Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 24 Eylül 2019 Salı
[16:05] Sadece kulüpler değişiyor -- [15:46] Ana - Babalar Nerede? -- [15:24] Vali Ümit Gerede panayırını ziyaret etti -- [15:18] Yılmaz ve Güder ailelerinin mutlu günü -- [14:54] Velioğlu güven tazeledi -- [14:45] Karateciler seminer için Bolu'daydı -- [16:48] Ağa yoktur marabada… -- [16:38] 10 bin kişiye aşure dağıttılar -- [16:26] Bolu Belediyesi kültür gezilerine devam ediyor -- [16:18] Doğanay; yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun --
Alp Eren

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Köşe Yazısını Yazdır

29.09.2012  12:56

NİYET ŞER AKIBET ŞER

 


            Ameller niyetlere göredir. Çok meşhur bir sözdür. Çünkü bu sözü Peygamberimiz söylemiştir.

            Niyet üzerine çok değerli atasözlerimiz de vardır; “Niyet Hayır, Akıbet Hayır” gibi. Tabi bu sözün tersi de doğrudur. Niyet Şer Akıbet Şer.

            Geçtiğimiz günlerde Hazma Canbaş’ın köşesindeki Elginkan Vakfı ile ilgili yazısını okudum. Hakikaten çok üzüldüm. Ardından bu yazıya “Cenk” adında bir okuyucunun yaptığı yorumu okudum. Cenk Bey olayın özünü yakalamıştı. Olayın perde arkasını, olayın iç yüzünü yani “Niyeti” yakalamıştı. Kendisini tebrik ediyorum.

            Ülkemizde bir başörtüsü yasağı trajedisi ortalığı yakıp kavuruyor. Yasakçılar bir cephe oluşturmuş, Yassak kardeşim! Diye naralar atıyor. Eğer bu yasak delinirse ortada ne devletin ne rejimin kalmayacağını, memleketin kaosa sürükleneceğini, bu ülkede güneşin bir daha doğmayacağını, karanlıklara gömüleceğimizi söylüyorlar. O kadar inanarak söylüyorlar ki; kimisi korkusundan, kimisi cahilliğinden buna inanıyor.

            Başörtüsünün bu ülkede yasaklanmasının nedeni hukuki bir düzenleme midir? yoksa ideolojik bir kaygı mıdır?

            İşte asıl niyetimizi ortaya koyan bu ayırımdır.

            Eğer başı kapatmanın Yassak! olmasının nedeni hukuki bir düzenleme ise, bu düzenlemeye baktığımızda yasalarımızın en tepesinde bulunan Anayasamızda böyle bir yasak olmamasına rağmen, tam tersine hak ve özgürlük bulunmasına rağmen Kanunla dahi düzenlenmiş bir yasak olmamasına rağmen temel insan hakları noktasında bir konuda  Yönetmelikle yapılan bir yasaklama ile gelmiştir bu yasak.

            Yönetmelikte de açık açık başörtüsü yasağı getirilmemiştir. Kulak tersinden tutulmuş, başı kapatmak yasaklanmıştır. Gerekçesi nedir peki? Kadın için başı kapatma yasağı getirilmiş, erkek için de kravat takma zorunluluğu getirilmiştir. Birisine takma yasağı diğerine de takmama yasağı. Bunları niçin söylüyorum? Tabiki niyeti ortaya koymaya çalışıyorum. Amaç birilerini birilerine benzetmek. Toplumu dizayn etme, dönüştürme, kanalize etme çabası.

            Cenk Beyin ifade ettiği gibi bu başımızı ağrıtan başı kapatma yasağı ile birlikte pek çok yasak var aslında uygulanması gereken; dar (streç) kıyafet giyme yasağı, uzun saç yasağı, yırtmaçlı etek, kot pantolon, kısa etek, sivri topuk ayakkabı, şekil şekil kesilmiş saçlar, kirli sakal, sarkık bıyık, kolsuz gömlek, göğsü açık kıyafetler…. Bunların tümü yasak. Yasak derken hepsi de aynı ölçüde yasak. Birisi az yasak diğeri çok yasak diye bir şey yok. Yasaksa tümü de yasak.

