Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 23 Ocak 2021 Cumartesi
[10:37] Alevler bir anda yükseldi -- [10:29] Bolu'da trafik kazası -- [09:55] Tayyare Limanı Web Sitesi Yenilendi! -- [15:14] İnsanın içini ısıtan bir davranış -- [12:18] Kar kaplanları Bolu Dağı'nda kar mesaisinde -- [12:10] Donuyoruz -- [10:01] Gölcük buz tuttu -- [09:52] FIS Gerede Kupası Bolu'da başladı -- [09:44] Vali Ümit sürücüleri uyardı -- [09:39] Kapanan 70 köy yolunun açılması için çalışmalar sürüyor --
Aydın: Ekonomimiz tekrar şahlanacak

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın: “Enflasyonda düşüş sürüyor, Fitch 7 yıl aradan sonra Türkiye’nin not görünümünü yukarı yönlü güncelledi, 2019 büyüme beklentisini pozitife çekti. Ekonomide arızi sorunları geride bırakıp, yeniden dengelemeyi sağladık, ardından yeni bir şahlanma dönemine gireceğiz”.

Haberi Yazdır

5.11.2019  10:37

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın:

“Enflasyonda düşüş sürüyor, Fitch 7 yıl aradan sonra Türkiye’nin not görünümünü yukarı yönlü güncelledi, 2019 büyüme beklentisini pozitife çekti. Ekonomide arızi sorunları geride bırakıp, yeniden dengelemeyi sağladık, ardından yeni bir şahlanma dönemine gireceğiz”. 

Ekonomide arızi sorunları geride bırakıp, yeniden dengelemeyi sağladık, ardından yeni bir şahlanma dönemine gireceğiz” ANKARA- AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın; faizlerin ardından enflasyonda düşüşün sürdüğünü, Türkiye’nin kredi notunun yukarı yönlü revize edildiğini, 2019 büyüme beklentilerinin pozitife döndüğünü belirterek, “Ekonomide yapay arızi sorunları geride bırakıp yeniden dengelemeyi sağladık. Bunun ardından yeni bir şahlanma dönemine gireceğiz” dedi. 

Küresel faiz indirimleri ve likiditeyi artıracak para politikalarının ardından Fitch'in Türkiye'nin not görünümünü 7 yıl aradan sonra yukarı yönlü olarak güncellediğini hatırlatan Aydın, TL üzerindeki risklerin azalmaya başladığına belirtti. Aydın, Fitch’in Türkiye’nin 2019 büyümesini pozitife çekmesi ve Pazartesi açıklanan enflasyondaki gerilemenin de etkisiyle, dövizin haftaya düşüşle başladığına işaret etti ve kararların, Türkiye ekonomisindeki “yeniden dengelemeyi” teyit ettiğini vurguladı.

Cari dengenin fazla verdiğini, ekonomik aktivitenin yeniden artmaya başladığını, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırdığını, küresel finansal koşulların elverişli hale geldiğini anlatan Aydın, “Ekonomimiz güçlü dinamiklere sahiptir. Hükümetimizin basiretli yönetimi ve aldığı yerinde kararlarla sıkıntıları aştık. Ekonomide eski performansı yakalayacağımız günlerin arifesindeyiz. İktidarımız 17’nci yılında engelleme ve vesayete karşı durarak dev yatırımları ve dev projeleri hayata geçirdi; Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2023, 2053ve 2071 vizyonuna ulaşabilmek için ülkemiz, milletimiz ve tüm dünya mazlumları için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edecektir. ” dedi.

Enflasyondaki Düşüş

Barış Aydın, TÜİK’in açıkladığı verileri değerlendirirken; enflasyonun yılın en düşük seviyesine indiğine dikkat çekti. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bazında yıllık enflasyonun Ekim'de yüzde 9.26'dan yüzde 8.55'e gerilediğini belirten Aydın, bunun yıllık enflasyonda Aralık 2016’dan bu yana olan dönemin en düşük düzeyi olduğunu vurguladı.

Aydın, çekirdek enflasyon yıllık yüzde 7.54'ten yüzde 6.67'ye, gıda fiyatlarındaki artışın yüzde 9.52'den yüzde 7.85'e gerilemesinin önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Yurt içi üretici fiyat endeksinde (Yİ-ÜFE) de Ekim'de bir önceki aya göre sadece yüzde 0,17, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,71, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 1,70 artış olduğunu anlatan Aydın, dolar/TL paritesindeki gerilemenin kalıcılaşmasının “maliyet enflasyonu”nu gerilettiğini ifade etti.

Barış Aydın, kaydedilen bu gelişmelerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faizin düşmesinin enflasyonu da düşüreceği” yönündeki görüşlerini teyit ettiğini ve O’nu haklı çıkardığını da kaydetti.

“Yeniden şahlanma dönemi”

Aydın, ekonominin genel gidişatına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye ekonomisinde bir süredir, dış ilişkilerde karşılaşılan tutumlar ve Barış Pınarı operasyonu gibi milli güvenlikle ilgili konuların da etkisiyle yapay bir bunalım atmosferi kurgulanmış, adeta ayağımıza çelme takılmak istenmişti. Hükümetimiz, etkili ve kararlı dış politikası ile sorunların üstesinden gelmeyi bildi. Barış Pınarı ile önemli kazanımlar elde ettik, Türkiye’nin kimseye boyun eğmeyecek, güçlü ve bölgesinde lider bir ülke olduğunu ortaya koyduk. ABD’nin yaptırım blöfü geri tepti. Bir süre önce sorunlu bir alana dönüştürülmek istenen faiz, döviz cephesinde düzelmeyi sağladık. Enflasyonda düşüşü kalıcı hale getiriyoruz. Cari dengemiz fazla veriyor artık. Faiz, döviz ve dış ticaretteki gelişmeler, ekonomimizin yeniden dengelemeyi sağlayarak sağlıklı bir rotaya ve canlanma sürecine girdiğini gösteriyor. Konut satışlarında, inşaat ve diğer sektörlerdeki yatırımlarda yeniden canlanma başladı. Bu da daha fazla iş, daha fazla aş demek. Ekonomimizde bir süredir var olan kara bulutlar hızla dağılıyor. Ekonomi yönetimimizin aldığı doğru ve yerinde önlemler olumlu etkisini göstermiş, ekonomimizde yeniden dengelenme sağlanmıştır. Önümüzde, ekonomide eski güçlü performansı ve dinamizmi yakalayacağımız yeni bir şahlanma dönemi var.”Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

OFİSTE TEMBELLİK
OFİSTE TEMBELLİK
SCOOBY DOO
SCOOBY DOO
BUZ HOKEYİ
BUZ HOKEYİ

YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
DİSKO BOWLİNG
DİSKO BOWLİNG
SOS OYUNU
SOS OYUNU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
16.01.2021
Bolu'da vefat edenler
29.12.2020
Bolu'da vefat edenler
7.12.2020
Bolu'da vefat edenler
24.11.2020
Bolu'da vefat edenler
12.11.2020
Bolu'da vefat edenler
5.11.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
[email protected]

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası