Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 21 Şubat 2018 Çarşamba
[10:08] Başkandan iş adamlarına çağrı -- [09:57] Başarı ödüllendirildi -- [09:51] Bolu halkı bu uygulamayı sevdi -- [09:42] Karafırtınalar " zor bir maçtan 3 puan aldık" -- [11:33] Bolu'da vefat edenler -- [11:28] Bolu Yemek Kültürümüzde Siyez (İza)mı ? -- [14:30] Veliyi üzeni ben de üzerim -- [15:11] Bolu'nun miting ve yürüyüş alanları belirlendi -- [10:55] Ak Parti'de kongre tarihi belli oldu -- [10:50] ŞEHİDİMİZİN ADI BU KÜTÜPHANEDE YAŞAYACAK --
Hasan Lök

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

16.10.2017  12:29

AİBÜ'den vefa örneği


ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİNDEN VEFA ÖRNEĞİ

PROF. DR. ORHAN TÜRKDOĞAN’A FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ


     Üniversitemizin yeni rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın başkanlığını yaptığı ilk senato toplantısında tarihi bir gün yaşanarak AİBÜ’nün kuruşunda emeği geçen Prof. Dr. Orhan Türkdoğan hocaya fahri doktora ünvanı verilmesi oy birliği ile kararlaştırılmıştır.    

     Üniversite senatosunun 2017/161 sayılı kararı ile Prof. Dr. Orhan Türkdoğan hocaya verilen Onursal Doktora Payesinin gerekçesi şöyledir. Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, 1986 yılında üniversitenin kuruluşuna resmi dayanak teşkil eden bilimsel raporu hazırlaması, Bolu’da üniversite fikrinin hayata geçirilmesinde İzzet Baysal Vakfı, Bolu Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu düzeyinde iş birliğinin sağlanmasında üstün katkılarda bulunmuştur. Senato hocaların hocasını, 2547 sayılı kanunun 14. Maddesinin (b) bendinin 5. Fıkrası uyarınca, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığının teklifini uygun görerek “Onursal Doktora Ünvanı” na layık görmüştür.

     Erzurum’da 1950’li yılların ortalarında kurulan Atatürk Üniversitesi’ne 1960 yılında intisap eden ve bilim hayatına çok sayıda eser kazandırmış olan Prof. Dr. Orhan Türkdoğan ismi 20. Yüzyılın son 40 yılında ve günümüzde “Türk Milliyetçiliği” ile özdeşleşmiştir. 1960’lı yılların sonunda bizimde içinde bulunduğumuz Türk Milliyetçilerinin ve ülkücülerinin efsane isimlerinden olan hocaların hocası, yetiştirdiği devlet adamları yanında Türkiye’deki milliyetçilik davasının fikir babalarındandır. Orhan Türkdoğan hoca, 12 Eylül 1980 sonrası Kenan Evren Cuntasının hışmına uğramış, MHP davasında yargılanmış ve psikolojik sıkıntı çekmiş kişilerden birisidir. 1960-1985 yıllarını kapsayan çeyrek asırlık Atatürk üniversitesindeki görevi sırasında Türk Kimliği ve Ülkemizdeki Etnik Gruplar üzerine Türkiye’nin Sosyoloji bilimine çok sayıda uluslararası eser kazandırmıştır. 20. Yüzyılın ikinci yarısında ülkemizin en geri kalmış, iletişim ve ulaşımın son derece kısıtlı olduğu, hiçbir akademisyenin gitmek istemediği, Doğu Anadolu’da yerleşik bu üniversite de çeyrek asır çalışmış olmak ve Erzurumda uluslararası çok sayıda eser vermek, hocaların hocasının ayrıcalıklı olarak değerlendirilmesi gereken önemli bir meziyeti olduğu kanaatini taşımaktayım. Hocanın bilimsel çalışmalarındaki uluslararası kişiliğine şunları ilave etmek gerekmektedir. Hoca 1960 yılından itibaren ABD başta olmak üzere Almanya ve İngiltere’de sağlık sosyolojisi, etnik gruplar, birinci kuşak ve ikinci kuşak Türk işçileri üzerinde çok sayıda araştırmalar yapmış ve ülkemize çok sayıda eser kazandırmıştır.

      Atatürk Üniversitesi sonrasında 1985-1995 yıllarında Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Türkdoğan, 1995-2004 yıllarında Gebze İleri teknoloji Üniversitesinde çalışarak emekli olmuştur. 2008 yılında Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’a devletimize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı TBMM onur ödülü verilmiştir. 91. Yaşını doldurmakta olan Türkdoğan hocaya sağlıklı uzun ömür ve ülkemiz bilimine daha nice eserler vermesini diliyoruz.

     1968 yılından itibaren Türk Milliyetçiliği üzerine yazmış olduğu yazı ve kitaplardan tanıdığım ve fikir pınarından istifade etmiş olduğum hoca ile tanışmamın öyküsü şöyledir. Prof. Dr. Orhan Türkdoğan hocayı 1976 yılı Haziran ayında Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’nda Öğretim Görevlisi ve Müdür Yardımcısı iken Erzurum’a yapmış olduğum seyahatte bizzat tanıma şerefine nail oldum. Ankara’da görev yapmakta olduğum okula Müdür olarak tayin olan Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi akademisyenlerinden merhum Doç. Dr. Naim Akman’nın nakil işlemlerine yardımcı olmak üzere DPT uzmanı Musa Gürgün ile birlikte Erzurum’a gitmemiz bu tanışmaya vesile olmuştur. Kendisi ile yaklaşık 2 saatlik görüşmemiz sırasında Türkdoğan hocanın Türk Milliyetçiliği akımına yapmış olduğu katkıyı, Devlet Adamlığı ve Akademisyen kimliğini daha iyi gözlemleme fırsatını bulmuştum. 1985 yılından sonra Bolu’da görev yaptığı dönemde her İstanbul’a gelişlerinde Sınai Yatırım Bankasında (İstanbul-Beşiktaş) beraber çalıştığım değerli abim merhum Dr. Özcan Bolcan’ı ziyaretlerinde engin bilgi birikiminden ayrıca yararlandığımı belirtmek isterim.

     Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’ın, bizim de tanıma şerefini taşıdığımız, Türk devletine ve milletine büyük hizmetler yapmış çok sayıda kişi ile ilişkisi bulunmakta idi. Hocanın arkadaş çevresinin çok az kısmını burada zikretmek istiyorum. Başbakanlık Eski Müsteşarlarından merhum Mustafa Ernam, Devlet Eski Bakanlarımızdan Kazım Oksay, Merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, Ulaştırma Eski Bakanlarımızdan Prof. Dr. Enis Öksüz gibi.

     Türkdoğan hoca, 12 Eylül 1980 öncesinde Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’e “Parti Çalışmaları Nasıl Olmalıdır” başlıklı mektubu ile 12 Eylül sonrası MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davasında sanık olarak yargılanmış ve beraat etmiştir. Maalesef Şerefli Türk Ordumuz içerisinde şerefsizce çöreklenmiş olan ve ABD’nin söylemlerindeki “Bizim Çocuklar” cuntacıları tarafından Türk Milliyetçi ve Ülkücülerini Mamak Zındanlarında çürüten bu ucube zihniyet, MHP merkezindeki aramada bulunan bu mektup sonucunda sayın hocayı sanık sandalyesine oturtmuştur. MHP ve Ülkücü Kuruluş davaları ve Türkdoğan hocanın sanık sandalyesine oturtulması Türk tarihine kara leke olarak geçmiş bir olgudur.

     Bizimde senato üyesi olarak görev yaptığımız ve altında imzası bulunma şerefine mazhar olduğumuz Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’a “ONURSAL DOKTORA PAYESİ” nin mimarı olan yeni rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI beyefendiye aittir. Yeni rektörümüzün bu alicenap davranışı gelecekte yapacakları güzel işlerin işaretidir. Bu gecikmiş olan doktora payesi fikrini gündeme getiren ve öneri getiren ismi belli olmayan akademisyen arkadaşlar ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve çalışma arkadaşlarına da ayrıca teşekkür etmek gerekmektedir.

     Türk toplumunda “Vefa” çok önemli meziyettir. Bu vefa örneğini gösteren başta rektörümüz olmak üzere üniversite yönetimi, üniversitemizin kurumsal kimliğine çok değerli bir katkı yapmıştır.


     Dr. Hasan Lök

     Abant İzzet Baysal Üniversitesi

     Öğretim ÜyesiYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumunuz
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

15.2.2018  11:33:16  (0)
Ak Parti'de kongre tarihi belli oldu

AK Parti İl Başkanlığı Kongresi için genel merkez tarafından tarih belirlendi.

13.2.2018  10:55:56  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

13.2.2018  10:45:28  (0)
Gözüne gözlük, saçına tarak…

“İyi futbol oynayıp da 2 hafta kaybettikten sonra iyi futboldan çok bu maçta sonuç almayı düşündük. Oyuncular emeklerinin

13.2.2018  10:41:12  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

12.2.2018  12:00:20  (0)
Öğrenciler bilgisayarlarına kavuştu

Bolu Belediyesi tarafından Eğitime “%100 Destek Projesi” kapsamında, üniversite öğrencilerine verilecek dizüstü bilgisayarların dağı

12.2.2018  10:52:01  (0)
Devlet hastanesine psikiyatri kliniği

Bolu il Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan bir açıklama ile İzzet Baysal Devlet Hastanesine, psikiyatri polikliniği eklendiği duyuruldu.

7.2.2018  09:48:50  (0)
Afrin askeri harekatı
Uzun bir zamandan beri şahsi işlerimin yoğunluğu nedeni ile yazılara istemeden ara vermek durumunda kalmıştım. Yeniden görüşlerimi sizlerle paylaşacağım için mutluyum.
29.1.2018  15:40:11  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

29.1.2018  10:38:22  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks

İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE
Minik yazarların külliye heyecanı
Minik yazarların kül

ZUMA
ZUMA
MİNİ YARIŞ OYUNU
MİNİ YARIŞ OYUNU
PELİT AVI
PELİT AVI

ALTIN KAFA OYUNU
ALTIN KAFA OYUNU
MOTOKROS
MOTOKROS
BALIK AVLAMA
BALIK AVLAMA

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
15.2.2018
Bolu'da vefat edenler
13.2.2018
Bolu'da vefat edenler
12.2.2018
Bolu'da vefat edenler
29.1.2018
Bolu'da vefat edenler
25.1.2018
Bolu'da vefat edenler
22.1.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2017 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok Mobil Uyumlu Hazır Web Sitesi
Site Haritası