            Buradan hareketle bir hayal kuruyorum. Bir Kamu Kurumunun müdürü, özellikle de Ankara İstanbul gibi büyük şehirlerde sabahtan binanın giriş kapısına dikilse. Alsa eline mevzuatı/yönetmeliği, içeriye gelen bay-bayan personelin yönetmeliğe uygun olarak giyinip giyinmediğini incelese. Toplam 500 personelden 20 erkek personeli sakal, bıyık, kravat, pantolon gerekçesi ile geri çevirse, bayan personelden de 50 kişiyi dar/streç kıyafet giydiği, abartılı makyaj yaptığı, kısa/mini/yırtmaçlı etek giydiği, göğsü açık elbise/bluz giydiği için geri çevirse ve disiplin işlemi yapsa bu Kurum müdürü için insanlar geri kafalı, gerici, özgürlük düşmanı, faşist, dar kafalı… gibi sıfatlarla nitelendirip mümkünce çarmıha gererler.

            Hayal kurmaya devam edelim. Aynı gün, aynı yerde, aynı kurumda, aynı yönetici, 500 personelden kurallara uymadığı halde 20 erkek personeli sakal, bıyık, kravat, pantolon gerekçesi ile geri çevirmese, yine kurallara uymadığı halde bayan personelden de 50 kişiyi dar/streç kıyafet giydiği, abartılı makyaj yaptığı, kısa/mini/yırtmaçlı etek giydiği, göğsü açık elbise/bluz giydiği için geri çevirmese yalnızca başını kapatıp işyerine girmek isteyen sadece bir bayanı geri çevirse,  Neler olur? Neler söylenir? Yassak Kardeşim! Başı kapatmak Yassak!

            Ne demek istediğimi anladınız siz.

            Yazı uzadı okuyanları sıkmıştır amma, bu zulüm altında ezilenlerin canı emin olun sizden daha çok sıkılıyor.

            Bugün sabah bir gazeteyi okurken gördüğüm haber ilgimi çekti çok güldüm. Haber şu; TBMM Genel Sekreterliği, milletvekili sekreterleri için ilk kez özel bir “el kitabı” hazırladı.

            Haberin devamında özetle şunlar varmış; sekreterin dış görünüşü, karakter ve davranışları, dedikodu yapmaması, giyimi ve makyajının abartıdan uzak olması….vs. vs.

            Sıkıysa yukarıda saydığım yasakları mecliste uygulasınlar, başörtüsü yasağını uygulayanlar. Meclisi görmeyeniniz varsa gidip görsün, ibret almak için.

Selamlar. Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları www.bizbolulular.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.


                                                           Yorumlar                                                            
...
kurukumpanya - 04.10.2012

10 bin kişiye aşure dağıttılar

Bolu Belediyesi Muharrem ayı dolayısıyla 10 bin kişilik aşure dağıttı.

9.09.2019  16:38:29  (0)
Bolu Belediyesi kültür gezilerine devam ediyor

Bolu Belediyesi’nin ‘kültür gezileri’ kapsamında düzenlediği Çanakkale gezisi için ikinci kafile gün gece yola &

9.09.2019  16:26:55  (0)
Doğanay; yeni Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun

AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, tüm öğrencilere ve eğitim camiasına eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

9.09.2019  16:18:55  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

26.08.2019  13:03:21  (0)
Çocuklar babalarıyla beraber saf tuttu

İlimiz Müftülüğü ve Sağlık İl müdürlüğünün yanı sıra  15 sivil toplum örgütünün organize ettiğ

24.08.2019  12:23:44  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz

22.08.2019  11:48:08  (0)
Bolu'da vefat edenler

Allah'tan rahmet kederli ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz

19.08.2019  10:55:56  (0)
Doğaseverler Köroğlu şelalesine yürüdü

Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen doğa yürüyüşleri devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Kıbrısçık ilçesindeki 'Köroğl

19.08.2019  10:30:03  (0)
Soylu Bolu'da trafik denetlemesine katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı tatilinin son gününde Bolu'da trafik denetimi yaptı.

15.08.2019  12:29:40  (0)
  Biz Bolulular - Haber Arşivi   
Haber Arama :
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

FARE CİRİT ATIYOR
FARE CİRİT ATIYOR
ACUNLA VARMISIN YOKMUSUN
ACUNLA VARMISIN YOKM
SÜPER MARİO CROSS
SÜPER MARİO CROSS

AKILLI SALYANGOZ
AKILLI SALYANGOZ
YARIŞ GÜNÜ
YARIŞ GÜNÜ
AHŞAP TEKERLEK
AHŞAP TEKERLEK

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
26.08.2019
Bolu'da vefat edenler
22.08.2019
Bolu'da vefat edenler
19.08.2019
Bolu'da vefat edenler
15.08.2019
Bolu'da vefat edenler
7.08.2019
Bolu'da vefat edenler
18.07.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası