Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 23 Ocak 2021 Cumartesi
[10:37] Alevler bir anda yükseldi -- [10:29] Bolu'da trafik kazası -- [09:55] Tayyare Limanı Web Sitesi Yenilendi! -- [15:14] İnsanın içini ısıtan bir davranış -- [12:18] Kar kaplanları Bolu Dağı'nda kar mesaisinde -- [12:10] Donuyoruz -- [10:01] Gölcük buz tuttu -- [09:52] FIS Gerede Kupası Bolu'da başladı -- [09:44] Vali Ümit sürücüleri uyardı -- [09:39] Kapanan 70 köy yolunun açılması için çalışmalar sürüyor --
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı

11 Kasım 2019 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörlüğü tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Köroğlu Yazarlık Mektebi eğitimleri başladı.

Haberi Yazdır

12.11.2019  12:42

11 Kasım 2019 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörlüğü tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Köroğlu Yazarlık Mektebi eğitimleri başladı. 

Bu yıl, 4 atölye ve bir çalışma grubunda eğitimlerin verileceği Köroğlu Yazarlık Mektebi, Bolu’nun kültür-sanat konağı Gülezler Konağında eğitimlerine başladı.

Öğrencilerimizin öykü, roman, şiir, deneme, sinema ve fotoğraf alanlarında yeteneklerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek, geleceğin Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Mustafa Kutlu, Ara Güler ve Yücel Çakmaklıları olarak yetişmelerine destek olmak amacıyla düzenlenen Köroğlu Yazarlık Mektebi açılış programı, Gülezler Konağı’nda yapıldı.

Açılışa; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Deneme-Portre Atölyesi ve Dergi Editörlüğü Çalışma Grubu Eğitmeni Fahri Tuna, Hikâye-Roman Atölyesi Eğitmeni Emre Ergin, Şiir Atölyesi Eğitmeni Adem Karafilik ve Sinema-Fotoğraf Atölyesi Eğitmeni Fatih Peker ile öğrenciler katıldı.

Köroğlu Yazarlık Mektebi Atölyeleri, merasim konuşmalarıyla başladı. 

Fahri Tuna: “Biz size rehberlik etmek üzere buradayız”

Köroğlu Yazarlık Mektebi’nde geçtiğimiz 2 yıl boyunca yapılanlar ve hedeflenenler hakkında düşüncelerini belirten Fahri Tuna, “Biz içinizden iyi şairler, iyi yazarlar, iyi öykücüler, iyi romancılar, iyi portreciler, iyi denemeciler çıkacağına inanıyoruz. Bu yazarlık yolculuğunuzda size yol arkadaşlığı yapmak istiyoruz. Hiçbir yazarlık okulundan yazar yetişmez; biz, sizi tabii ki yazar yapamayız ama yazarlık yolunda sağlıklı gelişmenizi sağlamak amacıyla yardımcı olabiliriz. Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen bu projeyi başlatan ve desteklerini esirgemeyen ve aynı zamanda atölyelerde ders verecek bu genç kuşak yeteneklerin sizlerle buluşmasını sağlayan Rektörümüz Sayın Mustafa Alişarlı’ya teşekkür ediyorum. Köroğlu Yazarlık Mektebi’nin tüm değerli eğitimcilerine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Unutmayın, okuyorsanız ve yazıyorsanız, varsınız.” diye konuştu.

Emre Ergin: “Her ilmin bir zekatı vardır” Aynı zamanda “Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü” sahibi de olan Emre Ergin ise, “Köroğlu Yazarlık Mektebi, benim için çok anlamlı bir süreç oluşturuyor. Daha önce de bazı yazarlık atölyelerinde eğitmenlik yaptım. Çünkü her ilmin bir zekâtı vardır. Bu çalışmanın kendim için de bir fırsat olduğunu düşünüyorum. İnşallah bunu sizler için de bir fırsata çevirebilirsem kendimi başarılı addeder, borcumu ödemiş gibi hissederim.” dedi.

Adem Karafilik: “Biz, söz medeniyetinin insanlarıyız, kelime işçisiyiz” Şiir Atölyesi Eğitmeni Adem Karafilik ise, “Biz, söz medeniyetinin insanlarıyız; biz, kelime işçisiyiz. Öğretirken öğrenmeyi burada yaşıyoruz ve bundan dolayı çok mutluyum. Bolu denince kanatsız uçup geldim her yıl olduğu gibi. İnşallah dönem sonunda da, daha önce yaşadığımız o güzellikleri daha da katlanarak yaşamaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi bu yıl da başarılı bir eğitim dönemi geçirmeyi temenni ediyorum.” dedi.

Fatih Peker: “Edebiyat, fotoğraf ve sinema kardeştir” Sinema ve Fotoğraf atölyeleri eğitmeni Fatih Peker; yazarlık mektebinde fotoğraf ve sinemanın ne işi var diyebilirsiniz fakat fotoğrafın kelime kökeni ışık ile yazmak demek. Edebiyat bir kağıda yazmaksa, fotoğraf ve sinema da bir film üzerine ışıkla şiir ve roman yazmak demektir. Edebiyat, fotoğraf ve sinema aynı ailenin mensupları gibi kardeştirler. İnşallah bu atölye öğrencilerimiz için faydalı olacaktır” dedi.

Rektör Alişarlı: “Üniversite olarak önümüzdeki dönem; kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerde güzel projelerimiz olacak” Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise yaptığı konuşmada, emeksiz ve heyecansız bir iş yapılamayacağını vurgulayarak, özetle şunları ifade etti: “Emek ve heyecan, işi motive eder; ona ivme kazandırır. Bizde aynı heyecanla yolumuza devam ederek Köroğlu Yazarlık Mektebi’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Okulumuza kayıt olan öğrenci sayısı bu yıl 90 oldu. Atölye çalışmalarının sonucunda buradan nadir, kıymetli insanlar çıkacaktır diye düşünüyorum. Bu tabii bir emek işi, süreklilik işi, birkaç derste konuyu öğrenirim diye bir şey yok. Bu çalışmalar yıllar süren, emek isteyen işler. Buradaki en büyük belirleyici, en büyük özellik ise, istekli olmak. Bu işte başarılı olmak disiplinli çalışmanıza, işi takip etmenize, zorluklardan yılmamanıza da bakıyor. Tüm bunlar varsa, torbanız yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Burada bir nebze tuzumuz olsun diye bu projeyi başlattık. Fahri Bey, projeden ilk bahsettiğinde, biz buna ev sahipliği yaparız dedik; iyi de yaptık. 3 yıldır iyi bir yol kat ediyoruz. Öğrencilerimizin eserleri, Yazıyorum Dergisinde çıkıyor. Geçen dönem hem fotoğraf sergimiz hem de “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kısa belgesel çekimi yapmıştık, ikisi de çok beğenilmişti. Ümit ederim bu yolda bu yıl daha çok mesafe alırız. Önümüzdeki dönem kültürel, sosyal, sportif, sağlık vb. etkinliklerle üniversitemizin gelişmesine güzel projelerle katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Rektör Alişarlı konuşmasını, Köroğlu Yazarlık Mektebi’ne destek olan Ziraat Bankası’na ve atölye eğitmenleri Fahri Tuna, Emre Ergin, Adem Karafilik ve Fatih Peker’e teşekkür ederek tamamladı. Açılış konuşmalarının ardından geçen yıl atölye çalışmalarına katılan öğrencilerin yorumları alındı.

Atölye çalışmalarının kendileri için çok verimli olduğunu vurgulayan öğrenciler, kendilerine bu fırsatı ve desteği sağlayan atölye eğitmenlerine ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya teşekkür ettiler. Programın ardından Köroğlu Yazarlık Mektebi ilk atölye eğitimi yapıldı. Dersler, 11 Nisan 2020 tarihinde sona erecek.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

MİNİ TOP
MİNİ TOP
Frikik çalışma
Frikik çalışma
HADİ PATLAT
HADİ PATLAT

Bebeğini Besle
Bebeğini Besle
AHŞAP TEKERLEK
AHŞAP TEKERLEK
Jerry Peynir Toplama
Jerry Peynir Toplama

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
16.01.2021
Bolu'da vefat edenler
29.12.2020
Bolu'da vefat edenler
7.12.2020
Bolu'da vefat edenler
24.11.2020
Bolu'da vefat edenler
12.11.2020
Bolu'da vefat edenler
5.11.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
[email protected]

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası