Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 28 Şubat 2020 Cuma
[13:25] RECEB AYI VE REGAİB KANDİLİ -- [13:04] Sobadan sızan gazdan etkilendiler -- [13:02] Obozite cerrahisi güvenli mi ? -- [12:52] Aydın;yara kapandı ama izi kaldı -- [12:43] Yaralı ceylan koruma altına alındı -- [15:23] Girişimcilik atölyesi açıldı -- [10:52] Bolu'da vefat edenler -- [10:12] Konak güven tazeledi -- [17:48] Yazıcı'dan geçmiş olsun ziyareti -- [13:57] Tohumların ömrünü uzatmak için cihaz geliştirdiler --
Tahsin Akduman

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

18.4.2015  11:54

O’NUN DAVASI

 

Küçük bir çocuktum. Evde herkes O’nu anıyor büyüklüğünden bahsediyordu. Zamanla ben de anladım ki çevremdeki herkes ailem, akrabalarım, komşularım büyüklerim hepsi O’nu seviyor ve tavsiyelerine uymaya çalışıyordu. Benim küçücük kalbim ve ruhumun manen aç olduğu ve istediğim, konu olan aynen diğer insanların da ihtiyacı olduğu tahmin ettiğim güzelliklerdi. Çünkü O önder; güzellikleri, ahlakı, dürüstlüğü, doğruluğu, iyilik yapmayı, kardeşliği tavsiye ediyordu.

İnsan olan her kişi güzelliklere âşıktır. İnsan ruhu huzura ve güvene muhtaçtır. Benim manevi kalbim O’nun ile tatmin oluyordu. Çocukluğum boyunca ruhumun derinliklerinde ve kalbimde her zaman O’nun sevgisi, tavsiyelerini yaşamaya çalışarak büyüdüm. Muhakeme yapabilme çağlarımın geldiğinde zihnime birçok sahte davanın hücumları başlamıştı. Okuyor, bilenler ile konuşuyor araştırıyordum.

Zaman ile tanıdığım ve bana tavsiye edilen hiçbir önder ve başka yollar, davalar ruhumu tatmin etmiyordu, içimi sıkıyordu.

Çevrem ateş çemberi ile dolu idi sanki. İdeolojiler, sahte davalar, ruhumu tatmin etmek şöyle dursun büyük yara ve boşluklar yaratan fikirler beni zorluyordu. Her zaman O’na sığındığımda, fikir ve yolunda gittiğimde huzura eriyordum. Benim davam tüm insanlığı, tüm dünyayı, tüm evreni, doğumdan önceyi, yaşamı ve öldükten sonrayı da kapsamalıydı. Geçmişten, günümüzden ve gelecekten kopuk olan, beni tatmin etmeyen fikir ve ideolojiler benim olamazdı.

Ben dünyayı, kâinatı O’nun ile okudum. Geçmişi ve geleceği O’nun ile çözdüm. Hayatı O’nun ile anlayabildim. O çok ötelerden haber veriyordu. Geçmişten, zamandan, mekândan ve gelecekten haber veriyordu. Benim için geçmiş, bugün ve gelecek bir bütün olarak aydınlatılmalıydı. Bunlardan birinin kopukluğu ve yokluğu ruhumda onulmaz yaralar açıyordu.

Çünkü O tüm insanlara hitap ediyordu. O’nun için insanlar arasında fark yoktu. Herkes önce insandı. Irk, dil, inanç ve hiçbir ayrımcılığı kabul etmedi. Sağlığında kendisini sevenler yüz binleri bulmuştu. Hiçbir dava sahibi sağlığında bu kadar sevenine sahip olmamıştır. Ahirete irtihalinden sonra ise asırlardır milyonlarca seveni yolunu takip etti. Bugünden sonra da biz sevenleri onun aydınlattığı yolda onun sevgilisi olmaya devam edeceğiz.

O tüm insanlığa olduğu gibi, dünyada bulunan tüm canlılara ve cansız varlıklara karşı bile çok saygılı ve şefkatli idi. Bu O’nun yaşadığı devirde bile çevresine ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyordu.

Kendisine düşman olanlara karşı bile şefkatliydi. O her zaman barıştan yana oldu. Savaşmak zorunda kaldığında dahi adildi.

Ben yaşadığım bu güne kadar ne insanlar okudum, gördüm tanıdım. O’nun üstün vasıflarına sahip olabilen bir kişi daha bulabilmiş değilim.

Rahman olan Allah cc.  lütfu ile O’nu sevdim. O’nun yolundan ayrılmamaya karar verdim. Ve ölene kadar da sevmeye devam edeceğim.

Kâinat kitabı Kuran-ı Kerimin vahyine elçi olan ve Kuran-ı Kerimi anlayan ve hayatında en iyi yaşayan bir kişi olan O’na her bakımdan tabi olacağım. O benim için en mükemmel bir örnektir. Her anımda O’na tabi olacağım.

İnsanlığa, kimse bildiğim güzellikler konusunda O’nun kadar hizmette bulunmadı. Kimse O’nun kadar tesirli olamadı. Dünya hala 1400 sene geçmesine rağmen O’nun tavsiyeleri, güzellikleri, davası ile dolu ise, bu O’nun samimiyetini, haklılığını ve doğruluğunu göstermektedir.

O sadece inanmış olduğu yaratanının Resulü idi. O Kâinatın yaratılış gayesini ve insanlığın görevlerini bildiren Allahın cc. Elçisi idi. O yaratanının emir ve yasaklarını bildirmek ve güzel ahlakı insanlığa göstermek ile görevli idi.

Ruhlarımız hala O’nun güzelliklerinden besleniyorsa ve tatmin oluyorsa bu O’nun davasının ilahi olduğunun göstergesidir.

O’nun davası bir insanlık davası idi. Çünkü insan Cenab-ı Hakkın yarattığı en mükemmel bir varlıktır.

Çünkü O, tüm insanlığa kurtuluşu ve doğru yolu gösteren Hazreti Muhammet Mustafa (SAV) idi.

Bütün ruhum ve kalbim ile O’nu yani Hazreti Muhammet Mustafa (SAV) ve O’nun davasını tasdik ediyor ve inanıyorum.

İnsanlık Hazreti Muhammet (SAV) yoluna ve davasına muhtaçtır. Dönüş O’nadır. Kurtuluş O’ndadır.

Kutlu doğum mübarek olsun. Kutlu Doğum haftası kutlu olsun.

Sonsuz selam ve sevgilerimle, hoşça kalınızYorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.


                                                           Yorumlar                                                            
Merhaba. Ancak bu kadar güzel tasvir edebilirim. Gönlünüze sağlık. üç aylarınızı ve Mevlid kandilinizi tebrik eder, bizi ramazan a ve bayrama eriştirmesini allah tan niyaz eylerim. Sevgilerimle.
Veysel kara - 20.4.2015

Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

25.02.2020  10:52:48  (0)
Bolu sinemalarında bu hafta

Bolu sinemalarında bu hafta gösterimde olan sinemalar

22.02.2020  12:03:03  (0)
Doğanay kaza geçirdi

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, özel işleri için gittiği İstanbul’da kaza geçirdi.

21.02.2020  16:51:50  (0)
Aşçılar Mengen'de kampa girecek

6. Ulusal Aşçılık Kampı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin (BAİBÜ) Mengen'deki kampüsünde 12-18 Nisan tarihlerinde düzenle

20.02.2020  16:25:47  (0)
Tatilcilerin gözde mekanı oldu

 Doğal güzellikleriyle ünlü Sülüklü Göl, günübirlik tatilcilerin ilgi odağı oldu.

18.02.2020  17:04:21  (0)
Taşkesti Abant yolunda heyelan

Bolu'nun Taşkesti-Abant kara yolunda heyelan meydana geldi.

17.02.2020  12:53:39  (0)
Açıkel kongreye katıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, "Türkiye'de demokrasiyi yeniden inşa etmek, üreten bir ekonomiyi kurmak, sosyal devleti yurttaşl

16.02.2020  16:25:32  (0)
Çantasından uyuşturucu çıktı

Bolu'da jandarma ekiplerince yolcu otobüsünde yapılan aramada bir yolcunun üzerinde 30 gram bonzai ve 50 adet extacy hap ele geçirildi.

16.02.2020  16:17:32  (0)
Akşemseddin Hz nin vefatının 561. yılı anılıyor

 Fatih Sultan Mehmet'in hocası olarak bilinen ve İstanbul'un fethinde önemli rol oynayan Akşemseddin, vefatının 561. yılında anılıyor. 

15.02.2020  16:44:34  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

TOP MAKİNASI
TOP MAKİNASI
HAVA BALONLARI
HAVA BALONLARI
HADİ PATLAT
HADİ PATLAT

Mario Meyve Dünyası
Mario Meyve Dünyası
SOLO TEST OYUNU
SOLO TEST OYUNU
ANAHTAR TOPLA
ANAHTAR TOPLA

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
25.02.2020
Akşemseddin Hz nin vefatının 561. yılı anılıyor
15.02.2020
Bolu'da vefat edenler
14.02.2020
Bolu' da vefat edenler
2.02.2020
Bolu'da vefat edenler
27.01.2020
Bolu' da vefat edenler
20.01.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası