Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 19 Şubat 2019 Salı
[11:22] Doğanay ;Sorunları biliyoruz ,Çözüm yollarını da -- [10:36] Metin ;Eğitim en önemli önceliğimiz -- [10:12] Kadın Doğum Uzmanından doğru bilinen yanlışlar -- [10:08] Bolu'da vefat edenler -- [13:50] Bolu'da vefat edenler -- [11:54] Metin öğrencilik yıllarına geri döndü -- [10:23] Vali Ümit otobüs işletmecilerine seslendi;can taşıyorsunuz -- [17:13] Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Bolu'nun gururu oluyor -- [16:15] KÜLLİ İRADE -- [16:07] Kimin Umurunda ? --
Ali Özdemir

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

17.9.2018  14:01

Projeci olmak


 

Hayata geçirmek, dünyada eser bırakmak, insanlığa hizmet etmek üzerine bir düşünceniz var ise bunu gerçekleştirmek için çeşitli kaynaklardan destek isteyebilirsiniz. Aslında her düşünce bir projedir. Bütün işler önce düşüncede başlar.

 

* Faydalı bir kütüphane / kitaplık oluşturmak.

* Spor alanları meydana getirmek.

* Güneşten, rüzgardan elektrik enerjisi üretmek.

* Herhangi bir malı imal etmek.

* Dar gelirli insanlara katkı sağlamak.

* Atölye / laboratuvar / derslik yapmak.

* Daha iyi eğitim ortamları kurmak.

* Bir ürün geliştirmek vb.

 

gibi niyetleriniz var ise size yardım edecek, araç-gereç, finansman sağlayacak yüzlerce kişi, şirket, dernek, vakıf, kurum, kuruluşun mevcut olduğunu biliniz.

 

İnternet sayesinde dünyanın her noktasına erişebilirsiniz. Yabancı dil bilmeseniz de her yere derdinizi anlatabilirsiniz. Türkçe yazdığınız bir metni çeşitli web siteleri aracılığıyla başka dillere çevirebilirsiniz.

 

İnsan bir işi yapmak için niyetlenirse mutlaka başarılı olur. TÜBİTAK, Ulusal Ajans, kalkınma ajansı, KOSGEB, üniversiteler, şirketler, dernekler vb. proje sunanlara mutlaka yol göstermekte ya da maddi destek sunmaktadır.

 

Bir konuda proje yazabilmek (süreçleri belirtebilmek) için o konuda mutlaka geniş bilginiz olması şarttır. Bilgi de okuyarak elde edilebilen bir husustur. Hiç kitap, gazete, dergi, makale okumayan bir insanın meramını tam anlatmasını mümkün değildir. Dilekçe yazmaktan aciz bireyler asla proje yapıp bunu ilgililere sunamazlar.

 

Ortalama 70 yıl yaşayan bir insan 10 yaşından itibaren haftada en az bir kitap okusa, 50 yılda 2600 eseri yutmuş olur. Bu da insanı 3-4 üniversite bitirmiş kadar engin bir bilgi okyanusuna taşır.

 

Bilgi güçtür. Bilgili insanlar / toplumlar asla yenilemezler. Cahiller organize olamaz, iş birliği yapamaz, üretim süreçlerini bilemez.

 

Çağımızda bilgi kaynaklarına ulaşmak çok kolaylaşmıştır. Kitap alacak parası olmayanlar internetten e-kitap indirebilirler. Kütüphanelere başvurabilirler. Açık öğretim yöntemiyle, okula gitmeden, çok cüz’i bedellerle üniversite diploması alabilirler. Belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin açtığı ücretsiz beceri kazandırma kurslarına katılabilirler.

 

Günde 5-10 saat TV izleyerek, kahvelerde oturarak, sürekli tatil yaparak bir yere varamayız. 6.5 milyonluk İsrail bugün 165, 16 milyonluk Hollanda 715 milyar dolarlık ihracat yapabiliyorsa biz de başarabiliriz.

 

Biraz okuyan her akademisyen, öğretmen, mühendis vb. mutlaka kalkınma ajanslarına, vakıflara, derneklere, şirketlere proje yapıp sunabilir. Bu çok zor bir iş değildir. 100 - 200 sayfalık şartnameleri okumaya üşenmeyelim. Türkiye’nin her tarafına yayılmış olan 26 kalkınma ajansı, girişimcilere, bu ülkeye bir çivi çakmak isteyenlere destek olmaktadır.  

 

Henry Ford ilk otomobili icat ettiğinde 8 banka kredi vermeyi red etmiştir. Steve Jobs, ortaklarıyla kurduğu Apple firmasından ilk başta atılmıştır. Edison aptal diye okuldan atılmıştır. Einstein’e geri zekalı denilmiştir. Çinli e-ticaret devi alibaba.com’un sahibi Jack Ma bir çok firmaya iş için başvurmuş, red cevabı almıştır. Barış Manço lisede müzik dersinden kalmıştır. Bugün zengin, başarılı, çalışkan, mucit olarak bildiğimiz bir çok insan ilk başlarda hep red edilmiş, dışlanmış, sistemin dışına itilmiştir. Ancak bunların hiç birisi pes etmemiş, projelerini gerçekleştirmekten vaz geçmemiştir.    

 

Geniş toplum kesimleri mucit, sıra dışı, projeci, icatçı, üretici, tasarımcı insanlara deli, uçuk, kaçık, anormal gözüyle bakmaya devam etmektedir. Topçu, popçu, medyum tayfasının lensinin rengini dahi merak edenler bilime sırtını dönmüş vaziyettedir.

 

8 milyarlık dünyada 80 milyonluk  Türk toplumu yüzde 1’lik bir ağırlıktadır. Ancak dünya ekonomi pastasındaki payımız yüzde 0,2 olup, 5 kat azdır. Yani çoğunluğumuz sürekli yattığı için 750 milyar dolar olması gereken ihracatımız 150 milyar dolar seviyesinde gezinmektedir.

 

Hazırladığınız bir proje A kurumu tarafından red edildiyse asla pes etmeyiniz. Bunu B, C, D… kurumlarına, derneklerine, vakıflarına, şirketlerine, holdinglerine, belediyelerine de sununuz.

 

Bir projenin basamakları nasıldır sorusuna cevap bulmak istiyorsanız kitapçılarda bu konu ile ilgili yazılmış 10 kadar farklı kitap bulabilirsiniz. Ya da tarafıma e-posta yollayarak bilgi talep edebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir maddi beklentim yoktur.

 

Proje yaparak bu ülkeyi büyütebiliriz...Ali Özdemir

(Öğretmen, eğitim yöneticisi, yazar)

www.aliozdemir.net

0505 220 83 85

erdemyayinevi@yandex.comYorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

18.2.2019  13:50:33  (0)
Metin öğrencilik yıllarına geri döndü

Mezun olduğu ortaokulu ziyaret eden Fatih Metin, okul müdürünün kendisine hediye ettiği ortaokul 2. ve 3. Sınıf karnelerini görünce &o

15.2.2019  11:54:36  (0)
Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Bolu'nun gururu oluyor

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda Robotik kodlama ,zeka oyunları ,Drama ve Kütüphane açılışı yapıldı.

14.2.2019  17:13:39  (0)
Vali Ümit başkanlığında toplandılar

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Vali Yardımcıları ve Kaymakamlarla 5442 Sayılı İller İdaresi Kanununun 24’ncü ve 25’nci maddeleri gereğince bir araya

14.2.2019  15:38:08  (0)
Kimin Umurunda ?

Gazeteci toplumun müfettişidir. Amacımız üzmek değil yaralara parmak basmak ve dikkat çekmek .

13.2.2019  17:17:58  (0)
Cumhur İttifakı'nda flaş gelişme

Cumhur İttifakı kapsamının genişletilmesine yönelik olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz bi

13.2.2019  16:16:46  (0)
Gazete sahiplerinden Vali Ümit'e ziyaret

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu’da yayın yapan gazete ve internet sitesi temsilcileriyle bir araya geldi.

12.2.2019  15:52:33  (0)
Metin;Bolu Gastronomi merkezi olacak

AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, Aşçıları Diyarı Bolu'ya Gastronomi Merkezi kazandıracaklarını duyurdu.

12.2.2019  15:18:47  (0)
Fatih Metin Doğu Türkistan'lı ailenin dertlerini dinledi

AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, Bolu’da yaşayan Doğu Türkistan vatandaşları ile dün gece bir araya gelerek ihtiyaçlarını sor

11.2.2019  15:29:33  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

KENARA ŞUTLA
KENARA ŞUTLA
MİNİ YARIŞ OYUNU
MİNİ YARIŞ OYUNU
MADENCİ KÖSTEBEK
MADENCİ KÖSTEBEK

SOS OYUNU
SOS OYUNU
Bebeğini Besle
Bebeğini Besle
Kızma Birader
Kızma Birader

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
18.2.2019
Bolu'da vefat edenler
7.2.2019
Bolu'da vefat edenler
4.2.2019
Bolu'da vefat edenler
30.1.2019
Bolu'da vefat edenler
25.1.2019
Bolu'da vefat edenler
17.1.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası