk Oyun Atölyesi”.

     2023 Eğitim Vizyonu kapsamında uygulanacak bir diğer yeni çalışma ise “okul profili değerlendirme” çalışması. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk okulları eğitim sisteminin yapı taşları olarak görüyor. Bu nedenle iyi ve etkili okulların eğitim sistemini olumlu etkileyeceği görüşünde. Bu amaçla okulların gelişim alanları ‘akademik’, ‘sosyal, sportif, kültürel etkinlikler’, ‘projeler’ ve  ‘kurumsal kapasite’ olarakbelirlenmiş. “Gelişim alanlarında ortalama 50 dolayında ölçüt var. Ölçütlerin hepsi  ölçülebilir, izlenebilir, değerlendirilebilir ve uluslararası literatürde dikkate  alınan ölçütler.” Buna Okul Gelişim Modeli deniyor. Bu kriterlere göre bir okulun güçlü, zayıf, fırsat ve tehditleri belirleniyor. Bir yıl sonra okulun aynı ölçütlerine tekrar bakılıyor ve okul kendi gelişimini kendi izleyebiliyor. Başka okullarla asla kıyaslanmıyor.  Her bir yönetici kendi okulunun fotoğrafını, röntgenini, MR’ını çok net olarak görme imkânına  kavuşuyor. Sayın Ziya Selçuk’un “Okulların MR’ı çekilecek” demesinin altında bunlar yatmaktadır. Böylece Okul gelişim modeli kapsamındaki alan, ölçüt ve göstergeler  çerçevesinde tek bir okula özgü “Okul Profili” ortaya çıkıyor. Her bir okulun kendine özgü profiliyle ilgili bir takım değerlendirmeler  yapılıyor. Bu değerlendirmenin sonucunda da okulun yıllık gelişim planı ortaya  çıkıyor.

     Nitekim, Bakan Ziya Selçuk’un “Okul Profili Değerlendirme”  çalışmasıyla ilgili düşüncelerini şöyle belirtiyor:

 “Okullar, belirli ölçütlere göre, öğrenme analitiğinden okullar arası  başarı farkına, sosyokültürel etkinliklerden gelişim planlarına, okulun fiziksel  ve insan kaynakları imkânlarından bürokratik süreçlere kadar geniş bir  perspektifle, bütünsel olarak ele alınacak. Okulları birbiriyle kıyaslamadan, kendi gelişimi üzerinden  değerlendirmeyi amaçlayan çalışma, aralarındaki imkân ve başarı farkını azaltarak  ve eğitimin niteliğini artırarak tüm okulları yukarıya taşımayı amaçlıyor. Doğru müdahaleyi yapabilmek için öncelikle veriye dayalı sorunu  görebilmek ve teşhisi doğru koyabilmenin gerekliliği ile yola çıkan Milli Eğitim  Bakanlığı, sistemle bütünleşecek “İyileştirme Ekipleri” oluşturacak. Bu kapsamda,  okullar, ilçe ve il Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bakanlık bünyesindeki  “İyileştirme Ekipleri” sorumlu oldukları okullarda veriye dayalı eylem planları  hazırlayarak hızlı ve etkili çözümler sunacak. Öğretmenler de yeni eğitim  programları, sertifika ve yan alan yetkinlikleri ile sürecin merkezinde olacak.

İyileşmeye giden yolda okulların yol haritasını oluşturacak olan “Okul  Gelişim Planları”, öğretmen ve okul yöneticileri ile birlikte hazırlanacak. Her  okulun kendi ihtiyaçları ve kendi yapısı kapsamında oluşturduğu planlar bir  yazılım üzerinde görülebilecek, okulun ihtiyaçları doğrultusunda  iyileştirilmesinde öğretmen ve okul yöneticisinin kararı esas alınacak. Haftalık,  aylık ve yıllık eylem planları oluşturulacak, uygulamalar izlenecek,  değerlendirilecek ve desteklenecek.

‘Eşitlik değil, adalet’

Milli eğitimin en küçük birimi olan okul ile en üst  birimi arasındaki iletişimi sağlayabilmek için önemli bir atılım olan okul  gelişim planları sayesinde, okulun ihtiyacından zamanında ve detaylı bir şekilde  haberdar olunup ihtiyacı görme ve ihtiyacı giderme süreci hız kazanmış olacak. Var olan veya oluşabilecek sorunlar öngörülerek, yerinde ve hemen  çözüm üretilecek. Okul gelişim planları ile okulun hangi alanda desteklenmesi  gerektiği ortaya çıktığında Bakanlık imkân ve kaynakları her okula ihtiyacı  oranında adil olarak dağıtılacak. Şartları elverişsiz olan okullara pozitif ayrımcılık yapılacak. “diyor.
Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Halk otobüs ücretleri zamlandı.

Bolu Belediyesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşimi Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıda halk otobüsleri biniş ücret

8.08.2019  12:36:43  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allahtan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

7.08.2019  14:07:34  (0)
Bakan Selçuk Bolu'daydı

Bolu’ya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Bolu İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bakan Selçuk burada partililerle toplantı yapt

6.08.2019  18:20:31  (0)
O unvanı alan ilk dal hastanesi

İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi HIMSS 6 Dijital Hastane alanında bu unvanı alan ilk dal hastanesi oldu.

6.08.2019  18:06:03  (0)
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Bolu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 2ayrı bölgede yaptıkları uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 9 kişiden 1’i tutuklanarak cezaevine g&o

25.07.2019  16:06:18  (0)
Bir fotoğraf yarışması daha bitti

Bir “FOTOĞRAF YARIŞMASI” daha sonuçlandı .. Ve kazananalara da törenle ödülleri verildi... Bölgemizdeki fotoğrafçılarl

25.07.2019  16:02:29  (0)
Düzce sehven afet bölgesi ilan edilmiş

Düzce Valiliği'nden yapılan son dakika açıklamasına göre bir önceki açıklamada yer alan "afet bölgesi" terimi sehven

25.07.2019  15:34:07  (0)
Vali Ümit'ten Boluspor'a ziyaret

Bolu Valisi Ahmet Ümit 2019-2020 sezonu öncesi Boluspor Kulüp Yöneticilerini ve Boluspor’un yeni Teknik Direktörü Giray Bulak&rs

25.07.2019  15:18:00  (0)
Ramazan Çelik'ten moral konseri

Ramazan Çelik, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde konser verdi.

25.07.2019  15:13:42  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

Tenis turnuvası
Tenis turnuvası
YARIŞ GÜNÜ
YARIŞ GÜNÜ
ŞİRİN VE ŞİRİNE
ŞİRİN VE ŞİRİNE

TOM VE JERRY
TOM VE JERRY
TOPLARI TOPLA
TOPLARI TOPLA
GOVERNOR OF POKER 2 OYUNU
GOVERNOR OF POKER 2

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
7.08.2019
Bolu'da vefat edenler
18.07.2019
Bolu'da vefat edenler
4.07.2019
Bolu'da vefat edenler
3.07.2019
Bolu'da vefat edenler
25.06.2019
Bolu'da vefat edenler
24.06.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası