Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 25 Şubat 2018 Pazar
[11:49] Sağlık kurulu randevuları kolaylaştı -- [13:32] Kuba Camii’nin temeli dualarla atıldı -- [10:08] Başkandan iş adamlarına çağrı -- [09:57] Başarı ödüllendirildi -- [09:51] Bolu halkı bu uygulamayı sevdi -- [09:42] Karafırtınalar " zor bir maçtan 3 puan aldık" -- [11:33] Bolu'da vefat edenler -- [11:28] Bolu Yemek Kültürümüzde Siyez (İza)mı ? -- [14:30] Veliyi üzeni ben de üzerim -- [15:11] Bolu'nun miting ve yürüyüş alanları belirlendi --
köroğlu yazarlık okulu açıldı

Bolu’da geleceğin yazar ve şairlerinin yetiştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin ikincisi başladı.

Haberi Yazdır

7.12.2017  10:03

Bolu’da geleceğin yazar ve şairlerinin yetiştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin ikincisi başladı.

 Proje kapsamında 125’i lise, 125’i üniversite olmak üzere toplam 250 öğrenci bir eğitim yılı boyunca şiir, portre, görsel sanatlar, hikaye yazarlığı ve deneme kategorilerinde birbirinden önemli yazar ve akademisyenlerden ders alacak.

Türk dünyasının ortak kahramanı, ünlü halk ozanı Köroğlu adına Bolu Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi iş birliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Köroğlu Yazarlık Okulu” projesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleşen açılış programı ile başladı.

Geleceğin yazar ve şairlerinin ortaya çıkartılması hedeflenen projenin açılışı için AİBÜ Kültür Merkezi mavi salonda düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan ile yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda ilk olarak proje kapsamında gerçekleşecek çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirildi.  Ardından protokol konuşmaları yapıldı.

ÇALIŞMA BİR EĞİTİM YILI SÜRECEK

2. Köroğlu Yazarlık Projesinin ayrıntılarını katılımcılarla paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, geçen yıl 8 aylık süreçte şiir, hikaye, deneme ve portre atölyesinde çalışma yaparak her ay medeniyet söyleşileri gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni öğretim yılı ile ilgili planlanan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Cengiz: “Bu yıl ise geçen yıldan farklı olarak hikaye atölyesinde yazar Günay Süngü, görsel sanatlar atölyesinde ise Osman Suroğlu öğrencilerimizle birlikte olacak. Bu projede bizlere destek veren başta Sayın Valimiz Aydın Baruş olmak üzere Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya teşekkür ediyorum.”

“EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da konuşmasında öğrencilere projeden beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyerek “Okul döneminde verilen eğitim ile mektep ile verilen eğitim aynı olmayacak. Bu ayrım aynı zamanda siz değerli öğrencilerimize çağını yakalayan, erdemli, lider olma özelliği kazandıracak ve aklını kimseye teslim etmeyecek bir zihniyet kazandıracak. İşte bu beklentilerle biz bu işe evet dedik. Yapacağımız bu eğitimle öğrencilerimize hem lise düzeyinde hem üniversite düzeyinde nitelikli ve kaliteli insan yetiştirmeye destek sağlayacak bir programı uygulamak istedik. Benim şahsıma burada beklentim çok. Önemli çıktıları olacağı kanaatindeyim. Bunun olması için siz öğrencilerimizin sabırlı olması gerekiyor, azimli olması gerekiyor bu programın peşini kovalayıcı olması gerekiyor” dedi.

YILMAZ: “BİZLER EMRİNİZDEYİZ”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu’nun özel bir kent olduğunu söyledi. Bolu’yu tabiatıyla uyumlu bir şehir haline getirmek için bütün güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Yılmaz “Kafamızda olgunlaştırdığımız bir şehri dizayn ediyoruz. Kültürel anlamında dünyada yaptığımız çalışmalarda bizim biraz daha geri de olduğumuzu görüyoruz. Okuma alışkanlığımızın çok yüksek olmadığını bilesiniz. Bunu da eleştirmek durumundayız. Bunu yapacak olanda işte bu kurumlar ve sizlersiniz. Bu konularda sıradan insanlar olarak mevcut hayatı devam ettirebilirsiniz ve yahut da bu yetişme imkanlarını değerlendirerek hem ülkemize hem dünya insanlığına örnek olacak hem yazıda hem resimde, müzikte özel insanlar olabilirsiniz. Bunlar sizin elinizde. Bu konuda hem Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem üniversitemiz böyle bir çalışmaya kucak açıyor. Valimiz bu işin başında. Bizlerse emrinizdeyiz” ifadelerini kullandı.

VALİ BARUŞ: “GEÇEN YIL GENÇLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİLER”

Bolu Valisi Aydın Baruş da yaptığı konuşmasında  gençlere seslenerek “Sevgili gençler sizler bugün çok önemli bir cesaret göstererek böyle bir çabanın içerisine giriyorsunuz. Geçen yıl başlattığımız Köroğlu Yazarlık Okulu projesi kapsamında katılımcı gençlerimiz çok önemli kazanımlar elde ettiler. Gelecek hayatlarında kendilerine yol gösterecek deneyimler elde ettiler” dedi.

“DÜNYAYA CESARETLE HAYKIRACAK GENÇLERİN YETİŞECEĞİNE İNANIYORUM”

Projeye bu yıl üniversitenin de dahil edilmesine ve Köroğlu Yazarlık Okulu Projesi ile birlikte Köroğlu Yazarlık Mektebi projelerinin hayata geçirilmesine de değinen Baruş, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzden ve Rektörlüğümüzden aldığım bilgiye göre, 125 lise öğrencimiz ile 125 üniversite öğrencimiz bu projeye katılım sağlıyor.   Ben bu proje sayesinde hem Bolu’nun hem de Türkiye’nin fikir hayatı için ileride çok önemli işlere imza atacak ve bizim medeniyetimizin değerlerini diğer insanlara, toplumumuza ve dünyaya cesaretle haykıracak çok muhterem gençlerin yetişeceğine inanıyorum.” diye konuştu

“EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM”

Vali Baruş, projede emeği geçenleri de unutmayarak şunları söyledi: 

“Bu projenin hayata geçirilmesinde desteğini esirgemeyen öncelikle Belediye Başkanımıza ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörümüze, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve çok daha önemlisi bu projeyi anlamlı kılan çok değerli fikir insanımız Sayın Mehmet Doğan’a, Fahri Tuna’ya ve diğer yazarlarımız ile sanatçılarımıza şükranlarımı arz ediyor ve bu projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Programda gerçekleşen protokol konuşmalarının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan, yeni eğitim yılının ilk ‘medeniyet söyleşisini’ gerçekleştirdi.

Projenin açılış programının sonunda ise projeye katılan yazarlara teşekkür plaketleri verildi.Okuyucu Yorumları
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.

Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks

İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE
Minik yazarların külliye heyecanı
Minik yazarların kül

PATLAYAN BİLARDO
PATLAYAN BİLARDO
KAMYONCU
KAMYONCU
HUGO
HUGO

Bebeğini Besle
Bebeğini Besle
KIRMIZI TOP
KIRMIZI TOP
KUŞ ŞEHRİ
KUŞ ŞEHRİ

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
15.2.2018
Bolu'da vefat edenler
13.2.2018
Bolu'da vefat edenler
12.2.2018
Bolu'da vefat edenler
29.1.2018
Bolu'da vefat edenler
25.1.2018
Bolu'da vefat edenler
22.1.2018
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2017 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Özkan Gözütok Mobil Uyumlu Hazır Web Sitesi
Site Haritası