Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 16 Şubat 2019 Cumartesi
[11:54] Metin öğrencilik yıllarına geri döndü -- [10:23] Vali Ümit otobüs işletmecilerine seslendi;can taşıyorsunuz -- [17:13] Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Bolu'nun gururu oluyor -- [16:15] KÜLLİ İRADE -- [16:07] Kimin Umurunda ? -- [15:38] Vali Ümit başkanlığında toplandılar -- [17:17] Kimin Umurunda ? -- [16:16] Cumhur İttifakı'nda flaş gelişme -- [15:52] Gazete sahiplerinden Vali Ümit'e ziyaret -- [15:24] Türkiye şampiyonasında Bolu'yu temsil edecek --
TAHİR USTA DUT AĞACINDA BÜLBÜL OLMUŞ

Ramazan Sohbetlerimiz devam ediyor. Sohbetlerimizin bugünkü adresi Bolu Yukarı Çarşıda uzun yıllardır hizmet veren Kanaat Kundura’nın sahibi İsmail Yaman.

Haberi Yazdır

09.08.2011  12:12


 

  Yukarı Çarşı’nın eski esnafları ile eski ramazanları konuşmaya devam ediyoruz. Kanaat Kundura’nın sahibi, 45 senelik Yukarı Çarşı esnafı İsmail Yaman ile geçmiş Ramazan anılarını konuştuk.

İsmail Bey sizi tanıyabilir miyiz?

 Ben İsmail Yaman. 61 yaşındayım. Çocukluğumdan beri bu çarşıdayım. Aşağı yukarı 45 senedir Yukarı Çarşı esnafıyım. Ayakkabı mağazamız var. İki oğlum var, Mehmet Nedim Yaman ve Melih Yaman. Eskişehir Ticari Bilimleri bitirdim.

Neler yapardınız eski ramazanlarda?

Eskilerin tadı bir farklı tabi, ama biz elimizden geldiğince adetlerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Önceden bu çarşıda esnaf arkadaşlarına, yüksek sesle selam vermeden kimse kendi dükkanına girmezdi. Kandil günlerinde bütün dükkanların önünde lokum dağıtılırdı. O günün kandil olduğu hatırlatılırdı. Ramazanlarda personele, fakirlere iftarlar verilirdi. Köyden gelenlere özellikle sorulurdu ihtiyacı olan var mı diye ve elden geldiğince yardım edilirdi.

Eskiler pek bir neşeliymiş. Hala bu şakalar devam ediyor mu aranızda?

O zamanlar çok farklıydı. Kapı önü sohbetleri yapılırdı. Herkes daha neşeliydi. Şimdi bu geleneği biraz olsun Mehmet Karamalıoğlu devam ettiriyor. Canımız sıkıldığında hep Mehmet Karamanlıoğlu’na gideriz.

Peki, sizin aklınızda o günlerden kalma güzel bir anı var mı?

Sayacı Şeref Usta vardı. Onun Ustası, Tahir Usta. Arasta içinde o zamanlar düğünlere falan çok gideriz. O zamanlarda da Tahir Ustanın çırağı evlenecek. Tahir Usta düğüne gitmiş, yemişler içmişler. Neyse Tahir Ustanın odası hazırlanmış, bembeyaz çarşaflar tertemiz serilmişi usta burada yatacaksın demişler. Neyse sabah bir kalkmışlar, bakıyorlar usta yok. Tahir Usta bir dut ağacının tepesine çıkmış, ben bülbül oldum diyormuş millete. Bize anlatılanlardan biri buydu.

Evlerinizde ramazan nasıl geçerdi? Sofralarınızda ne yenirdi?

Her ramazanda en az on, on beş gün evimizde iftar verilirdi o zamanlar. Personel, eş dost, akraba ve fakir insanlara oruç açtırılırdı. Eskiden burada simitçi İsmail ağabey vardı köşe başında. Ondan aldığımız simitle makarna yapardık. Birde yumurta altı dediğimiz soğanlı bir yemek vardır. Bir de güllaç tabi.

Günümüzde nasıl geçiyor Ramazan?

Arasta da eskiden komşularımıza ramazan ziyaretine gidilirdi. O adet kalktı artık ama onun dışında biz kendi personelimize yine iftar veririz.

Peki, işleriniz eski Ramazanlara göre nasıl?

Eskiden sadece bayramlarda ayakkabı alınırdı. Büyük bir yoğunluk olurdu bayrama yakın. Yine bayramlarda bir yoğunluk oluyor ama eskisi gibi değil tabi. Artık her gün bayram gibi. Her zaman alabiliyor insanlar.  

Kimler var o günlerden aklınızda?

En güzel komşularımız, Onsekizin Mehmet Amca vardı o bizim yan komşumuzdu. Karşıda iki tane yemenici vardı, çok güzel yemeni dikerlerdi. O yemeninin uçlarını açarken değişik bir tahtayla açarlardı. Komşuluk ilişkilerimiz çok güzeldi. Yine de çok güzel ama eskisi gibi değil tabi.

Haber: Nermin KayaBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

STRES TESTİ
STRES TESTİ
Yaban ormanda
Yaban ormanda
HUGO
HUGO

Kızma Birader
Kızma Birader
KIZGIN ARAÇLAR
KIZGIN ARAÇLAR
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ OYUNU
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
7.2.2019
Bolu'da vefat edenler
4.2.2019
Bolu'da vefat edenler
30.1.2019
Bolu'da vefat edenler
25.1.2019
Bolu'da vefat edenler
17.1.2019
Bolu'da vefat edenler
7.1.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası