Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 8 Aralık 2019 Pazar
[16:37] Beş kilometre boyunca takip ettiler -- [16:35] Çok özel aktivite -- [13:36] Bolu' da vefat edenler -- [09:40] Bolu sabaha kadar sallandı -- [09:38] Ters dönen araçtan sağ kurtuldu -- [09:30] Suat Çelen ismi cadde ve sokağa verilecek -- [13:47] Abant'ta güvenlik artık daha kuvvetli -- [11:31] Kış tedbirleri toplantısı yapıldı -- [11:27] Değerli insanları tanıyalım... -- [11:02] Kaçak sigara operasyonu başarıyla sonuçlandı --
BAİBܒden gıda güvenliğinde çığır açan buluş

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) bünyesinde faaliyet gösteren, Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme Merkezi gıda güvenliğini sağlamada çığır açtı.

Haberi Yazdır

9.11.2019  10:46

Dünya üniversiteleri arasında sayılı, Türkiye’de ise sadece Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) bünyesinde faaliyet gösteren, Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme Merkezi (YENİGIDAM) tarafından geliştirilen cihaz, tohum ve baharatlarda ekonomik kayba sebep olan zararlı organizmaları, uygulaması kolay bir yöntemle yok ederek gıda güvenliğini sağlamada çığır açtı.

BAİBÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Akdemir Evrendilek’in yürütücülüğünü yaptığı “Tohum Dezenfeksiyonu ve Organik Tohum Üretiminde Atımlı Elektrik Alanı Uygulaması” başlıklı TÜBİTAK projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol ve Laboratuvarlar Daire Başkanı Dr. Ali Torun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Kıbrıscık Belediye Başkanı Emin Tekemen, Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda, proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gülsün Akdemir Evrendilek, tohum ve baharatların yüzey dezenfeksiyonunu sağlamak amacıyla pilot ölçekli atımlı elektrik alan cihazı geliştirdiklerini vurgulayarak, projenin, organik tarım, gıda ve tohum sektörlerinde özellikle tohum güvenliğinin sağlanması açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Atımlı elektrik alan teknolojisi kullanarak buğday, arpa, mısır gibi tahıllar ile domates, salatalık, lahana vb. tohumlar üzerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Evrendilek, “Yapılan uygulamalarda, tohum yüzeyinin dezenfeksiyonunun sağlandığı, tohumların çimlenme gücü ve farklı streslere karşı dayanıklılığının arttığı görüldü.

Atımlı elektrik alanı, kırmızı pul biber ve susam gibi baharatlarda problem olan aflatoksinlerin bertarafında da etkili olan bu yöntem aynı zamanda çevre dostu ve ekonomik” dedi. Prof. Dr. Evrendilek, her yıl tarımsal ürünlerde zararlılar ve mikroorganizmalar nedeniyle milyonlarca ton ürünün ziyan olduğunu, bu mikroorganizmaların ortadan kaldırılması için kullanılan kimyasalların insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini, dolayısıyla yeni ve çevre dostu teknolojilere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Proje kapsamında geliştirdikleri pilot ölçekli atımlı elektrikli alan cihazının iki prototipi için, Türk Patent Enstitüsü ile Avrupa Birliği Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını belirterek, bu yeni teknolojinin ülkemiz açısından büyük ve önemli fırsatlar sunacağını sözlerine ekledi. Proje tanıtımının ardından protokol üyelerine, pilot ölçekli atımlı elektrik alan cihazı tanıtıldı ve tohum dezenfeksiyonu uygulaması yapıldı.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede
kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc

Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık
Bolu'da
Bolu'da "11 milyon f

Kızma Birader
Kızma Birader
KIŞ TRAFİĞİ
KIŞ TRAFİĞİ
YARIŞ ZAMANI
YARIŞ ZAMANI

ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ OYUNU
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ
MİNİ TOP
MİNİ TOP
Sınıftan Kaçış
Sınıftan Kaçış

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
5.12.2019
Bolu' da vefat edenler
4.12.2019
Bolu' da vefat edenler
3.12.2019
Bolu' da vefat edenler
2.12.2019
Bolu' da vefat edenler
30.11.2019
Bolu' da vefat edenler
29.11.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası