Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 22 Ekim 2018 Pazartesi
[15:00] İSLAMDA İNSAN HAKLARI -- [14:46] Ah o son vuruşlar… -- [14:34] KAYBETMEMEK… -- [21:44] Helal olsun diyelim mi... -- [20:57] Bolu hayvan hastanesi açıldı -- [20:43] EŞEKLERİ BİR BAŞKA SEVERİM BEN -- [12:22] siyasette yapılmak istenen algı operasyonu -- [12:17] Deneysiz, uygulamasız öğrenme faydalı olmaz -- [11:54] Cadde boyu yürüdüler -- [11:52] Bolu'da vefat edenler --
Vehbi Camgöz

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

22.4.2018  18:49

İKTİDAR İLE MUKTEDİRİN HİKAYESİ


      Bugün ülkemizde geçmişte olduğu gibi çifte iktidar odağı var. Bir iktidar var, birde muktedir var. Geçmişte adına “derin devlet” denilen vesayet odakları vardı. Seçimle iktidara gelen siyasileri serbest çalıştırmaz, onlara muktedir olma imkanı tanımazlardı.

      Eğer siyasiler kendi programlarını yürürlüğe koymaya çalışırlar, ülkenin savunmasına, güvenliğine ve özellikle dış politikasına dair kendi görüşlerini söyler ve gereğini yapmaya kalkışırlarsa onları ya darbe yada post modern darbe ile alaşağı ederlerdi.

     Halen işbaşında olan bu iktidarda 15 seneyi aşan iktidarı döneminde bu darbeci vesayet odakları muktedirlerle, halkla beraber mücadele ederek vesayet odaklarını yendi. Oysa muktedirlerin çok değişik şekilleri olduğunu çok kısa bir sürede anladık.

    2015 Haziran seçimlerinde iktidar tek başına iktidar olma imkanını kaybedince bir sonraki seçimlerde çok ezici bir çoğunlukla iktidara geleceği anlaşıldığı için yeni “muktedir” bunu fırsat bilerek derhal iktidarın yanına koşup ona güç vererek seçimleri yeniden yaptırarak iktidarı yanına çekmeyi başardı.

    Hele meş’um 15 Temmuz işgal girişiminin üzerine darbeciler aleyhine veryansın edince artık iktidar ile muktedirin arasından su sızmaz oldu. Zaten yenilenen seçimlerden hemen sonra muktedir yine muktedirliğini yaparak ülkenin en yüksek oyla seçim kazanmış başbakanını çözüm sürecinden yana olduğu için harcatmıştı.

      15 Temmuz sonrası ise yıllardan beri isteyip başaramadığı olağanüstü hali ilan ettirmişti. Oysa iktidar muktedirin bu konudaki isteğine daha önce isabetli teşhis koymuş ve “bunu teröristlerde istiyor” diyerek reddetmişti. Aslında doğrusu da bu idi. Ancak iktidar darbe ortamında bunu yapmakta bir beis görmemiş ve kısa sürede kaldıracağını ilan etmişti. Ama muktedir buna pek razı olacağa benzemiyordu, bunun içinde olağanüstü hal ha bire uzatılıyor.

     Muktedirin istekleri sadece bununla bitmedi. Aradan kısa bir süre geçince içişleri bakanını da topun ağzına koyarak harcattı. Çünkü oda hem Diyarbakır valiliği hem de içişleri bakanlığı döneminde çözüm sürecinin mimarlarından birisi olmuştu.

   İstekleri bitmiyordu muktedirin; İslam ümmeti ile ülkemizin arasındaki buzları eriten diyanet işleri başkanı da çok oluyordu! Hem ümmetin birliğini her platformda savunuyor, hem de  çözüm sürecinde etkili bir rol oynuyordu. Oda hemen harcanmalıydı. Öyle de oldu. Paralel din savunucularının televizyonu da muktedirin bu isteği doğrultusunda yayınlar yaparak bu operasyona omuz verdi, birlikte bunu da başardılar.

   Artık muktedir her isteğini yaptırmanın tadına varmıştı. O kadar çok istekle iktidarı sık boğaz etti ki, iktidar ideolojisini de geçmişini de unutup muktedire teslim oldu. İktidar bugün ak dediğine muktedirin ikazı ile hemen ertesi gün kara demeye başladı. Önceleri 1. Cumhurbaşkanına sadece Mustafa Kemal Paşa derken muktedirin etkisi ile artık Kemalist olmaya bile başladı.

   Geçmişte iktidara her türlü eleştiriyi, ne eleştirisi hakareti savuran muktedirin, “Bilal oğlanı teslim et” diye naralar attığı unutuldu. İktidar geçmişte peygamberimizin hadisinden esinlenerek “milliyetçilik ayağımın altındadır” derken bugün ülkede bulunan Kürt milliyetçilere karşı savaşı muktedirin ideolojisi ve programı doğrultusunda yapar oldu.

   Muktedir, iktidara geçmişte her söylediğini yalatarak onun halk nezdindeki itibarını yok ederek ona emsali görülmemiş bir darbe hazırlıyor. Bunun son örneği de erken seçimler olsa gerek. İktidar ilk baştan bugüne kadar erken seçimi seçmene ihanet olarak algıladığını söylerken bugün ne oldu da yarım günde fikrinden caydı. Bunu halka anlamakta güçlük çekerler zannediyorum. Çünkü bunun mantıklı bir izahı yok. Tek bir izahı var oda muktedir muarızının bu seçime girmesini önlemek istedi ve bunu iktidara dayattı.

    Muktedirlerle mücadele de epey tecrübe sahibi olduğuna inandığımız Cumhurbaşkanı umarız bu defada muktedirin gerçek niyetini anlayarak onunla da mücadele edecektir.

    Bu birliktelik ideolojik uygunsuzluk nedeni ile zaten uzun vadede yürümeyecek. Ama daha fazla tahribata sebep olmadan, ümmetin umutları kararmadan bu milliyetçi- ulusalcı söylemlerden vaz geçilir.

     Selamlarımla....        

   Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

EŞEKLERİ BİR BAŞKA SEVERİM BEN

O gözlerindeki muhteşem güzellik midir beni çeken, Yoksa yoksa… O mahzun bakışların içindeki derin manalar mıdır, bilmem… Ama

4.10.2018  20:43:56  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

4.10.2018  11:52:10  (0)
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 10 yaşında

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı, Türkiye’de ilk açılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin kuruluşun

26.9.2018  12:08:58  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

26.9.2018  12:05:27  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

21.9.2018  10:31:00  (0)
Acil Servis çalışanlarına temel yaşam desteği eğitimi verildi

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri İlaç Ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanlığı tarafından Bolu İli hastanelerinde görev y

18.9.2018  11:13:21  (0)
Kızılay Bolu Şubesinden eğitime destek

Kızılay, yeni eğitim öğretim yılında da eğitime destek verdi. Bu kapsamda Türk Kızılayı Bolu Şubesi, il genelinde ihtiyaç sahibi yaklaşık 550 ö

18.9.2018  11:06:29  (0)
Köroğlu festivali sona erdi

Bolu'da, bu yıl altıncısı düzenlenen "Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali" Kubat konseri ile sona erdi.

17.9.2018  13:54:09  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.

17.9.2018  13:53:05  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

Jerry Peynir Toplama
Jerry Peynir Toplama
İNŞAAT ASANSÖRÜ
İNŞAAT ASANSÖRÜ
Kızma Birader
Kızma Birader

Sınıftan Kaçış
Sınıftan Kaçış
MİNİ TOP
MİNİ TOP
Balon Patlat
Balon Patlat

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
4.10.2018
Bolu'da vefat edenler
26.9.2018
Bolu'da vefat edenler
21.9.2018
Bolu'da vefat edenler
17.9.2018
Bolu'da vefat edenler
14.9.2018
Bolu'da vefat edenler
11.9.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası