Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 27 Kasım 2020 Cuma
[10:55] Andropozdaki erkekler nasıl beslenmeli -- [11:01] Trafik kazası beş yaralı -- [10:44] Bolu'da vefat edenler -- [10:25] Beş ayda 4bin 82 kişi maske nedeniyle ceza yedi -- [10:16] Bolu'da en çok hamsi tüketiliyor -- [10:02] Bolu'da metruk binada yangın -- [09:56] Bolu'da uyuşturucu operasyonu -- [09:49] Bolu'da kümes yangını -- [16:27] Boluspor sahadan galip ayrıldı -- [10:43] Kovit denetimleri devam ediyor --
Bolu Sağlıkta çağ atlıyor

Bolu İl Halk Sağlığı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol ve yeni oluşan yönetim ekibi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesinde  Bolu Basın mensupları ile buluştu.

Haberi Yazdır

17.1.2018  11:25

Bolu İl Halk Sağlığı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol ve yeni oluşan yönetim ekibi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesinde  Bolu Basın mensupları ile buluştu.

Düzenlenen basın kahvaltısı sonrasında konuşmasına gazetecilere katılımları için teşekkür ederek, sağlık hizmetleri konusunda bilgilendirme yapan Demirkol; “Bolu olarak sizden bir parçayız, sizleri de ailemizin bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

Demirkol, Türkiye değil Avrupa’da sayılı bir sağlık ili olma noktasında neler yapılabilineceğine vurgu yaparak; “Bolu olarak kendimizi sizden bir parçanız, sizde ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Olabildiği kadar hep beraberce Bolu’yu daha iyi nasıl götürebiliriz, daha iyiye nasıl ulaştırabiliriz? Yalnız Türkiye’de değil Avrupa’nın sayılı sağlık ili, nasıl yapabiliriz noktasında bir hedef koyduk. Bu noktada da ilerliyoruz. 2 yıllık süreç içerisinde hem genel sekreterimiz şevki Erkal, hem Seraceddin Çom hocamızın desteği ile bir noktaya geldi. İnşallah bu bayrak bizle ve ekibimizle beraber çok daha iyi noktaya getirmeye çalışacağız. Yapmak istediklerimiz noktasında hedefimizi koyarken aslında yaptıklarımızdan da kısaca bahsetmek isterim.

HEDEFİMİZ SAĞLIKTA EN BAŞARILI İL OLMAK

Bizim buradaki hedefimiz Bolu'nun güçlü bir il olması, ilçelerinin de güçlü birer ilçe olması. Yani ilçelerimizden Bolu’ya sevki ne kadar azaltabiliriz, ilçelerimizde hizmeti ne kadar götürebiliriz ve ilimizde de il dışında sevkleri ve gitmeleri ne kadar azaltabiliriz bunu bir poliklinik ve acil ayağı var bir de yoğun bakım ayağı var. Poliklinik tarafında hematoloji, onkoloji, çocuk endokrin, çocuk hematoloji gibi yan dal branşları üniversite ve devlet hastanemizde ne kadar açabiliriz? Bir de diğer ayakta da acil vakalarda ve yoğun bakımlarda bu sevkleri nasıl azaltabiliriz? Şimdi buradaki derdimiz bu. Ve uzun vadede üniversitemizde rektörümüzle üniversiteyi nasıl öteye götürebiliriz ve sayılı üniversiteler halini sağlık il müdürlüğü olarak nasıl katkı sağlayabiliriz derdimiz bu” diye konuştu.

Palyatif servis ve yatak doluluk oranında %98 düzeyinde olunduğunu söyleyen Demirkol; “Bu noktada başhekimliğim döneminde Genel Sekreter Şevki Erkal abimizin desteği ile burada sıfır olan palyatif yatak sayısını kullanılabilir şu anda 33 palyatif yatağa çıkardık. Bunlarda yatak doluluk oranları %98’lerde. Palyatif servis Türkiye’de aktif çok kullanılmayan ama özel odalarda yoğun bakım sağlayan bir servis aslında. Yani her odada bir yoğun bakım imkanını sağladığımız servis. Bu Palyatif serviste biz yoğun bakımlarında rahatlamasını sağladık. Yani şu, artık ailesinin yanına çıkabilecek olan ama servise çıkamayacak hastalarımız var tam servislik değil ama yoğun bakımlık günüde bitmiş. Bunlar hem ailesinin yanında, hem ailesinin bakımında eve hazırlıyoruz, eğitimini veriyoruz, hem de özel odada yoğun bakım şartlarını sağlıyoruz. Makineden ayrılış bütün hastalarımızı Palyatif servislere alabildik ve 33 tane yatakla ve 6 çocuk Palyatif yatağımızla şu anda il dışı sevklerime ciddi rahatlama sağladık. %70’lerde bizim il dışı sevklerimiz azaldı. Yoğun bakımlarda sayıca arttık, il dışı sevklerimiz olabildiğince azaldı. Ambulans sayılarımız 112 ile birlikte gayet iyi, şu noktada yeterli. Taleplerimiz yine oldu” ifadelerini kullandı.

