Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 5 Temmuz 2020 Pazar
[16:56] DEAŞ zanlıları adliyeye sevk edildi -- [16:47] Cinayete ilişkin davaya devam edildi -- [16:41] Başaran sosyal medya hesaplarını askıya aldı -- [16:32] Gül ciddi efor sergiledik -- [15:58] İstenen gol geldi -- [15:53] Fırat Gül... -- [15:39] Bayındır'a veda yemeği -- [10:33] Seyir halindeyken alev aldı -- [18:05] Sıkışan sürücüyü itfaiye ekipleri kurtardı -- [17:59] Doğanay'dan özcan'a tepki --
AKİMER konferansında konu tefekkür

“İlim Talebinde Model Davranışlar” konferansında bu hafta, “Kur’an’da, İnsanda ve Kâinatta Tefekkür” kavramları ele alındı.

Haberi Yazdır

9.12.2019  11:31Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Akşemseddin İslâmi İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKİMER) ve Bolu İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol kapsamında üniversitede düzenlenmeye devam eden “İlim Talebinde Model Davranışlar” konferansında bu hafta, “Kur’an’da, İnsanda ve Kâinatta Tefekkür” kavramları ele alındı.

AKİMER Müdürü Doç. Dr. Şaban Karasakal’ın verdiği konferansa; Bolu İl Müftüsü Orhan Genç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

“Yalnızlık tefekkür için en güzel ortamdır. Uzun süre tefekkürde bulunmak da cennetin yolunu kolaylaştırır.” diyen Lokman Peygamberin sözlerine dikkati çekerek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Karasakal, Kur’an’da, insanda ve kâinatta tefekkür kavramlarını anlattı.

Kur’an’da tefekkür kavramını, Kasas Suresi 77 ve Tekasür Suresi 8’inci ayetlerinden örneklerle açıklayan Doç. Dr. Karasakal, “Allah’ın nimetlerine tefekkür, şükür 3’tür. Bunlar; kalbin şükrü, dilin şükrü ve azaların şükrüdür.” dedi.

İnsanda tefekkür kavramını Dehr (İnsan) Suresi 1, 2, 3 ve 4’üncü ayetlerine vurgu yaparak açıklayan Doç. Dr. Karasakal, sadece altın ve gümüşün değil zeka ve kabiliyetin de zekatının verilmesi gerektiğini söyledi. Ölüm ve pişmanlık kavramları hakkında da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Karasakal, “Ölümü vuslata kavuşmak olarak görerek, bu nedenle tefekkür etmeliyiz. Ölüm tefekkürü için geceler ve seherlerden istifade edilmeli.” dedi. Pişmanlık kavramını ise, Münafikûn Suresi 10’uncu ayeti ile açıkladı.

Kâinatta tefekkür kavramını, ayetlerden örnekler vererek anlatmayı sürdüren Doç. Dr. Karasakal, Kur’an, İnsan ve Kâinat arasındaki bağ hakkında açıklamalarda bulundu ve “Bütün kitaplar, tek bir kitabın anlaşılması için okunur.” diyerek, Kur’an-ı Kerim’in önemine vurgu yaptı.

Tefekkür kavramını, Vakıa Suresi 57/96, Neml Suresi 60/64 ve Rûm Suresi 19/26 ayetlerinden açıklamaya devam eden Doç. Dr. Karasakal, önce Allah’a, Resulüne, Ümmete ve sonra kendine dua edilmesi gerektiğini belirterek, konuşmasını “Nefsani tefekkürden ve tefekkürsüzlükten Rabbim bizleri muhafaza eylesin.” diyerek tamamladı.

Konferans, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.


Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

Tenis turnuvası
Tenis turnuvası
TOPLARI TOPLA
TOPLARI TOPLA
PENALTI ŞAMPİYONU
PENALTI ŞAMPİYONU

Dönen toplar
Dönen toplar
YARIŞ ZAMANI
YARIŞ ZAMANI
KIZGIN ARAÇLAR
KIZGIN ARAÇLAR

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
23.06.2020
Bolu' da vefat edenler
22.06.2020
Bolu' da vefat edenler
17.06.2020
Bolu' da vefat edenler
12.06.2020
Bolu' da vefat edenler
9.06.2020
Dubai'de vefat etti Bolu'da toprağa verildi
31.05.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası