Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 5 Ağustos 2020 Çarşamba
[12:28] Bolu'da trafik kazası -- [09:56] Dördüncü kattan boşluğa düştü -- [09:49] Devrilen traktörün altında kaldı -- [09:39] Alevler ahşap evi yuttu -- [15:06] İyi Bayramlar -- [16:27] Veysel Hocayı kaybettik -- [17:31] Aydın sosyal medya düzenlemesi hakkında değerlendirme yaptı -- [16:43] Depreme dayanıksız olan okullar yıkıldı -- [16:34] Kurban hazırlıkları devam ediyor -- [16:22] Kıbrıs Gazisine Milli Mücadele Madalyası --
İtfaiye müdürü araç sürücülerini uyardı

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Duman, özelikle uzun yola çıkacak vatandaşlara araçlarının bakımlarını yaptırmaları önerisinde bulundu.

Haberi Yazdır

12.06.2020  11:51

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Duman, özelikle uzun yola çıkacak vatandaşlara araçlarının bakımlarını yaptırmaları önerisinde bulundu. 

Türkiye'nin önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu Otoyolu ile D-100 kara yolunda 2019 yılı içinde toplam 86 araçta yangın meydana gelirken 2020 yılının ilk 5 ayında ise 30 yangın oluştu.

Araçlarda meydana gelen yangınların çoğunlukla nisan ayı sonrasında tatil döneminde olduğu görüldü.

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından müdahale edilerek söndürülen araç yangınlarında bugüne kadar herhangi bir can kaybı yaşanmadı. 

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Duman, yaptığı açıklamada, araç yangınlarında özellikle LPG'li ve dizel araçların dezavantajlı olduğunu ayrıca, içinde müzik sistemi ve benzeri elektrik tesisatında ağırlığa neden olan faktörlerden dolayı yangınların görüldüğünü kaydetti.

Araç yangınlarıyla ilgili sorunun özellikle yaz aylarında ortaya çıktığını aktaran Duman, "Son dönemdeki Kovid-19 hastalığından dolayı iller arası seyahat yasağının kalkmasına bağlı olarak, halkımız tatil sezonunu geçirmek için Ege, Akdeniz veya Karadeniz bölgesine hareket halinde. Buna bağlı olarak da araç yangınları çoğalmaktadır. Araçları ile yola çıkacak halkımıza önerimiz şu olacak. Araçlarının bakımlarını yaptırmaları, özellikle elektrik tesisatını, akü bağlantılı olarak yapmaları gerekiyor. Eğer araçlarda LPG türü farklı bir bağlantı varsa onların borularının bağlantılarının bakımlarını yaptırmaları gerekiyor." şeklinde konuştu.

Araç yangınları ile ilgili en çok şikayetlerinin gençlerin araçlara müzik sistemi malzemeleri takması sonucu kablo kaynaklı yangınların çoğalması olduğuna dikkati çeken Duman, "Araç yangınları ile ilgili önlem olarak araçlarımızda mutlaka en az 2 kilogram kapasiteli kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü bulundurulmalı. Aracımızla yolda hareket halindeyken aracın motor kaputu kısmında bir duman olayı sezildiğinde, beyaz bir duman ise bu hararet veya farklı bir arıza olabilir. Dumanın rengi siyaha yakınsa onu araç yangını olarak değerlendirebiliriz. Yapacağımız iş yangın söndürme cihazını alarak ön kaputun çok az bir kısmını açarak oradan müdahale etmektir. Ondan sonra ilk fırsatta 112 Acil yardım ekiplerini arayarak yardım istemek olacaktır." ifadesini kullandı.

Duman, araçlarda meydana gelen yangınların daha çok vatandaşların tatile ya da memleketlerine gittiği bahar ve yaz aylarında yaşandığını belirterek, bu yıl Kovid-19 dolayısıyla yaşanan şehirlerarası seyahat kısıtlamasından dolayı araç yangınlarında bir azalma olduğunu bildirdi.  

Haber AAYorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

Müthiş golf
Müthiş golf
BUZ HOKEYİ
BUZ HOKEYİ
BALIK AVLAMA
BALIK AVLAMA

OFİSTE TEMBELLİK
OFİSTE TEMBELLİK
Sonic xtreme
Sonic xtreme
YARIŞ GÜNÜ
YARIŞ GÜNÜ

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
9.07.2020
Bolu' da vefat edenler
7.07.2020
Bolu' da vefat edenler
6.07.2020
Bolu' da vefat edenler
23.06.2020
Bolu' da vefat edenler
22.06.2020
Bolu' da vefat edenler
17.06.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası