Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 24 Şubat 2020 Pazartesi
[12:03] Bolu sinemalarında bu hafta -- [11:54] Bolu Dağı'nda sis etkili oluyor -- [16:51] Doğanay kaza geçirdi -- [13:34] Boluspor düşme potasından çıkmak istiyor -- [12:53] Çareler tükenmez. -- [16:25] Aşçılar Mengen'de kampa girecek -- [16:18] Mudurnu'da tehlike oluşturan kayalar temizlendi -- [10:15] Bolu'da vefat edenler -- [16:45] Karla mücadeleye devam -- [16:38] Kar kalınlığı 2 metre 30 santimi buldu --
Tahsin Ötgüç

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

16.1.2019  11:36

HAYÂ DUYGUSU MÜSLÜMANA HASTIR

 

                       

      Dünya üzerinde yaşayan iki sınıf insan vardır. Bunlardan biri ehli İslam, yani Müslümanlar, diğeri ise ehli küfür, yani Allah ve peygamberine inanmayanlar. Elbette ki herkes inancını, kendi dinine göre yaşar. Bu konuda kimsenin bir diğerini zorlama hakkı da yoktur. Meseleye İslam penceresinden baktığımız zaman durum böyledir. Dinde zorlama yoktur. İslam dışı inanca sahip olanlarda durum böyle değildir. Onlarda kendileri gibi inanmayanlara, kendileri gibi düşünmeyenlere karşı gizli bir düşmanlık vardır. Müslümanları hor hakir görme, yükselmelerini çekememe, ellerindeki imkânları çeşitli oyunlarla heba etme durumları vardır. Allaha karşı sorumluluk duyguları olmayan bu insanların, aynı zamanda Allah korkusu da mevcut değildir. Bundan dolayı güçlü olduklarında şeytanı bile şaşırtacak her türlü insanlık dışı iş ve işlemler yapmaktan çekinmezler.

 

      Filistin de İsrail devletinin Müslüman halka karşı acımasızca saldırmaları, evlerini yıkarak buralara kendi halkını yerleştirmeleri, Camilerine (Mescidi Aksa) gitmelerine mani olmaları gibi gayri insani muameleler. Aynı zamanda Suriye ve Irakda çeşitli terörist grupları oluşturarak eğitip silah, araç ve gereçle donatım Müslüman halkı zulmettirmeleri. Suriyede Müslüman halkın kendi topraklarında yaşamalarını istemeyen bundan dolayı zorla evlerine girerek buraları mesken tutan terör örgütleri ve bunları maddi ve manevi yönden destekleyenler. Sur iyeden çekiliyoruz deyip bir türlü terör örgütlerini bırakmayanlar. Dünya üzerinde Müslüman mazlum ve mağdurlara sürekli zarar veren insanlar, insan olabilir mi? Nerede insan hakları, nerede medeniyet. Nerede hayâ duygusu. Allahtan korkmayanlar, insanlardan da utanmıyorlar. Utansalar böyle mi olurmuydu?

      Yüce Allah kuranında “ Ey müminler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin;(bunu yaparak) Allah’a, aleyhinizde apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz? buyurmuştur. Nisa, 144.  Allahın varlığını inkâr edenler Müslümanları dost olarak kabul edebilirler mi? Bir menfaati olmadıkça hiç bir gayri Müslim, Müslüman’ı gerçek manada dost edinmez. Orta doğuda İsrail devleti, zor durumda kalmasın diye ABD nin bu bölge insanlarının hayatlarını hiçe sayarak teröristlere arka çıkmakta, onları kullanmak için beslemektedir. Hem yöre halkını hayatı çekilmez eden, hem de Türkiye ye karşı saldırı hazırlığı yapan ve dolayısıyla Türk halkının huzur ve güvenini bozmak isteyen çeşitli adlarla anılan terör örgütlerinin medeni bir devlet tarafından kurulup kollanması ve Türkiye ye karşı zarar verdiği bilindiği halde bunlara silah verilmesi, insanlıkla bağdaşabilir mi? İşte hayâ duygusu böyle bir durumda kendini gösterir. Öyle görülüyor ki, bunlarda hayâ duygusu yok. Utanma, sıkılma duygusu olsaydı, stratejik ortaklığı bulunduğu Türk iyeye karşı terör örgütlerinin desteklenmesi olamazdı. Sırf kendi çıkarı için (petrol için) tüm insanların huzurunu bozan kadın çocuk genç ihtiyar demen insanları katleden terör örgütlerinin beslenmesi çağ dışı bir eylemdir. İnsanlık adına utanç tablosudur.

      Türkler gittiği her yerde adaleti hâkim kılmışlardır. Osmanlı imparatorluğu altıyüz sene idaresi altında bulunan bölgelerde halkın huzur ve güvenini sağlamıştır. Kimse dininden inancından ve ırkından dolayı hor hakir görülmemiştir. Müslüman olsun gayri Müslim olsun herkes eşit haklara sahipti. Bu bölgelerde yaşayan insanlar geleceğe güvenle bakıyorlardı. Çünkü idare edenler Müslümanlardı. Allaha karşı sorumlulukları vardı. Hayâ duysuna sahiptiler. Peygamberimiz (sav) efendimiz “Hayâ imandandır” buyurdular. Riyazüssalihin. Bundan dolayı haya, Müslüman’a hastır. Bu duygudan yoksun olan insanlardan insani söylem ve eylem beklemek, sadece zaman kaybı olur.


 Tahsin ÖTGÜÇ-Emekli müftü


Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Açıkel kongreye katıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, "Türkiye'de demokrasiyi yeniden inşa etmek, üreten bir ekonomiyi kurmak, sosyal devleti yurttaşl

16.02.2020  16:25:32  (0)
Çantasından uyuşturucu çıktı

Bolu'da jandarma ekiplerince yolcu otobüsünde yapılan aramada bir yolcunun üzerinde 30 gram bonzai ve 50 adet extacy hap ele geçirildi.

16.02.2020  16:17:32  (0)
Akşemseddin Hz nin vefatının 561. yılı anılıyor

 Fatih Sultan Mehmet'in hocası olarak bilinen ve İstanbul'un fethinde önemli rol oynayan Akşemseddin, vefatının 561. yılında anılıyor. 

15.02.2020  16:44:34  (0)
BAİBÜ'ye İŞKUR desteği

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi faaliyetlerine İŞKUR destek verecek.

15.02.2020  16:34:15  (0)
303 gram kokain ele geçirildi

Bolu'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 303,57 gram kokain ele geçirildi.

15.02.2020  13:11:14  (0)
Onların işi yükseklerde

Bolu Dağı'ndaki bir yaylada devrilen ağacın enerji nakil hatlarını koparması nedeniyle 4 gündür elektriksiz yaşayan ailenin imdadına Sakarya Elektrik

15.02.2020  13:08:51  (0)
Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Yavuz Bolu'da

Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Bolu’nun turizm altyapısının ve kültürel mekanların geliştirilme

15.02.2020  12:53:12  (0)
Bolu sinemalarında bu hafta

Bolu sinemalarında bu hafta vizyona giren filmler.

14.02.2020  10:18:04  (0)
Bolu'da vefat edenler

Vefat edenlere Allahtan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

14.02.2020  10:03:05  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

İNANILMAZ AİLE
İNANILMAZ AİLE
TAVLA
TAVLA
Balon Patlat
Balon Patlat

YARIŞ ZAMANI
YARIŞ ZAMANI
İNŞAAT ASANSÖRÜ
İNŞAAT ASANSÖRÜ
Kızma Birader
Kızma Birader

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Akşemseddin Hz nin vefatının 561. yılı anılıyor
15.02.2020
Bolu'da vefat edenler
14.02.2020
Bolu' da vefat edenler
2.02.2020
Bolu'da vefat edenler
27.01.2020
Bolu' da vefat edenler
20.01.2020
Bolu' da vefat edenler
16.01.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası