Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 16 Şubat 2019 Cumartesi
[11:54] Metin öğrencilik yıllarına geri döndü -- [10:23] Vali Ümit otobüs işletmecilerine seslendi;can taşıyorsunuz -- [17:13] Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Bolu'nun gururu oluyor -- [16:15] KÜLLİ İRADE -- [16:07] Kimin Umurunda ? -- [15:38] Vali Ümit başkanlığında toplandılar -- [17:17] Kimin Umurunda ? -- [16:16] Cumhur İttifakı'nda flaş gelişme -- [15:52] Gazete sahiplerinden Vali Ümit'e ziyaret -- [15:24] Türkiye şampiyonasında Bolu'yu temsil edecek --
SAHURLARA KADAR ÇALIŞIRDIK

Ramazan Sohbetlerimiz Yukarı Çarşının 50 senelik terzisi Nam-ı diyar Terzi Servet ile devam ediyor.

Haberi Yazdır

06.08.2011  10:51

 

Ramazan sohbetlerimizde yukarı çarşı esnafına konuk olmaya devam ediyoruz. Bugünkü sohbetimiz Yukarı Çarşı’nın 50 senelik terzisi, terzi Servet ile.

Sizi tanıyabilir miyiz Servet amca?

“Ben aslen, Ahmetler köyündenim. Köyde 3’e kadar okul vardı. Bende 1960 senesinde dışarıdan beş sınıflı diplomayı aldım”

MEHMET KAHRAMAN’IN YANINDA ÇIRAKLIK DÖNEMLERİ

Terziliğe nasıl başladınız?

15 yaşında Mehmet Kahraman’ın yanına çırak olarak girdim. 10 sene onun yanında çalıştım. 1958’de yukarı Çarşıda kendim dükkân açtım. Ziraat bankası sokaktaydı dükkânım.  Ziraat bankası 43 numarada da 35 sene çalıştım.

Nasıl geçerdi önceden ramazanlar?

Önceleri hazır konfeksiyon bu kadar gelişmiş değildi. Bütün terziler, sabahlara kadar çalışırdık. Masanın üzerinde 2, 3 saat uyur, sonra devam ederdik. Geceleri bütün arkadaşlar toplanıp hem çalışır, hem de sohbet ederdik. Zaman zaman birbirimize şakalar yapardık. Birisi ütü için kalkardı mesela, onun elinde ki işi saklardık. döne döne ne yaptım ben bu işi diye aranırdı. 

Eskiden, terzide çoktu, müşteride. Ama şimdi hazır giyim çoğalınca, bizim iş bitti. Terzilik kıymetini kaybedince, bizde yaşlanınca dükkânı hazır giyime çevirdik.

ESKİ BAYRAMLAR

Eski bayramlar nasıldı?

Evlerde, çoluk çocuk bir bayram sevinci yaşardık. Çocukların istedikleri alınırdı, akraba ziyaretleri olurdu. Bizim çocukluğumuzda sabah erkenden namaza giderdik, sonra bütün mahallenin çocukları toplanır, bütün evlerden şeker toplardık. Poşet falan da yoktu, pantolon ceplerimize doldururduk şekerleri.

Şimdi eskisi kadar bayram sevinci kalmadı insanlarda. Yeni yetişen nesil bayrama pek önem vermiyor. Eskiden kalanlar yine bayramı biliyor, sevinçle karşılıyor.

Kimler vardı eskiden buralarda?

1947 yılında Bolu Merkez’e yerleşen Terzi Servet’in, Yukarı Çarşı’dan hatırladığı eski esnaflar “Kadı Mehmet Efendi, Sürmeli Hoca, Manifaturacı Fuat, İplikçi Ata, Sirkecilerin Mustafa Efendi, Saffetlerin Mehmet Ağabey, bizim dükkânın karşısında Kahveci Emin Efendiler” Benim hatırladıklarım bu kadar diyor Servet amca ve teşekkür ediyor o günleri yad ettim sayenizde diyerek..

Ben teşekkür ederim.

Haber: Nermin KayaBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

ALTIN KAFA OYUNU
ALTIN KAFA OYUNU
ACUNLA VARMISIN YOKMUSUN
ACUNLA VARMISIN YOKM
DİSKO BOWLİNG
DİSKO BOWLİNG

SOLO TEST OYUNU
SOLO TEST OYUNU
İNANILMAZ AİLE
İNANILMAZ AİLE
KUŞ ŞEHRİ
KUŞ ŞEHRİ

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
7.2.2019
Bolu'da vefat edenler
4.2.2019
Bolu'da vefat edenler
30.1.2019
Bolu'da vefat edenler
25.1.2019
Bolu'da vefat edenler
17.1.2019
Bolu'da vefat edenler
7.1.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası