Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 27 Ocak 2020 Pazartesi
[18:07] Yetenekli insanları tanıyalım -- [17:57] Unutmayalım sadece bir Boluspor var -- [17:51] Bolu'nun merhamet eli -- [17:41] Develerin Sahibi -- [17:26] Doktor ihmali var mı araştırılıyor -- [14:50] Abant'a ziyaretçi akını -- [14:36] Kırıkların başlıca sebebi “Açık el üstüne düşme” -- [14:33] Depreme fiziksel olduğu kadar psikolojik hazırlık da önemli -- [14:30] Gerede Kar Festivali sona erdi -- [14:25] Ev artık kullanılamaz halde.... --
Koruyucu babası sayesinde sağlığına kavuştu

Skolyoz hastası 8 yaşındaki Sudenaz, ameliyatın ardından geçen sürede gelişiminin normal seyrinde ilerlemesiyle sağlığına kavuştu. 

Haberi Yazdır

8.01.2020  15:47

Skolyoz hastası 8 yaşındaki Sudenaz, koruyucu babasının desteğiyle 4 yıl önce yapılan ameliyatın ardından geçen sürede gelişiminin normal seyrinde ilerlemesiyle sağlığına kavuştu. 


Düzce'de yaşayan emekli polis memuru, 4 yaşında ailesi tarafından terk edilen Sudenaz Ö'nün koruyucu babası oldu. Koruyuculuğunu üstlendiği çocuğun skolyoz hastası olduğunun öğrenen Poyraz, yaptığı araştırmalar sonucunda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde skolyoz tedavisi yapıldığını öğrendi. Poyraz, Sudenaz'ı 5 yaşındayken Bolu'ya getirerek muayene edilmesini sağladı. 

Bolu'da Sudenaz'ın detaylı röntgenini çeken Doç. Dr. Cengiz Işık, küçük kıza 96 derece skolyoz teşhisi koyarak tedaviye başladı. Ameliyatla omurgasına yerleştirilen manyetik uzayabilen çubuk sayesinde Sudenaz'ın hem boyu uzayarak gelişimi normale döndü hem de skolyoz derecesi 20'ye düşürüldü.

- "Omurganın düzelme miktarı ve akciğerin gelişmesi istediğimiz seviyeye ulaştı"

Doç. Dr. Cengiz Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastaneye getirildiğinde Sudenaz'ın omurgasında ciddi eğrilik olduğunu söyledi. Işık, küçük kızı tedaviye aldıklarını aktararak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Omurgayı düzeltmek yetmiyordu. Beraberinde akciğerin gelişmesi için fırsat vermemiz gerekiyordu. O yüzden aşamalı olarak bu omurganın uzamasını sağlamamız gerekiyordu. Sudenaz büyüdükçe biz de ona müdahale ederek akciğerin normal bir insan gibi gelişmesine yol açmamız gerekiyordu. 2016 yılının ocak ayında Sudenaz'ı ameliyat ederek omurgasına manyetik rod isimli bir sistem (manyetik uzayabilen çubuk) yerleştirdik. Bu sistem omurgada uzuyor. Bu sistemde tekrar cerrahi yapmadan 3 ya da bazen 6 ayda bir kendimiz dışarıdan bir cihazla ayarlama yapıp oradan boy uzamasını sağlamaya çalışıyoruz." 

Belirli dönemlerde gerekli uzatma işlemlerini yaparak Sudenaz'ın gelişimini kontrol ettiklerini dile getiren Işık, "En son hali 20 derecede, yani sıfıra yakın bir derecede bıraktık. Uzatmayı artık sonlandırdık. Bekleme dönemimiz var. Belki 10 yaşını geçtikten sonra bir cerrahi daha gerekecek, kalıcı dediğimiz cerrahi. Bunu bize zaman gösterecek. Hem omurganın düzelme miktarı hem de akciğerin gelişmesi açısından olan çabalarımız hedefimizdeki seviyeye ulaştı." ifadelerini kullandı.

- "Çocuğunuz hayata güzel bakarsa siz de güzel bakarsınız"

Cengiz Poyraz da Sudenaz'ın rahatsızlığı nedeniyle yürüyemediğini, yemek yiyemediğini ve rahat nefes alamadığını söyledi.

Sudenaz'ı tedavisi için Bolu'ya getirdiğini anlatan Poyraz, "2016'nın ocak ayında Sudenaz ameliyat edildi. O dönemden sonra Sudenaz'da boy uzaması, nefes alıp vermede rahatlamalar, hareketlerinde özgürlük oldu. Yani tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibi bir şey oldu." diye konuştu.

 Ailelere tavsiyede bulunan Poyraz, "Çocuğunda herhangi bir rahatsızlığı olanlar çekinmesin. Toplum sizi ilgilendirmiyor, sizi ilgilendiren tek şey çocuğunuz çünkü o hayata güzel bakarsa siz de güzel bakarsınız. Biz böyle mutluyuz Sudenaz'la. O da mutlu." ifadelerini kullandı.


Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

YARIŞ GÜNÜ
YARIŞ GÜNÜ
TETRİS
TETRİS
LABİRENT FARESİ JERRY
LABİRENT FARESİ JERR

KIRMIZI KAMYON OYUNU
KIRMIZI KAMYON OYUNU
ŞİRİN VE ŞİRİNE
ŞİRİN VE ŞİRİNE
HIZLI ŞOFÖR
HIZLI ŞOFÖR

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
20.01.2020
Bolu' da vefat edenler
16.01.2020
Bolu' da vefat edenler
15.01.2020
Bolu' da vefat edenler
14.01.2020
Bolu' da vefat edenler
9.01.2020
Bolu' da vefat edenler
8.01.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası