Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 15 Aralık 2019 Pazar
[11:53] Oğlunu av tüfeği ile vurup öldürdü -- [11:46] Kaçak içki ve sigara operasyonu; 4 tutuklu -- [11:41] Bolu' da vefat edenler -- [22:20] ABD Senatosu Kararına Kınama Bildirisi -- [22:06] Ak kadınlardan yerli üretir milli tüketir etkinliği -- [12:37] Hırsızlık iddiasıyla yakalandı -- [12:01] Kazadan yaralı olarak kurtuldu -- [10:26] OSB'ye 361 bin lira ceza -- [10:12] Bolu' da vefat edenler -- [15:32] Her öğretmen en az bir kitap yazabilir, yazmalıdır... --
Dr. Ensari, ruhsal hastalıklara değindi

Doç. Dr. Hülya Ensari: "Toplumda çok sık karşılaşılan hastalıklar arasında ruhsal hastalıklar yer almasına rağmen tedavi oranı çok düşük". 

Haberi Yazdır

16.11.2019  16:17Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari: "Toplumda çok sık karşılaşılan hastalıklar arasında ruhsal hastalıklar yer almasına rağmen tedavi oranı çok düşük". 

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği Başkanı Doç. Dr. Hülya Ensari, "Toplumda 4 kişiden biri yaşam boyu mutlaka ruhsal hastalık yaşayabiliyor ancak bunlardan sadece 3'te biri tedavi görüyor." dedi.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında destek almaya hak kazanan Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneğince hazırlanan "Biz de varız, farkındayız" projesinin kentteki bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Ensari, derneğin kurulma amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Dernek olarak hazırladıkları "Biz de varız, farkındayız" isimli projenin Avrupa Birliğince destek almaya hak kazandığını aktaran Ensari, toplumda sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan ruh hastalıkları hakkında farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti.

Ensari, toplumun yüzde 25'inin ruhsal sorunlar yaşadığının altını çizerek, "Toplumda 4 kişiden biri yaşam boyu mutlaka ruhsal hastalık yaşayabiliyor ancak bunlardan sadece 3'te biri tedavi görüyor. Yani toplumda çok sık karşılaşılan hastalıklar arasında ruhsal hastalıklar yer almasına rağmen tedavi oranı çok düşük. Bunun sebebi de toplumda ruh sağlığı konusunda farkındalığın çok yetersiz olmasıyla alakalı." diye konuştu.

"10 sık hastalıktan 5'ini ruhsal hastalıklar oluşturuyor" Konuşmasında Dünya Sağlık Örgütü'nün verileri hakkında da bilgiler aktaran Ensari, engelliliğe giden olumsuz sonuçları olan 10 sık hastalıktan 5'ini ruhsal hastalıkların oluşturduğunu söyledi.

Psikolojik rahatsızların tedavi oranlarının düşük olmasında hastalıklara ve hastalara karşı damgalamanın etken olduğunu aktaran Ensari, "Bu yüzden damgalama ile mücadelede yine bizim derneğimizin en büyük hedefleri ve amaçları içerisinde yer alıyor." ifadesini kullandı.

Ensari, derneklerinin önemli amaçlarından birinin de Bolu'da 2008 yılında açılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezine devam eden hastaların buradaki tedavilerinin ardından takibini yapmak olduğunu kaydetti. Merkezde tedavi gören Murat Efe ile başka bir hasta yakını Gönül Acar tecrübelerini toplantıya katılanlarla paylaştı.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede
kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc

Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık
Bolu'da
Bolu'da "11 milyon f

LABİRENT FARESİ JERRY
LABİRENT FARESİ JERR
Sınıftan Kaçış
Sınıftan Kaçış
KIZILDERİLİ YAPBOZ
KIZILDERİLİ YAPBOZ

PENALTI ŞAMPİYONU
PENALTI ŞAMPİYONU
PARAŞÜTCÜ BEN 10
PARAŞÜTCÜ BEN 10
ÇARKIFELEK OYUNU
ÇARKIFELEK OYUNU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
12.12.2019
Bolu' da vefat edenler
11.12.2019
Bolu' da vefat edenler
10.12.2019
Bolu' da vefat edenler
9.12.2019
Bolu' da vefat edenler
7.12.2019
Bolu' da vefat edenler
6.12.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası