Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 23 Ekim 2018 Salı
[15:00] İSLAMDA İNSAN HAKLARI -- [14:46] Ah o son vuruşlar… -- [14:34] KAYBETMEMEK… -- [21:44] Helal olsun diyelim mi... -- [20:57] Bolu hayvan hastanesi açıldı -- [20:43] EŞEKLERİ BİR BAŞKA SEVERİM BEN -- [12:22] siyasette yapılmak istenen algı operasyonu -- [12:17] Deneysiz, uygulamasız öğrenme faydalı olmaz -- [11:54] Cadde boyu yürüdüler -- [11:52] Bolu'da vefat edenler --
Ali Özdemir

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

17.9.2018  14:01

Projeci olmak


 

Hayata geçirmek, dünyada eser bırakmak, insanlığa hizmet etmek üzerine bir düşünceniz var ise bunu gerçekleştirmek için çeşitli kaynaklardan destek isteyebilirsiniz. Aslında her düşünce bir projedir. Bütün işler önce düşüncede başlar.

 

* Faydalı bir kütüphane / kitaplık oluşturmak.

* Spor alanları meydana getirmek.

* Güneşten, rüzgardan elektrik enerjisi üretmek.

* Herhangi bir malı imal etmek.

* Dar gelirli insanlara katkı sağlamak.

* Atölye / laboratuvar / derslik yapmak.

* Daha iyi eğitim ortamları kurmak.

* Bir ürün geliştirmek vb.

 

gibi niyetleriniz var ise size yardım edecek, araç-gereç, finansman sağlayacak yüzlerce kişi, şirket, dernek, vakıf, kurum, kuruluşun mevcut olduğunu biliniz.

 

İnternet sayesinde dünyanın her noktasına erişebilirsiniz. Yabancı dil bilmeseniz de her yere derdinizi anlatabilirsiniz. Türkçe yazdığınız bir metni çeşitli web siteleri aracılığıyla başka dillere çevirebilirsiniz.

 

İnsan bir işi yapmak için niyetlenirse mutlaka başarılı olur. TÜBİTAK, Ulusal Ajans, kalkınma ajansı, KOSGEB, üniversiteler, şirketler, dernekler vb. proje sunanlara mutlaka yol göstermekte ya da maddi destek sunmaktadır.

 

Bir konuda proje yazabilmek (süreçleri belirtebilmek) için o konuda mutlaka geniş bilginiz olması şarttır. Bilgi de okuyarak elde edilebilen bir husustur. Hiç kitap, gazete, dergi, makale okumayan bir insanın meramını tam anlatmasını mümkün değildir. Dilekçe yazmaktan aciz bireyler asla proje yapıp bunu ilgililere sunamazlar.

 

Ortalama 70 yıl yaşayan bir insan 10 yaşından itibaren haftada en az bir kitap okusa, 50 yılda 2600 eseri yutmuş olur. Bu da insanı 3-4 üniversite bitirmiş kadar engin bir bilgi okyanusuna taşır.

 

Bilgi güçtür. Bilgili insanlar / toplumlar asla yenilemezler. Cahiller organize olamaz, iş birliği yapamaz, üretim süreçlerini bilemez.

 

Çağımızda bilgi kaynaklarına ulaşmak çok kolaylaşmıştır. Kitap alacak parası olmayanlar internetten e-kitap indirebilirler. Kütüphanelere başvurabilirler. Açık öğretim yöntemiyle, okula gitmeden, çok cüz’i bedellerle üniversite diploması alabilirler. Belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin açtığı ücretsiz beceri kazandırma kurslarına katılabilirler.

 

Günde 5-10 saat TV izleyerek, kahvelerde oturarak, sürekli tatil yaparak bir yere varamayız. 6.5 milyonluk İsrail bugün 165, 16 milyonluk Hollanda 715 milyar dolarlık ihracat yapabiliyorsa biz de başarabiliriz.

 

Biraz okuyan her akademisyen, öğretmen, mühendis vb. mutlaka kalkınma ajanslarına, vakıflara, derneklere, şirketlere proje yapıp sunabilir. Bu çok zor bir iş değildir. 100 - 200 sayfalık şartnameleri okumaya üşenmeyelim. Türkiye’nin her tarafına yayılmış olan 26 kalkınma ajansı, girişimcilere, bu ülkeye bir çivi çakmak isteyenlere destek olmaktadır.  

 

Henry Ford ilk otomobili icat ettiğinde 8 banka kredi vermeyi red etmiştir. Steve Jobs, ortaklarıyla kurduğu Apple firmasından ilk başta atılmıştır. Edison aptal diye okuldan atılmıştır. Einstein’e geri zekalı denilmiştir. Çinli e-ticaret devi alibaba.com’un sahibi Jack Ma bir çok firmaya iş için başvurmuş, red cevabı almıştır. Barış Manço lisede müzik dersinden kalmıştır. Bugün zengin, başarılı, çalışkan, mucit olarak bildiğimiz bir çok insan ilk başlarda hep red edilmiş, dışlanmış, sistemin dışına itilmiştir. Ancak bunların hiç birisi pes etmemiş, projelerini gerçekleştirmekten vaz geçmemiştir.    

 

Geniş toplum kesimleri mucit, sıra dışı, projeci, icatçı, üretici, tasarımcı insanlara deli, uçuk, kaçık, anormal gözüyle bakmaya devam etmektedir. Topçu, popçu, medyum tayfasının lensinin rengini dahi merak edenler bilime sırtını dönmüş vaziyettedir.

 

8 milyarlık dünyada 80 milyonluk  Türk toplumu yüzde 1’lik bir ağırlıktadır. Ancak dünya ekonomi pastasındaki payımız yüzde 0,2 olup, 5 kat azdır. Yani çoğunluğumuz sürekli yattığı için 750 milyar dolar olması gereken ihracatımız 150 milyar dolar seviyesinde gezinmektedir.

 

Hazırladığınız bir proje A kurumu tarafından red edildiyse asla pes etmeyiniz. Bunu B, C, D… kurumlarına, derneklerine, vakıflarına, şirketlerine, holdinglerine, belediyelerine de sununuz.

 

Bir projenin basamakları nasıldır sorusuna cevap bulmak istiyorsanız kitapçılarda bu konu ile ilgili yazılmış 10 kadar farklı kitap bulabilirsiniz. Ya da tarafıma e-posta yollayarak bilgi talep edebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir maddi beklentim yoktur.

 

Proje yaparak bu ülkeyi büyütebiliriz...Ali Özdemir

(Öğretmen, eğitim yöneticisi, yazar)

www.aliozdemir.net

0505 220 83 85

erdemyayinevi@yandex.comYorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

EŞEKLERİ BİR BAŞKA SEVERİM BEN

O gözlerindeki muhteşem güzellik midir beni çeken, Yoksa yoksa… O mahzun bakışların içindeki derin manalar mıdır, bilmem… Ama

4.10.2018  20:43:56  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

4.10.2018  11:52:10  (0)
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 10 yaşında

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı, Türkiye’de ilk açılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin kuruluşun

26.9.2018  12:08:58  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

26.9.2018  12:05:27  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

21.9.2018  10:31:00  (0)
Acil Servis çalışanlarına temel yaşam desteği eğitimi verildi

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri İlaç Ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanlığı tarafından Bolu İli hastanelerinde görev y

18.9.2018  11:13:21  (0)
Kızılay Bolu Şubesinden eğitime destek

Kızılay, yeni eğitim öğretim yılında da eğitime destek verdi. Bu kapsamda Türk Kızılayı Bolu Şubesi, il genelinde ihtiyaç sahibi yaklaşık 550 ö

18.9.2018  11:06:29  (0)
Köroğlu festivali sona erdi

Bolu'da, bu yıl altıncısı düzenlenen "Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali" Kubat konseri ile sona erdi.

17.9.2018  13:54:09  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.

17.9.2018  13:53:05  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

İP OYUNU
İP OYUNU
SOS OYUNU
SOS OYUNU
TOM VE JERRY
TOM VE JERRY

MADENCİ KÖSTEBEK
MADENCİ KÖSTEBEK
KIZGIN ARAÇLAR
KIZGIN ARAÇLAR
ŞİRİN VE ŞİRİNE
ŞİRİN VE ŞİRİNE

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
4.10.2018
Bolu'da vefat edenler
26.9.2018
Bolu'da vefat edenler
21.9.2018
Bolu'da vefat edenler
17.9.2018
Bolu'da vefat edenler
14.9.2018
Bolu'da vefat edenler
11.9.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası