Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 21 Nisan 2018 Cumartesi
[15:18] Türkiye Turizmi ve Bolu konulu bir konferans düzenlendi -- [14:39] Ercoşkun " eylem kurnazca bir hareket" -- [10:38] Bozoğlu'nun acı günü -- [16:05] 25 parça tarihi eser ele geçirildi -- [15:56] Vali Baruş Dörtdivan'da muhtarlarla buluştu -- [11:57] Bolu'da vefat edenler -- [11:49] Bolusporda sevinç rüzgarı -- [11:42] Depremin yankıları sürüyor -- [11:36] Ödülünü başkan Yılmaz'a verdi -- [15:07] Hayata gülümsüyorum --
Hasan Lök

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

8.5.2017  12:43

SAĞLIK TURİZMİ TEŞVİKLERİ ve BOLU


               Geleneksel olarak ülkemizde her yıl kutlanan “Turizm Haftası” bu yıl 17 Nisan tarihinde çeşitli etkinliklerle başlamış ve ay sonuna kadar devam etmiştir. Akademisyenler ve sektörün temsilcileri bu hafta nedeniyle çeşitli toplantılarda bilimsel çalışmalar yaparak sektöre yapılacak katkıları planlama yönünde girişimlerde bulunmuşlardır.

               Bolu ilinde yapılan bu etkinlikler çerçevesinde Yüksek Okulumuzda sektör temsilcileri, gazeteciler ve akademisyenlerle birlikte “Sağlık Turizmi ve Bolu’nun Sağlık Turizminde Geleceği”  masaya yatırıldı. Konferansın konuşmacısı, Yerleşkesi Ankara’da olan Yüksek İhtisas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Hasan Biri idi. Konuşmacı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin eski mensubu ve ülkemizin yetiştirdiği önemli bir tıp cerrahıdır.Konferansın konusu ve konferansçının seçilme amaçlarından ön önemlisi Sağlık Turizmi işkolunda Bolu’nun ülke ekonomisine yapacağı katkının irdelenmesi idi.

               Turizm içerisinde sağlık turizmi ülkemiz için yeni bir konudur. Sağlık Bakanlığı bu konu ile ilgili orta vadeli eylem planları yapmakta ve paydaşları olan Kalkınma, Ekonomi, Maliye Bakanlığı ve Bankalar Birliği ile işbirliği içerisinde bulunmaktadır. Devletimizin 2023, 2053, 2071 dönemlerine ait uzun vadeli hedefleri çerçevesinde Turizm sektörünün döviz geliri 100 milyar dolar, sağlık turizminden elde edeceği döviz 10 milyar olarak planlanmaktadır. 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içerisinde turizmin payı % 20 olarak hedeflenmiştir. Turizm sektörü içerisinde sağlık turizmi iş kolu önemli yer almaktadır. Konferansımızdaki asıl amaç bölgemiz girişimcilerinde bu iş kolu için bir algı yaratmak amaçlanmıştır.

               Bolu ili altyapı bakımından termal, hastane, yaşlı ve engellileri kapsayan sağlık turizmine hizmet verecek bir yöredir. Ankara ve İstanbul’da bulunan havaalanlarına 2’şer saat mesafede, yurtdışından gelecek hastaların kolayca ulaşabileceği, 3 adet eğitim ve araştırma hastanesi, 2 adet fizik tedavi hastanesi, 2 adet diş hekimliği hastanesi, sağlık alanında 3 adet yüksekokulu ve 1 adet fakültesi ile hastaları ağırlayacak 5 yıldızlı konaklama tesislerine sahiptir. İl ülkemizin sağlık turizminde en gelişmiş yöresi olan Afyon, Ankara, İstanbul, Bursa’yı yakalayacak potansiyele sahiptir.

               Konferansı veren Prof. Dr. Hasan BİRİ, hem akademisyen ve hem de 2013 yılından bu yana önemli projelere imza atmış girişimcidir. Ankara’da “Koru” isimli 2 adet hastane yatırımı gerçekleştirmiş, bu hastaneler çerçevesinde Yüksek İhtisas Üniversitesi kurmuştur. Bu üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Prof. Dr. Hasan Birigeçtiğimiz aylarda bölgemizde turizm sektörünün ilklerinden olan KORU MOTEL işletmelerini satın alarak grup şirketlerine katmış bulunmaktadır. Ankara’da bulunan hastaneleri yurt dışına dönük olarak faaliyet göstermekte ve ülkemizin döviz girişine katkılarda bulunmaktadır. Akademisyen ve girişimci kimliği olan konferansçımızın ve konunun seçilme amacı deneyimli ve iş kolunu bilmesi ve bölgemiz girişimcileri ile fikir alışverişinde bulunmasını sağlamak idi.

               Konferansta Bolu ile ilgili sağlık turizmi altyapısı ve geleceği tartışılmış, bölgede yapılacak yeni projelerin ülkemiz ekonomisine yapacağı katkıların neler olacağı konuşulmuştur. Toplantıda üzerinde en çok durulan konulardan birisi sağlık turizmine verilen teşvikler ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir. Sektör temsilcilerin yoğun bir şekilde soruları ve konuşmacının cevapları sağlık turizmi işkoluna ilginin göstergesi olmuştur.

               Konuşmacımız Bolu ilinin sağlık turizmine dönük olarak medikal (hastane), yaşlı ve engelli turizmi ile termal turizmine dönük altyapısının geliştirilmesine dönük Mastır Planına ihtiyaç olduğunu belirtmiş, bu Mastır Plan için başta bölge üniversiteleri olmak üzere, sağlık kuruluşları, turizm kuruluşları, odaların katılımı ile bir çalıştay yapılmasında yarar olduğunu ifade etmiştir.

               Konuşmacı, sağlık turizminin medikal, termal ile yaşlı ve engelli turizminden meydana gelen ülkemiz için yeni olan ve gelecekte ekonomimize önemli bir döviz kazandırıcı sektör olarak tanımlamıştır.Bolu ilinin konumunun önemini vurgulayarak Batı Karadenizbölgesinde, Ankara ve İstanbul’un orta noktasında bulunan, kaplıca, dağ, sağlık tesislerinin gelişmişliği ile ağırlıklı olarak gelecekte dış turizme dönük değişime dikkat çekmiştir.

               Turizmin ve sağlığın dışa dönük faaliyet göstermesinin ve girişimcilerimizin özellikle dışa dönük devlet destekleri yönünden bilgilendirilmesi ve bu desteklerin neler olduğunu irdelemeyi ben de yararlı görmekteyim.

               Sağlık Turizmi destekleri, sağlık kuruluşları, hastaneler ve özellikle turizm acentelerini ilgilendirmektedir. Ekonomi Bakanlığı özellikle işletme döneminde sağlık kuruluşları ve acentelerine aşağıdaki destekleri vermektedir.


a.       Yapılacak Yurtdışı Tanıtımları ve Organizasyonlar.

b.      Sağlık turizmine hizmet edecek şirket alımına yönelik danışmanlık hizmet giderleri.

c.       Hastaların uçuş giderlerinin bir kısmının karşılanması.

d.      Sağlık ile ilgili yurtdışından alınacakmüşavirlik hizmetleri giderleri.

e.      Acentelerin yurtdışından getirdikleri hastalar için hasta başına acentelere verilen komisyonlar.

f.        Bireysel fuar açacaklara verilen katılım giderleri.

g.       Sağlık turizmi işletmelerinin markaların yurtdışında tescili giderleri.

h.      Sağlık işletmelerinin Ürünlerinin ve hizmetlerinintescili giderleri.

i.         Sektörün hizmet standardının artırılmasına yönelik etkinlik giderleri.

j.        Yurtdışında açılacak olan sağlık kuruluşlarının birimlerin kira giderleri.

k.       Ön tanı ve ofis açmaya yönelik temin edilecek belgelere yönelik giderler.


               Desteklere bakıldığında yurtdışından getirilecek hastaların organizasyonları, reklamı ve pazarlamasına dönük olduğu görülmektedir.

               Gelecek aylarda üniversitemiz önderliğinde yapılacak olan Sağlık Turizmi Çalıştayı’na temel teşkil etmek üzere düzenlenmiş olan bu konferans Merkez TV sahibi Cavit Demir’in yapmış olduğu destek ile canlı olarak ulusal kanallarda yayınlanmış olup Bolu ili sağlık turizmi açısından bir odak noktası olma yolunda ilerlemektedir.


               Dr. Hasan LÖK

               Abant İzzet Baysal Üniversitesi

               Öğretim Üyesi

             Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumunuz
Bozoğlu'nun acı günü

Ak Parti Siyasî ve Hukuki İşler Başkanı Mazhar Bozoğlu’nun babası İkram Bozoğlu vefat etti.

13.4.2018  10:38:41  (0)
Vali Baruş Dörtdivan'da muhtarlarla buluştu

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Dörtdivan ilçesine giden Bolu Valisi Aydın Baruş, köy ve mahalle muhtarları ile bir araya gel

9.4.2018  15:56:45  (0)
Depremin yankıları sürüyor

Önceki gece saatlerinde merkez üssü Bolu’nun Yeşilçele Köyü olan 4.7 şiddetindeki depremin yankıları devam ediyor.

9.4.2018  11:42:14  (0)
İskilipli alimler AİBÜ'de anıldı

Bolu Çor-Der, Bolu Belediyesi ve İzzet Baysal Üniversitesi işbirliği ile İskilipli Alimler Sempozyumu gerçekleştirildi.

3.4.2018  11:52:00  (0)
Vali Baruş Iğdırlı öğrencilerle buluştu

Bolu Valisi Aydın Baruş, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Iğdır ilinden gelen öğrencilerle akşam

29.3.2018  10:41:33  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

29.3.2018  10:39:36  (0)
Hep beraber okudular

Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından halkımızın kitap ve kütüphaneye ilgisini arttırmak, okuma alışkanlığı ve okuma kültürü

29.3.2018  10:19:31  (0)
Bu uygulama bölgemizde tek

Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kardiyoloji hastalarına uygulanmaya başlanan Elektro Fizyolojik &

29.3.2018  10:09:11  (0)
Ak Parti'de görevler belli oldu

11 Mart 2018 tarihinde AK Parti Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilen 6. Olağan İl Kongresi sonrası oluşan yeni AK Parti Bolu

27.3.2018  10:03:04  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks

İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE
Minik yazarların külliye heyecanı
Minik yazarların kül

LABİRENT FARESİ JERRY
LABİRENT FARESİ JERR
İP OYUNU
İP OYUNU
ANGRY BİRDS RİO
ANGRY BİRDS RİO

AHŞAP TEKERLEK
AHŞAP TEKERLEK
YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
Kızma Birader
Kızma Birader

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
29.3.2018
Bolu'da vefat edenler
26.3.2018
Bolu'da vefat edenler
21.3.2018
Bolu'da vefat edenler
13.3.2018
Bolu'da vefat edenler
12.3.2018
Bolu'da vefat edenler
15.2.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2017 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok Mobil Uyumlu Hazır Web Sitesi
Site Haritası