Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 20 Ekim 2019 Pazar
[15:17] Kadınlar neden daha uzun yaşıyor ? -- [14:58] Bak sen şu Çin'linin işine -- [14:52] İl Koordinasyon Kurulu Toplandı -- [11:44] Bolu'da vefat edenler -- [11:30] İl Emniyet müdüründen Bolu itfaiyesi teşkilatına teşekkür -- [11:12] Bebeklerde Tortikolis tehlikesi -- [10:58] Aksa ekibi enerji eğitimi için Bolu’daydı -- [12:03] Bolu' da vefat edenler -- [11:25] Sel afetinde zarar gören çiftçilere destek -- [11:10] Mehmetçiğe Bolu'dan büyük destek --
köroğlu yazarlık okulu açıldı

Bolu’da geleceğin yazar ve şairlerinin yetiştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin ikincisi başladı.

Haberi Yazdır

7.12.2017  10:03

Bolu’da geleceğin yazar ve şairlerinin yetiştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin ikincisi başladı.

 Proje kapsamında 125’i lise, 125’i üniversite olmak üzere toplam 250 öğrenci bir eğitim yılı boyunca şiir, portre, görsel sanatlar, hikaye yazarlığı ve deneme kategorilerinde birbirinden önemli yazar ve akademisyenlerden ders alacak.

Türk dünyasının ortak kahramanı, ünlü halk ozanı Köroğlu adına Bolu Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi iş birliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Köroğlu Yazarlık Okulu” projesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleşen açılış programı ile başladı.

Geleceğin yazar ve şairlerinin ortaya çıkartılması hedeflenen projenin açılışı için AİBÜ Kültür Merkezi mavi salonda düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan ile yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda ilk olarak proje kapsamında gerçekleşecek çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirildi.  Ardından protokol konuşmaları yapıldı.

ÇALIŞMA BİR EĞİTİM YILI SÜRECEK

2. Köroğlu Yazarlık Projesinin ayrıntılarını katılımcılarla paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, geçen yıl 8 aylık süreçte şiir, hikaye, deneme ve portre atölyesinde çalışma yaparak her ay medeniyet söyleşileri gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni öğretim yılı ile ilgili planlanan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Cengiz: “Bu yıl ise geçen yıldan farklı olarak hikaye atölyesinde yazar Günay Süngü, görsel sanatlar atölyesinde ise Osman Suroğlu öğrencilerimizle birlikte olacak. Bu projede bizlere destek veren başta Sayın Valimiz Aydın Baruş olmak üzere Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya teşekkür ediyorum.”

“EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da konuşmasında öğrencilere projeden beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyerek “Okul döneminde verilen eğitim ile mektep ile verilen eğitim aynı olmayacak. Bu ayrım aynı zamanda siz değerli öğrencilerimize çağını yakalayan, erdemli, lider olma özelliği kazandıracak ve aklını kimseye teslim etmeyecek bir zihniyet kazandıracak. İşte bu beklentilerle biz bu işe evet dedik. Yapacağımız bu eğitimle öğrencilerimize hem lise düzeyinde hem üniversite düzeyinde nitelikli ve kaliteli insan yetiştirmeye destek sağlayacak bir programı uygulamak istedik. Benim şahsıma burada beklentim çok. Önemli çıktıları olacağı kanaatindeyim. Bunun olması için siz öğrencilerimizin sabırlı olması gerekiyor, azimli olması gerekiyor bu programın peşini kovalayıcı olması gerekiyor” dedi.

YILMAZ: “BİZLER EMRİNİZDEYİZ”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu’nun özel bir kent olduğunu söyledi. Bolu’yu tabiatıyla uyumlu bir şehir haline getirmek için bütün güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Yılmaz “Kafamızda olgunlaştırdığımız bir şehri dizayn ediyoruz. Kültürel anlamında dünyada yaptığımız çalışmalarda bizim biraz daha geri de olduğumuzu görüyoruz. Okuma alışkanlığımızın çok yüksek olmadığını bilesiniz. Bunu da eleştirmek durumundayız. Bunu yapacak olanda işte bu kurumlar ve sizlersiniz. Bu konularda sıradan insanlar olarak mevcut hayatı devam ettirebilirsiniz ve yahut da bu yetişme imkanlarını değerlendirerek hem ülkemize hem dünya insanlığına örnek olacak hem yazıda hem resimde, müzikte özel insanlar olabilirsiniz. Bunlar sizin elinizde. Bu konuda hem Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem üniversitemiz böyle bir çalışmaya kucak açıyor. Valimiz bu işin başında. Bizlerse emrinizdeyiz” ifadelerini kullandı.

VALİ BARUŞ: “GEÇEN YIL GENÇLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİLER”

Bolu Valisi Aydın Baruş da yaptığı konuşmasında  gençlere seslenerek “Sevgili gençler sizler bugün çok önemli bir cesaret göstererek böyle bir çabanın içerisine giriyorsunuz. Geçen yıl başlattığımız Köroğlu Yazarlık Okulu projesi kapsamında katılımcı gençlerimiz çok önemli kazanımlar elde ettiler. Gelecek hayatlarında kendilerine yol gösterecek deneyimler elde ettiler” dedi.

“DÜNYAYA CESARETLE HAYKIRACAK GENÇLERİN YETİŞECEĞİNE İNANIYORUM”

Projeye bu yıl üniversitenin de dahil edilmesine ve Köroğlu Yazarlık Okulu Projesi ile birlikte Köroğlu Yazarlık Mektebi projelerinin hayata geçirilmesine de değinen Baruş, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzden ve Rektörlüğümüzden aldığım bilgiye göre, 125 lise öğrencimiz ile 125 üniversite öğrencimiz bu projeye katılım sağlıyor.   Ben bu proje sayesinde hem Bolu’nun hem de Türkiye’nin fikir hayatı için ileride çok önemli işlere imza atacak ve bizim medeniyetimizin değerlerini diğer insanlara, toplumumuza ve dünyaya cesaretle haykıracak çok muhterem gençlerin yetişeceğine inanıyorum.” diye konuştu

“EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM”

Vali Baruş, projede emeği geçenleri de unutmayarak şunları söyledi: 

“Bu projenin hayata geçirilmesinde desteğini esirgemeyen öncelikle Belediye Başkanımıza ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörümüze, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve çok daha önemlisi bu projeyi anlamlı kılan çok değerli fikir insanımız Sayın Mehmet Doğan’a, Fahri Tuna’ya ve diğer yazarlarımız ile sanatçılarımıza şükranlarımı arz ediyor ve bu projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Programda gerçekleşen protokol konuşmalarının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan, yeni eğitim yılının ilk ‘medeniyet söyleşisini’ gerçekleştirdi.

Projenin açılış programının sonunda ise projeye katılan yazarlara teşekkür plaketleri verildi.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Mehmetçiğe Bolu'dan destek
Mehmetçiğe Bolu'dan
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp

Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller

ANGRY BİRDS RİO
ANGRY BİRDS RİO
PATLAYAN BİLARDO
PATLAYAN BİLARDO
SÜPER MARİO CROSS
SÜPER MARİO CROSS

Kızma Birader
Kızma Birader
HIZLI ŞOFÖR
HIZLI ŞOFÖR
KIZGIN ARAÇLAR
KIZGIN ARAÇLAR

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
17.10.2019
Bolu' da vefat edenler
16.10.2019
Bolu' da vefat edenler
15.10.2019
Bolu' da vefat edenler
14.10.2019
Bolu'da vefat edenler
30.09.2019
Bolu'da vefat edenler
27.09.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası