Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 22 Nisan 2018 Pazar
[15:18] Türkiye Turizmi ve Bolu konulu bir konferans düzenlendi -- [14:39] Ercoşkun " eylem kurnazca bir hareket" -- [10:38] Bozoğlu'nun acı günü -- [16:05] 25 parça tarihi eser ele geçirildi -- [15:56] Vali Baruş Dörtdivan'da muhtarlarla buluştu -- [11:57] Bolu'da vefat edenler -- [11:49] Bolusporda sevinç rüzgarı -- [11:42] Depremin yankıları sürüyor -- [11:36] Ödülünü başkan Yılmaz'a verdi -- [15:07] Hayata gülümsüyorum --
Ali Özdemir

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

19.6.2017  11:56

10 yılda Almanya gibi varlıklı olabiliriz


30 yıldır hasbelkader öğrendiklerimi, analizlerimi yazıya döküp gazete, dergi, bülten, web sitesi ve kitaplar aracılığıyla çevremdeki insanlara yani topluma ulaştırmaya çalışıyorum.

Okuyan, araştıran, düşünen, yeniliklerin peşinde koşan insan sayımız çok az olduğu için bir çok yazım yazıldığıyla kaldı. Olumlu veya olumsuz etki-tepki yaratamadan kaybolup gitti.

Topçu, popçu, kokainman, pazarlamacı, köçek, şantöz, dansöz tiplerin yaptıklarını, yaşantılarını aktaran yazı ve haberler milyonlarca kişi tarafından takip edilir. Bilim, teknoloji, sanat, edebiyat, etik, kültür, tarih ile ilgili yayınlar hep elde kalır.

Epey uzun zamandır kafamda şekillendirmeye çalıştığım, ölmeden önce bir kitap olarak sunmak istediğim bir konuyu arz etmeye çalışacağım. Burada bir kısmını ancak irdeleyebileceğim konuları parçalı olarak geçmişte yazı konusu yaptığım oldu. Bu yazıları bir çok mecrada yayınlattım. Ancak umduğum etkileri gözleyemedim.

Türkiye’yi 10 yıllık süreçte Almanya gibi zengin, güçlü, huzurlu, mutlu yapacak önerilerimi topluca bir kez daha dile getiriyorum.

* 80 milyonluk kitleye kredi kartı ya da ona benzeyen ulusal bir plastik kart verilmeli. Herkes tüm harcamalarını bununla yapmalı. Kart ile yapılan harcamaların yüzde 5-10’u her yılın sonunda vergi iadesi olarak kişilere iade edilmelidir. Bu sayede kayıt dışı ekonomi tamamen ortadan kalkacaktır. Bu kadar çok para basılmasına gerek kalmayacak, hiç vergi ödemeden bu ülkenin nimetlerinden bolca yararlananlar yok olacaktır.

* Yastık altında döviz ve altın tutulmasının azaltılması için dürüst ekonomistler tarafından bilinçlendirme ve yönlendirme yapılmalıdır. Bu sayede 100-200 milyar dolarlık bir kaynak reel ekonomiye girecektir. Yabancı dövizi ve altını  satın almanın ülke ekonomisine çok zarar verdiği herkese idrak ettirilmelidir.

* Halka açılan, vatandaşları ortak eden şirketlere vergi kolaylıkları sağlanmalıdır. Bu sayede sermayenin tabana yayılması artacaktır.

* 25 milyon dolayındaki ev, işyeri, ofis ve sokaklardaki tüm aydınlatma armatürleri ledli hale dünüştürülerek yılda 1-2 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanabilecektir.

* Bilgi sunan kitaplardan, gazetelerden, dergilerden alınan vergiler en az seviyeye indirilmelidir. Herkes bilgiye makul fiyat ile ulaşabilmelidir.   

* TRT bilimsel tarım ve hayvancılığın nasıl olması gerektiğini anlatan TV kanalı açmalıdır.

* Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı bilimsel (kültürel, dini) nitelikli sınavdan geçer not alamayan hiçbir din adamı TV, radyo, gazete, dergi, kitap üzerinden inanç konularında ahkam kesememeli, fikir serdedememelidir.

* Tüm kamu kurumları yerli malı olmayan taşıt, mobilya, kalem, kağıt, klima, fayans, karo, TV, bilgisayar almaktan vaz geçmelidir.

* Motor hacmi 600, 800, 1000 cc olan otomobillerin vergisi sıfıra yakın olmalıdır.

* Gıdaların saklanmasında kullanılan plastik ve cam ambalajların tümü depozitolu olmalıdır. Marketlerde verilen poşetler Batı’da olduğu gibi paralı olmalıdır.

* Elektrikli taşıtların vergisi sıfır olmalıdır.

* Güneş pili panelleriyle ya da rüzgar türbinleriyle kendi elektrik enerjisini üretmek isteyenlere vergi kolaylığı getirilmelidir.

* Ekonomik ömrünü tamamlamış, fazla yakıt harcayan, çevreyi çok kirleten, bakımsız taşıtlar trafikten men edilmelidir.

* Büyük ekranlı bilgisayar, TV gibi cihazların vergisi daha fazla olmalıdır.

* Belediyelerin görgüsüzlük abidesi olan abartılı süslü aydınlatma düzenekleri kurması yasaklanmalıdır.

* 100 bin dolayındaki caminin ışık akısı değerleri ölçülmeli, fazla aydınlatma yapılmışsa bunlar iptal edilmelidir. Çok lüks, çok pahalı cami yapımına izin verilmemelidir.

* 80-100 metrekareden fazla konutların vergisi daha fazla olmalıdır. Japonya’da evler ortalama 40 metrekaredir.

* İngilizce dil öğretiminde kullanılan, çok yüksek fiyata sunulan yabancı kitap, dergi, CD, DVD ve sözlük gibi ürünlerin yerli versiyonları üretilerek yıllık 100 milyon dolarlık israf önlenmelidir.

* Öğretmen ve akademisyenlere patent, makale, kitap üretimi sayısına göre ek ödemeler yapılmalıdır.

* Patenti, bilimsel makalesi, icadı, kitabı çok olan okulları, sanayi tesislerini açan girişimcilere vergi kolaylığı sağlanmalıdır.

* Lüks malların, taşıtların, giysilerin ithalatı zorlaştırılmalıdır.

* Yurtdışına gezi/tatil için sürekli olarak çıkış yapanların ödediği harç her seferde katlamalı olarak artmalıdır.

* Resmi kurumların “inceleme” adı altında düzenlediği yurtdışı geziler, seminerler, toplantılar yasaklanmalıdır.

* Yük kamyonların gündüz yollarda tehlike saçmasını önlemek için gece 00:00-06:00 arasında otoyollar ücretsiz olmalıdır.

* Tren ve deniz yoluyla yük, yolcu taşımanın vergisi azaltılmalıdır.

* Köprü ve tünellerden geçen minibüs, otobüs gibi taşıtların geçiş ücreti toplu taşımayı teşvik etmek için otomobillerden daha az olmalıdır.

* Tütün ve alkollü içki içenlerin SGK kesintileri yüzde 10-50 oranında daha fazla olmalıdır.

* Bisiklet kullanımını teşvik etmek için vergisi çok az olmaldır.

* Hiç hasta olmayanlara, hastane, hekim, eczane bilmeyenlere yani sağlıklı yaşam sürdürenlere 5 yılda bir geri ödeme yapılmalıdır.

* Kamuda çalışanların tümü belirli sürelerde (5 yıl gibi) sınava tabi tutulmalı, 70 ve üzeri puanlar alanlara daha çok ücret ödenmeli, vasatlar tasfiye edilmelidir.

* Tüm taşıtların en fazla 50-70-90 km hızla gitmesi için sürat tabelaları yenilenmelidir. Yüksek süratli seyirler hem yakıt sarfiyatını artırmakta hem de kazaları çoğaltmaktadır.

* Ceza ve tutukevlerinde her mahkumun bir konuda üretim yapması teşvik edilmelidir.

* En az 1000 adet kitabı olmayan mekanlara kahvehane, kafe, pastane, lokal açma izini verilmemeli, 10.000 ve üzeri kitap bulunduran mekanların vergisi azaltılmalıdır.

* Tüm konutların Almanya’da olduğu gibi ısı geçirgenliği çok az olan 10-15 cm kalınlığındaki yalıtım malzemeleriyle yalıtılması teşvik edilmelidir. Göstermelik olarak yapılan yalıtım işlemleri yılda 20 milyar TL kadarlık zarara sebep olmaktadır.

* Günlük gazetelerin her gün 1 sayfalarını bilim, teknoloji, inovasyon, başarı, azim, girişimci haberlerine ayırmaları zorunlu olmalıdır.

* Sadece bilim, teknoloji, endüstri 4.0, kültür, sanat, edebiyat, tarım, gıda, hayvancılık üzerine yayın yapan TV, radyo, web sitesi, gazete, dergi, bülten gibi mecralardan çok az vergi alınmalıdır.  

* Her yıl 160 milyon dolayında ders kitabını bedava dağıtma uygulamasından vaz geçilmeli, yoksul öğrencilere eğitim-öğretim ödeneği verilerek kitapları kendisi alması sağlanmalıdır. Bedava verilen 160 milyon kitabın 8 ay sonra çöpe atılması yılda 500 milyon dolarlık bir zarara sebep olmaktadır.

* Tablet ile eğitim verme uygulaması yılda 4 - 5 milyar dolarlık kaynağın çöpe atılmasından başka bir şey değildir.

* Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealleri Diyanet tarafından çok sayıda basılarak bedava ya da maliyet fiyatına tüm öğrencilere, vatandaşlara sunulmalıdır. Bilim kurulunun onayından geçemeyen mealler yasaklanmalıdır.

* Bütün dini cemaatlerin, tarikatların mal varlıkları, kursları, okulları, yurtları, üniversiteleri, külliyeleri Diyanet’e ya da MEB’e devredilmelidir.

* Ülkenin ihtiyacı olmayan lise ve üniversite alanları kapatılmalıdır. Zira hiç gereksinim duyulmayan dallarda öğrenci okutmak kaynak israfıdır.

* A+, A++, A+++ enerji sınıfı olmayan elektrikli-elektronik aygıtların ithalatı yasaklanmalıdır.

* TSE, CE ve ISO kalite belgesi olan ürünlerin vergisi daha az yapılarak kaliteli malların artması sağlanmalıdır.

* Tütün ve alkollü içkilere yüzde 50-100 oranında zam yapılarak elde edilen kaynaklarla Anadolu’nun her bir köşesi ağaçlandırılmalıdır. Bu sayede tarım, hayvancılık, turizm gelirleri de katlanacaktır.  

* Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olan ağalık, şeyhlik, şıhlık kurumları kanunlarla tasfiye edilmelidir.

* Tüm elektronik aygıtların (TV, yazıcı, bilgisayar vb.) bekleme konumunda yüzde 5 tüketim yaptığı iyice açıklanarak yılda 1 milyar dolar tasarruf sağlanmalıdır.

* Hormonlu, GDO’lu tarım ve hayvancılık yapanlara en ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.

* Fazla sayıda trafik kazası yapanların ödediği sigorta primleri daha fazla olmalıdır.

* Mesleki ve teknik eğitim okulları fen ve teknoloji ağırlıklı eğitim modeline (STEM) geçirilmelidir. STEM esaslı okul açan özel girişimcilerden alınan vergi azaltılmalıdır.

* Mezun ettiği öğrencisi ilk 100 bine giren kamuya ya da özel sektöre ait okullara maddi destekler sunulmalıdır.    

* Tüm öğretmenlerin yüksek lisans ve doktora eğitimi almaları sağlanmalı, bu yönde belgeleri olan eğitimcilere fazla ödeme yapılmalıdır.
  
Bunları yaptığımızda cari açığımız yok olur. Dış borçlarımızı öderiz. Eğitime, sağlığa, bilime, teknolojiye daha fazla kaynak ayırabiliriz.


300 yıldır gerileyen, yerinde sayan, tökezleyen, borç içinde boğuşan ülke olmaktan kurtulmamız zor değildir. Yeter ki kendimize çeki düzen verelim.

Ali Özdemir
0505 220 83 85


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumunuz
Bozoğlu'nun acı günü

Ak Parti Siyasî ve Hukuki İşler Başkanı Mazhar Bozoğlu’nun babası İkram Bozoğlu vefat etti.

13.4.2018  10:38:41  (0)
Vali Baruş Dörtdivan'da muhtarlarla buluştu

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Dörtdivan ilçesine giden Bolu Valisi Aydın Baruş, köy ve mahalle muhtarları ile bir araya gel

9.4.2018  15:56:45  (0)
Depremin yankıları sürüyor

Önceki gece saatlerinde merkez üssü Bolu’nun Yeşilçele Köyü olan 4.7 şiddetindeki depremin yankıları devam ediyor.

9.4.2018  11:42:14  (0)
İskilipli alimler AİBÜ'de anıldı

Bolu Çor-Der, Bolu Belediyesi ve İzzet Baysal Üniversitesi işbirliği ile İskilipli Alimler Sempozyumu gerçekleştirildi.

3.4.2018  11:52:00  (0)
Vali Baruş Iğdırlı öğrencilerle buluştu

Bolu Valisi Aydın Baruş, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Iğdır ilinden gelen öğrencilerle akşam

29.3.2018  10:41:33  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

29.3.2018  10:39:36  (0)
Hep beraber okudular

Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından halkımızın kitap ve kütüphaneye ilgisini arttırmak, okuma alışkanlığı ve okuma kültürü

29.3.2018  10:19:31  (0)
Bu uygulama bölgemizde tek

Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kardiyoloji hastalarına uygulanmaya başlanan Elektro Fizyolojik &

29.3.2018  10:09:11  (0)
Ak Parti'de görevler belli oldu

11 Mart 2018 tarihinde AK Parti Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilen 6. Olağan İl Kongresi sonrası oluşan yeni AK Parti Bolu

27.3.2018  10:03:04  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks

İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE
Minik yazarların külliye heyecanı
Minik yazarların kül

SOS OYUNU
SOS OYUNU
Tenis turnuvası
Tenis turnuvası
SCOOBY DOO
SCOOBY DOO

İNŞAAT ASANSÖRÜ
İNŞAAT ASANSÖRÜ
Balon Patlat
Balon Patlat
İP OYUNU
İP OYUNU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
29.3.2018
Bolu'da vefat edenler
26.3.2018
Bolu'da vefat edenler
21.3.2018
Bolu'da vefat edenler
13.3.2018
Bolu'da vefat edenler
12.3.2018
Bolu'da vefat edenler
15.2.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2017 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok Mobil Uyumlu Hazır Web Sitesi
Site Haritası