HASTANELERİMİZ HIZLA DİJİTALLEŞİYOR

Türkiye’yi önde götüren Dijital Himss 6 noktasında ismi anılan ilin Bolu olduğuna dikkat çeken Demirkol; “Köroğlu Devlet Hastanesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesindeki engelli butonlarımız, hastaya düz ofislerimiz ve buradaki Google Play Store’daki uygulamalarımız ve en önemlisi Bolu’daki bütün hastanelerimiz Dijital Himss hastane oldu. Bununla ilgili de Türkiye’yi önde götüren Dijital Himss 6 noktasında ismi anılan ilimiz Bolu oldu. Bununla ilgilide bütün hastanelerimiz Himss 6’yı altı. Biz Himss 6’ yı bütün hastanelerimize sahip bir Dijital il olduk. Bu noktada öncelikli olarak şunu söylemek isteriz ki; hedefimiz sadece İzmir’de olan (Tire Devlet Hastanesi) ve 3 yıl önce alınmış bir Himss 7 var Avrupa’da sadece 3 hastanede var. Bunu da Tire Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığının ciddi desteği ile ve maliyetli bir şekilde aldı. O günün şartlarında çok büyük bir başarı. Ama artık günümüzde o başarı şu anda sürdürülebilir değil devletimiz bu anlamda ekonomik tasarruf noktasında çalışıyor. Biz Fizik Tedavi Hastanemiz Erdal Dilekçi İle Ruh Hastanemiz Hülya Ensari önderliğinde ve İzzet Baysal Devlet Hastanesi yeni Başhekimimiz Muhammet Mustafa Gürdal Bey önderliğinde bu noktada Himss 7’yi alan 3 hastanesi de olan tek il olacağız. Türkiye’de 4 hastane olacak. Himss 7’nin şöyle bir avantajı var. Artık ağıt yok. Kâğıt olmamasının sadece israf boyutundan öte şunu var, biz kesinlikle servislerde uygulanan bütün tedaviler yani hemşirimiz tedaviyi kaçta uygulamış, saat kaçta uygulamamış, doktor ne order yazmış, evden order verebilecek evden sonuçlara bakabilecek gece 24:00’ da bununla ilgili tamamen kontrolün sağlandığı bir dijital hastane. Acilde hangi hastaya saat kaçta tedavi verilmiş, bunların hepsini görebildiğimiz hastane olacağız inşallah” şeklinde konuştu.

" HASTANELERİMİZİ GOOGLE PLAY STORE’A GEÇİRECEĞİZ”

Demirkol, Google Play Store uygulaması ile Bolu’daki hastanelerde vatandaşların randevu alıp sonuçlarına ulaşmasında yeni bir sistem olduğunu ifade etti. Demirkol; “Şu anda Google Play Store’da İzzet Baysal Devlet Hastanesi olarak uygulamayı ücretsiz bir şekilde yazdırdık. Bugün hangi doktor nerede poliklinik yapıyor, orada randevunuzu alıp laboratuvar sonuçları görüp, radyoloji sonuçlarınızı görüp bütün takiplerinizi yapabildiğiniz bu güne kadar ki geçmiş reçetelerinizi gördüğünüz bir sistemimiz var. Bunu Dijital Hastane Bolu diyerek bütün Bolu’daki hastanelerimizi Google Play Store’a geçireceğiz inşallah. Böylelikle siz Diş Hastanesinden Randevu Almak istediğiniz zaman cep telefonunuzdan randevunuzu alacaksınız, hastaneye gidip check in yapacaksınız. Onun dışında her şey dijital hallolacak. Biz vatandaşlarımızın gelip de Tomografi sonucum çıktı mı? Kan sonuçlarım çıktı mı? Patoloji sonuçlarım ne zaman çıkacak diye hastaneye gelip gitmesini yorulmalarını istemiyoruz. Bunlarında sonuçlarını SMS ile Devlet Hastanesinde göndermeye başlamıştık. Bunu bütün Bolu’ya ve ilçelere yayacağız. Böylelikle mesajla sisteme kayıtlı telefonunuza gelmiş olacak. Bu konuda basın olarak sizden destek bekliyoruz. Vatandaşlarımız telefonlarını sisteme vermekte çekiniyorlar hem bizim personelimiz numaraları eksik yazmış. Bunları güncelleyebilirsek bütün Bolu cep telefonu ile bu hizmeti alabilecek” dedi.

Batı Karadeniz bölgesinde lider olma konusunda çalışmaları olduğunu kaydeden Demirkol, kanser taramalarında Türkiye’de öndeyiz dedi. Demirkol; “Çok yakın zamanda bir projemiz daha var. Üniversite hastanemizi yoğun bakımlarımızı iki katına çıkarıyoruz. Çocuk yoğun bakımımız 4 yataklı sadece 4 yataklı çocuk yoğun bakımızı var. Bunu rektör hocamızla konuştuk. İnşallah burayı 10-12 yataklı en az 3. Basamak Bolu’da hiç olmayan bir çocuk yoğun bakımı yapayı planlıyoruz. Yeni doğan yoğun bakımlarımızın sayısını artırmayı planlıyoruz. Biz istiyoruz ki burada bir yoğun bakım ihtiyacı olduğunda bizim Bolulu vatandaşlarımız il dışına gitmek zorunda kalmasın. Hatta Bartın, Zonguldak, Karabük, Düzce’ye de biz hitap edelim. Bu bölgenin lider ili olalım. Şu an zaten lideriz, daha öte olalım istiyoruz. KETEM kanser taramalarında Türkiye’de öndeyiz. Cumartesileri de açacağız inşallah KETEM’i hafta sonları da kanser taramalarını da yapacağız.

Fizik tedavi noktasında şu anda 200’ yakın hastamız Göynük, Mudurnu, Gerede ve Yeniçağa’dan günübirlik taşıma ile fizik tedavi sıralarını yaratıyoruz. 7 bin 500 bekleyenimiz var. Bu 2-2,5 yıl gibi, artık kangren olmuş bir problem. İl Özel idaremizin ve Valimizin desteği ile oradan bize 50 yataklı bir yere verecekler, kaplıcanın yanından protokol ile. Orayı da d grubu hastalar dediğimiz yaşlı, fizik tedavi bekleyen hastalarımız için kullanmaya başlayacağız. Bu 7 bin 500 sırayı yaklaşık 2 yıldır eritmeyi planlıyoruz. Çünkü yılda 2 bin kadar eritebileceğiz. Çok ciddi bir rakam.600 tane sadece acil bekleyen hastamız var. Ameliyat olmuş, fizik tedavi bekliyor. Bunun için Köroğlu Hastanesine 20 yataklı fizik tedavi servisi açtık ki; bunu kullansınlar. Şu anda sadece günübirlikten 150 hastamız yararlanıyor” diye konuştu.

"LİDER OLMAK İSTİYORUZ"

Bolulu vatandaşların en temel ihtiyaçlarımı karşılamamız lazım diyen Demirkol; “Üniversite hastanemizde biz rektör hocamız ile birlikte çalışıyoruz. Oranın asansörleri sıkıntılı, yaklaşık 2 yıldır bozuluyor şu anda o tamamlanma aşamasında. Orayı toparlamamız lazım. kemoterapi ünitemiz çok zayıf toparlamamız lazım, laboratuvarda, radyolojide çok sıra var toparlamamız lazım. Her zaman şunu diyorum; sen Himss 7’ ye geçirdin de Bolu’yu ben tuvalette sıra bekliyorum diyen bir vatandaş burada bizim en temel ihtiyaçlarım rahatlatmamız lazım. Kan sırasında, akciğer film sırasında bir personelimiz, bir hastamız sıra beklediğinde siz Avrupa’da sayılı bir il deneminiz bir anlamı yok. Biz öncelikle vatandaşımızı rahatlatmamız lazım. Bir hasta kardiyolojiye girip poliklinik sırasını bir haftada alamıyorsa siz Himss 7 değil 20 olun. Öncelikle vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamamız lazım. Bu noktada biz diyoruz ki; bize ulaşanlarız zaten işi görülüyor, bize ulaşmayanlar da biz ulaşanlar kadar işini çabuk yapsın. İkinci kriterimiz, benim annem babam nasıl hizmet alıyorsa bir başkası da bunu alsın. Ve Bolu ilçelerinden İl’e il’ den de dışarıya giden olmasın istiyoruz. Hatta lider olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

ZUMA
ZUMA
Yaban ormanda
Yaban ormanda
FARE CİRİT ATIYOR
FARE CİRİT ATIYOR

TETRİS
TETRİS
MADENCİ KÖSTEBEK
MADENCİ KÖSTEBEK
MİNİ YARIŞ OYUNU
MİNİ YARIŞ OYUNU

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
5.11.2020
Bolu'da vefat edenler
3.11.2020
Bolu'da vefat edenler
29.10.2020
Bolu'da vefat edenler
27.10.2020
Bolu'da vefat edenler
13.10.2020
Bolu'da vefat edenler
7.10.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
[email protected]

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası