Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 21 Eylül 2018 Cuma
[10:31] Bolu'da vefat edenler -- [11:23] ON İKİYE BİR EKLEDİK… -- [11:13] Acil Servis çalışanlarına temel yaşam desteği eğitimi verildi -- [11:06] Kızılay Bolu Şubesinden eğitime destek -- [13:54] Köroğlu festivali sona erdi -- [13:53] Bolu'da vefat edenler -- [13:44] Boluspor beklediği puanı alamadı -- [12:44] Bolu'da vefat edenler -- [12:38] Sema gösterisi beğeni topladı -- [12:01] Bolu'da vefat edenler --
Hasan Lök

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

16.10.2017  12:29

AİBÜ'den vefa örneği


ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİNDEN VEFA ÖRNEĞİ

PROF. DR. ORHAN TÜRKDOĞAN’A FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ


     Üniversitemizin yeni rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın başkanlığını yaptığı ilk senato toplantısında tarihi bir gün yaşanarak AİBÜ’nün kuruşunda emeği geçen Prof. Dr. Orhan Türkdoğan hocaya fahri doktora ünvanı verilmesi oy birliği ile kararlaştırılmıştır.    

     Üniversite senatosunun 2017/161 sayılı kararı ile Prof. Dr. Orhan Türkdoğan hocaya verilen Onursal Doktora Payesinin gerekçesi şöyledir. Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, 1986 yılında üniversitenin kuruluşuna resmi dayanak teşkil eden bilimsel raporu hazırlaması, Bolu’da üniversite fikrinin hayata geçirilmesinde İzzet Baysal Vakfı, Bolu Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu düzeyinde iş birliğinin sağlanmasında üstün katkılarda bulunmuştur. Senato hocaların hocasını, 2547 sayılı kanunun 14. Maddesinin (b) bendinin 5. Fıkrası uyarınca, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığının teklifini uygun görerek “Onursal Doktora Ünvanı” na layık görmüştür.

     Erzurum’da 1950’li yılların ortalarında kurulan Atatürk Üniversitesi’ne 1960 yılında intisap eden ve bilim hayatına çok sayıda eser kazandırmış olan Prof. Dr. Orhan Türkdoğan ismi 20. Yüzyılın son 40 yılında ve günümüzde “Türk Milliyetçiliği” ile özdeşleşmiştir. 1960’lı yılların sonunda bizimde içinde bulunduğumuz Türk Milliyetçilerinin ve ülkücülerinin efsane isimlerinden olan hocaların hocası, yetiştirdiği devlet adamları yanında Türkiye’deki milliyetçilik davasının fikir babalarındandır. Orhan Türkdoğan hoca, 12 Eylül 1980 sonrası Kenan Evren Cuntasının hışmına uğramış, MHP davasında yargılanmış ve psikolojik sıkıntı çekmiş kişilerden birisidir. 1960-1985 yıllarını kapsayan çeyrek asırlık Atatürk üniversitesindeki görevi sırasında Türk Kimliği ve Ülkemizdeki Etnik Gruplar üzerine Türkiye’nin Sosyoloji bilimine çok sayıda uluslararası eser kazandırmıştır. 20. Yüzyılın ikinci yarısında ülkemizin en geri kalmış, iletişim ve ulaşımın son derece kısıtlı olduğu, hiçbir akademisyenin gitmek istemediği, Doğu Anadolu’da yerleşik bu üniversite de çeyrek asır çalışmış olmak ve Erzurumda uluslararası çok sayıda eser vermek, hocaların hocasının ayrıcalıklı olarak değerlendirilmesi gereken önemli bir meziyeti olduğu kanaatini taşımaktayım. Hocanın bilimsel çalışmalarındaki uluslararası kişiliğine şunları ilave etmek gerekmektedir. Hoca 1960 yılından itibaren ABD başta olmak üzere Almanya ve İngiltere’de sağlık sosyolojisi, etnik gruplar, birinci kuşak ve ikinci kuşak Türk işçileri üzerinde çok sayıda araştırmalar yapmış ve ülkemize çok sayıda eser kazandırmıştır.

      Atatürk Üniversitesi sonrasında 1985-1995 yıllarında Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Türkdoğan, 1995-2004 yıllarında Gebze İleri teknoloji Üniversitesinde çalışarak emekli olmuştur. 2008 yılında Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’a devletimize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı TBMM onur ödülü verilmiştir. 91. Yaşını doldurmakta olan Türkdoğan hocaya sağlıklı uzun ömür ve ülkemiz bilimine daha nice eserler vermesini diliyoruz.

     1968 yılından itibaren Türk Milliyetçiliği üzerine yazmış olduğu yazı ve kitaplardan tanıdığım ve fikir pınarından istifade etmiş olduğum hoca ile tanışmamın öyküsü şöyledir. Prof. Dr. Orhan Türkdoğan hocayı 1976 yılı Haziran ayında Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’nda Öğretim Görevlisi ve Müdür Yardımcısı iken Erzurum’a yapmış olduğum seyahatte bizzat tanıma şerefine nail oldum. Ankara’da görev yapmakta olduğum okula Müdür olarak tayin olan Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi akademisyenlerinden merhum Doç. Dr. Naim Akman’nın nakil işlemlerine yardımcı olmak üzere DPT uzmanı Musa Gürgün ile birlikte Erzurum’a gitmemiz bu tanışmaya vesile olmuştur. Kendisi ile yaklaşık 2 saatlik görüşmemiz sırasında Türkdoğan hocanın Türk Milliyetçiliği akımına yapmış olduğu katkıyı, Devlet Adamlığı ve Akademisyen kimliğini daha iyi gözlemleme fırsatını bulmuştum. 1985 yılından sonra Bolu’da görev yaptığı dönemde her İstanbul’a gelişlerinde Sınai Yatırım Bankasında (İstanbul-Beşiktaş) beraber çalıştığım değerli abim merhum Dr. Özcan Bolcan’ı ziyaretlerinde engin bilgi birikiminden ayrıca yararlandığımı belirtmek isterim.

     Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’ın, bizim de tanıma şerefini taşıdığımız, Türk devletine ve milletine büyük hizmetler yapmış çok sayıda kişi ile ilişkisi bulunmakta idi. Hocanın arkadaş çevresinin çok az kısmını burada zikretmek istiyorum. Başbakanlık Eski Müsteşarlarından merhum Mustafa Ernam, Devlet Eski Bakanlarımızdan Kazım Oksay, Merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, Ulaştırma Eski Bakanlarımızdan Prof. Dr. Enis Öksüz gibi.

     Türkdoğan hoca, 12 Eylül 1980 öncesinde Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’e “Parti Çalışmaları Nasıl Olmalıdır” başlıklı mektubu ile 12 Eylül sonrası MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davasında sanık olarak yargılanmış ve beraat etmiştir. Maalesef Şerefli Türk Ordumuz içerisinde şerefsizce çöreklenmiş olan ve ABD’nin söylemlerindeki “Bizim Çocuklar” cuntacıları tarafından Türk Milliyetçi ve Ülkücülerini Mamak Zındanlarında çürüten bu ucube zihniyet, MHP merkezindeki aramada bulunan bu mektup sonucunda sayın hocayı sanık sandalyesine oturtmuştur. MHP ve Ülkücü Kuruluş davaları ve Türkdoğan hocanın sanık sandalyesine oturtulması Türk tarihine kara leke olarak geçmiş bir olgudur.

     Bizimde senato üyesi olarak görev yaptığımız ve altında imzası bulunma şerefine mazhar olduğumuz Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’a “ONURSAL DOKTORA PAYESİ” nin mimarı olan yeni rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI beyefendiye aittir. Yeni rektörümüzün bu alicenap davranışı gelecekte yapacakları güzel işlerin işaretidir. Bu gecikmiş olan doktora payesi fikrini gündeme getiren ve öneri getiren ismi belli olmayan akademisyen arkadaşlar ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve çalışma arkadaşlarına da ayrıca teşekkür etmek gerekmektedir.

     Türk toplumunda “Vefa” çok önemli meziyettir. Bu vefa örneğini gösteren başta rektörümüz olmak üzere üniversite yönetimi, üniversitemizin kurumsal kimliğine çok değerli bir katkı yapmıştır.


     Dr. Hasan Lök

     Abant İzzet Baysal Üniversitesi

     Öğretim ÜyesiYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumunuz
Bolu'da vefat edenler

llah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

14.9.2018  12:44:22  (0)
Sema gösterisi beğeni topladı

Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali etkinlikleri kapsamında, Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu konseri ve Semazen gösterisi ge

14.9.2018  12:38:59  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

11.9.2018  12:01:56  (0)
Köroğlu festivali spor müsabakaları ile başladı

Marka Şehir Bolu ve 6’ncı Uluslararası Köroğlu Festivali kapsamında düzenlenen “Köroğlu Kupası amatör spor müsabakaları”,

10.9.2018  20:24:39  (0)
İlk Ders Zili Çaldığında Ne Diyeceğiz Bu Evlatlarımıza ?

Yeni defter ve kitap kokusu, Beni hep okulların açıldığı ilk güne getirir. İçim içeme sığmaz . Uzunca bir yaz tatilinden sonra arkadaşları

10.9.2018  18:48:34  (0)
Coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

31.8.2018  11:42:49  (0)
kötü komşu...
Buna benzer birçok atasözümüz mevcut. Nereden çıktı bu demeyin, ASELSAN’ın kuruluş tarihine bakın lütfen.
29.8.2018  13:49:46  (0)
İnsan Olmak

Yaratılmışların içinde en değerli varlık insandır. İnsanda bulunan akıl, dil ve cüz’i irade, onu bu özellikleri sayesinde diğer varlıklardan

29.8.2018  13:44:34  (0)
Bu işin sırrı ne ?
Aman nazar değmesin. Son yılların en iyi sezonunun geçiriyoruz. Evet, üç maçta dokuz puan alan bir takımdan bahsediyoruz.
29.8.2018  13:39:37  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

PATLAYAN BİLARDO
PATLAYAN BİLARDO
BALIK AVLAMA
BALIK AVLAMA
SATRANÇ
SATRANÇ

KİM 500 MİLYAR İSTER
KİM 500 MİLYAR İSTER
TOP MAKİNASI
TOP MAKİNASI
PENALTI ŞAMPİYONU
PENALTI ŞAMPİYONU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
14.9.2018
Bolu'da vefat edenler
11.9.2018
Bolu'da vefat edenler
29.8.2018
Bolu'da vefat edenler
15.8.2018
Bolu'da vefat edenler
14.8.2018
Bolu'da vefat edenler
10.8.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası