Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 16 Kasım 2018 Cuma
[10:45] Bağımlılık ile mücadele devam ediyor -- [10:39] Bolu Valisi Ahmet Ümit’e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor -- [10:13] Bolu'da vefat edenler -- [10:46] Bolu'da vefat edenler -- [11:20] Çetinkaya "Tapu harçlarında indirim devam etmelidir" -- [10:31] NEDEN OLMUYOR? -- [10:14] Bolu'da vefat edenler -- [10:04] Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı -- [09:35] Bolu Valisi değişti -- [16:43] PTT 178 yaşında --
ESKİ RAMAZANLAR ÇOK KEYİFLİYDİ

11 ayın sultanı Ramazan Ayı’nın ilk günündeyiz. Hep duyarız büyüklerimizden “ah ah nerede o eski ramazanlar” cümlesini. Bizde merak ettik, neler oluyormuş eski ramazanlarda.

Haberi Yazdır

01.08.2011  12:27

 

Bolu’nun en eski iş merkezlerinden Yukarı Çarşı’nın eski esnafları ile eski ramazanları konuştuk.

Ömer Uzunöz, Uzunöz Baharatçılık.

Üniversiteyi bitirdikten sonra 86 yılında, baba mesleğini devam ettirmek için dönmüş memleketine. “Babam çalışıyordu, geçen seneye kadar onunla beraber Uzunöz Baharatçılığı işletmeye devam ettik. Çocukluğum bu çarşıda geçti, ilkokul 5. Sınıf’dan bu yana buradayım” diyor Ömer Uzunöz. “Dedemin dükkânı vardı üst sokakta, babaannemin manifatura dükkânı vardı. Yani üç dört kuşaktır bu çarşıdayız” diye ekliyor.

Eski ramazanları konuşacağımızı söylediğimizde onunda dudaklarından dökülenler aynı oluyor “ Eski ramazanlar çok daha keyifliydi”.

Eski ramazanlar daha keyifliydi. Bu kadar dünya telaşı yoktu. İnsanlar çok daha rahattı, birbirlerine şakalar yapabiliyordu. Mesela benim çocukluğumdan unutmadığım şeylerden birisi ramazanlarda burada herkes sırayla ramazan pidesi yaptırırdı. Ama bu pideleri yaptırırken çok sevdikleri kişilerinkine değişik espriler yaparlardı. Mesela Sobacı İsmail Ağabey var, onun pidelerine özel teneke, sac keser pidelerin içine koyarlardı. Bizden gelip biber alıp, pidelerin içine koyarlardı. Böyle ağır şakalar da yapılırdı.

Yaz aylarında karpuz alırlardı, karşıda ki sirkeciden sirke alıp, şırıngayla karpuzun ortasına sirke koyarlardı.

Komşumuz yorgancı Bahri vardı, Allah Rahmet eylesin. Üzerleri siyah kadife kaplı sandalyeler satardı. O da sandalyeleri komple ıslatırdı. Kadife olduğu içinde belli olmuyor tabi, ihtiyarlar geçerken onları durdurup oturturdu o ıslak sandalyelere. Islatmadan kimseyi yollamazdı buradan.

Yani o zamanlar böyle eğlenceler çok fazlaydı. İnsanlar birbirleriyle çok daha samimiydiler. Akşam olduğunda herkes dükkânını kapatıp, hep beraber iftara giderdi. Böyle bir yaşam koşturmacası yoktu.  O yüzden eski tatlar yok maalesef.


Haber: Nermin KayaBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

SOS OYUNU
SOS OYUNU
MANTIK TOPU
MANTIK TOPU
KUŞ ŞEHRİ
KUŞ ŞEHRİ

DİSKO BOWLİNG
DİSKO BOWLİNG
LABİRENT FARESİ JERRY
LABİRENT FARESİ JERR
Dönen toplar
Dönen toplar

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
31.10.2018
Bolu'da vefat edenler
30.10.2018
Bolu'da vefat edenler
4.10.2018
Bolu'da vefat edenler
26.9.2018
Bolu'da vefat edenler
21.9.2018
Bolu'da vefat edenler
17.9.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok
Site Haritası