Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 17 Kasım 2019 Pazar
[21:54] Son başbakan Bolu'ya geliyor -- [21:10] İddiaya girdi arkadaşının patronu için cenaze anonsu yaptırdı. -- [16:55] Abant'ta ara tatil yoğunluğu -- [16:17] Dr. Ensari, ruhsal hastalıklara değindi -- [13:20] Akciğer kanserinde kemoterapi ihtiyacı azalıyor -- [12:54] Akran zorbalığına karşı ne yapmalıyım? -- [12:48] Bu belirtiler alarm veriyor -- [11:51] Elektrik kesintisi var ! -- [11:25] Bolu sinemalarında bu hafta -- [10:53] Şarampole devrilen aracın sürücüsü hayatını kaybetti --
'KALİTEDEN ÖDÜN VERDİK'

 

“Esnafımız nasıl ayakta durabileceğini düşünürken kaliteyi düşünebilir mi? Adam borç derdinde. Dükkânı kapatacak ona yanıyor, yani bu durumda kaliteden, hijyenden ödün vermeye başlıyorlar.”

Haberi Yazdır

23.02.2011  14:46

 

 

      Bolu Lokantacılar, Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak’la yaptığımız röportajda, herkes tarafından bilinen ancak şu zamana kadar dile getirilmeyen sorunlara parmak bastık. Bolu’ya has yöresel yemeklerin yabancılara tanıtılmasında bürokratik engellerin olduğunu söyleyen Murat Abak, lokanta sahiplerinin ekonomik sorunlar nedeniyle kaliteden taviz verdiğini ifade etti.

 

      Yemekleri ve aşçılarıyla meşhur Bolu’da dışarıdan gelenlerin yöresel yemek yiyebileceği bir lokanta var mı Bolu’da?

 

      Maalesef yok. Bolu’da her yemeği lokantalarda bulabilirsiniz ancak Bolu’ya özgü yemekleri bulamazsınız.

 

      Sizce de ilginç değil mi? Nedeni nedir peki?

 

      Evet haklısınız. Bolu yemekleriyle ünlü ama biz maalesef tanıtamamışız. Reklam eksikliği var Bolu’da.

 

      Adana’ya gidildiğinde kebap, Eskişehir’e gidildiğinde çiğ börek yiyebilecek yerler bulurken Bolu’da, Bolu’ya has yemeklerin yenilebilecek bir mekânın olmaması kötü değil mi?

 

      Elbette kötü ama şu açıdan da bakmak lazım. Bolu 120 bin nüfuslu bir şehir. Zaten Bolu’da yaşayanların büyük çoğunluğu Bolu’nun yerli halkı. Bolu’da bir lokantada bakla çorbası ya da ciğer sarma yapıldığında müşteri geliyor ve ‘Ben zaten bu yemekleri evde yiyorum’ diyor. İnsanlar evde yapılamayacak şeyleri dışarıda yerler. Mesela bir pide bir lahmacun her zaman en çok tercih edilen yemeklerdir. Evde pişmesi mümkün değil. Ama müşteri zaten akşam evinde bakla çorbası yemiştir, lokantaya geldiğinde ise evde olmayan bir şeyi tercih edecek.

 

      Adana kebap ya da Antep usulü lahmacun Bolu’da tercih ediliyor, peki Bolu’nun yöresel yemekleri diğer şehirlerde biliniyor ve tercih ediliyor mu?

 

      Tabi ki. Mesela Trabzon’a gidersiniz, Bolu usulü bir yemek yersiniz. Ya da ben gidip Konya’da Bolu yemeklerinin yapıldığı bir lokanta açsam insanların ilgisini çeker ve tercih edilir. Zaten bizim yemeklerimizin adının olması ve Bolu’nun mutfağının bilinmesi diğer şehirlerde tercih edilmesiyle alakalı.

 

      Dışarıdan Bolu’ya gelen biri Bolu’ya has yemek yemek istediğinde ne yapacak?

 

      Bu önemli bir sorun. Biz yabancılara hep sırtımızı dönmüşüz. Bakın Düzce’ye, İzmit’e. Şehirlerin girişlerinde yol kenarlarında kendi ürünleri satılıyor, kendi yemeklerinin yapıldığı lokantalar bulunuyor. İşte, bizdeki sorun da bu. Biz E-5’te yabancıya sırtımızı dönmüşüz. Yol kenarında bulunan evlerimizin bile ön cephesi Bolu’ya dönük, arka cephesi E-5’e dönük. Eğer biz yabancıya sırtımızı dönmek yerine yüzümüzü dönseydik, onlar da yöresel ürünlerimizi tatmış olacaktı.

 

      Bolu merkezden ziyade Abant, Gölcük yabancıların en çok tercih ettiği yerler. Yöresel ürünleri, yemekleri buralarda tanıtma fırsatı olmaz mıydı?

 

      Evet, bir Abant’a, bir Gölcük’e, bir Yedigöller’e, bir Gölköy’e bakın, hiç tesis var mı oralarda? Hayır, yok. Abant’a gidiyorsunuz, oturabileceğiniz tek yer otellerin lobisi. Buralarda çay içtiğiniz zaman ise oldukça fazla para ödüyorsunuz. Ben daha önce söylemiştim. Bize o yerlerden tesis versinler, biz Bolu yemekleri yapalım ve yabancıların en çok geldiği yerlerde Bolu yemeklerini tanıtalım ama başarılı olamadım.

 

      Şu an size tesis verilecek olsa bu planınızı hayata geçirmek için çalışmalar yapar mıydınız?

 

      Elbette. Bolu Valiliği bana bir yer versin, ben de esnafıma diyeyim ki ‘Sen şu yemeği yap, sen bu yemeği yap’. Oraya 20 müteşebbis koyup hangi yemeği iyi yapıyorsa bunu müşteriye, özellikle yabancıya sunması kötü bir şey mi olurdu? Bu tesisler E-5’e, otobana, turistik yerlere açılsın bakın Bolu nasıl oluyor.

 

      Bolu yöresel ürünlerin tanıtılamamasında bürokratik engeller mi var?

 

      Evet, ben isterim ki ananemizin yaptığı yemeklerin üzerindeki tozu üfleyelim. Ama bunu yapmaya benim tek başıma gücüm yetmez. Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin gücü yeter. Bunlar işbirliği yapsalar, inanıyorum ki bu işin üstesinden geliriz. Mesela siz bana bir tane Bolu yemek kitabı gösterebilir misiniz? Hayır gösteremezsiniz, çünkü yok. Üniversitemizde turizm bölümü var, aşçılık okullarımız ve bu okullarımızda akademisyenlerimiz, hocalarımız var. Neden yemek kitabımız yok?

 

      Yine yemekle alakalı başka bir konuya geçelim. Bolu’da hem kaliteli, hem hijyenik, hem de fiyatı uygun olan lokantalar var mı?

 

      Aslına bakarsanız bu saydıklarınızın hepsinin bir arada bulunduğu lokanta hiç yok. Bakıyorsunuz, gerçekten temiz ve sağlıklı bir şekilde müşteriye hizmet veriyorlar ama oraya gidenler bir daha oraya gitmiyor. Neden? 4 kişilik bir aileyi düşünün. Orada yemek yediklerinde 60-70 lira ödüyorlar. Ama bakıyorsunuz başka bir lokantaya, tavuk döner ve ayran 1,5 TL. Fiyatı oldukça uygun, ama bunun temizliğinden ve kalitesinden ne kadar söz edebiliriz?

 

      Yani diyorsunuz ki hem hijyenik hem de uygun fiyatla yemek yenilebilecek bir yerimiz yok. Peki, bu kalitenin arttırılması için bir şey yapılmıyor mu?

 

      Bolu’daki lokantaların % 90’ı bizim Oda’mıza kayıtlı. Bu üyelerimizden 20 tanesi yakın zamanda dükkânını kapattı. Diğer zamanlarda da dükkânını kapatan oluyor. Esnafımız nasıl ayakta durabileceğini düşünürken kaliteyi düşünebilir mi? Aslında son derece yanlış ama adam borç derdinde, dükkânı kapatacak ona yanıyor, yani bu durumda kaliteden, hijyenden ödün vermeye başlıyorlar.

 

       Ekonomik bunalım kaliteden, hijyenden ödün verdiriyor, öyle mi?

 

       Elbette. Esnaf, işyerini ilk açtığı zaman gayet temiz bir şekilde hizmet veriyor ama ekonomik çöküntüye girdiği zaman, önceleri 60 liraya aldığı yağı bırakıp 40 liralık yağa dönüyor. Esnafın cebinde para yok ki çıkarıp kaliteli yağı alsın. Tabi ki bunlar hiç hoş olan şeyler değil ama esnaf bunu düşünmüyor ki. Çünkü esnaf, ayakta kalma çabasında.  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık
Bolu'da
Bolu'da "11 milyon f
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Anıyoruz 2019
Gazi Mustafa Kemal A

Büyük Önder ATATÜRK, Ebediyete İntikalinin 81’inci Yılında Anıldı  2019
Büyük Önder ATATÜRK,
Bursaspor 1 Boluspor 1 (2019)
Bursaspor 1 Boluspor
renk cümbüşü büyülüyor /Foto AA Zafer Göder -Ömer Ürer
renk cümbüşü büyülüy

ACUNLA VARMISIN YOKMUSUN
ACUNLA VARMISIN YOKM
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ OYUNU
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ
MADENCİ KÖSTEBEK
MADENCİ KÖSTEBEK

ATOM TOPLARI
ATOM TOPLARI
HUGO
HUGO
Mario Meyve Dünyası
Mario Meyve Dünyası

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
15.11.2019
Bolu' da vefat edenler
14.11.2019
Bolu' da vefat edenler
13.11.2019
Bolu' da vefat edenler
12.11.2019
Bolu' da vefat edenler
9.11.2019
Bolu'da vefat edenler
8.11.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası