Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 21 Ağustos 2019 Çarşamba
[10:55] Bolu'da vefat edenler -- [10:30] Doğaseverler Köroğlu şelalesine yürüdü -- [12:29] Soylu Bolu'da trafik denetlemesine katıldı -- [12:24] Bolu'da vefat edenler -- [14:58] İşte Bu Güzel Oldu... -- [12:36] Halk otobüs ücretleri zamlandı. -- [12:16] Mustafa Cop'un acı günü -- [11:55] Suda doğum ünitesi açıldı -- [14:07] Bolu'da vefat edenler -- [18:38] Bolu ve turizm --
Ercoşkun "Çevre kirliliğiyle topyekün mücadele etmeliyiz"

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, AİBPA Komisyon Başkanı sıfatıyla ziyaret ettiği Mısır’da parlamenterler aracılığıyla 42 ulusa seslenerek, çevre kirliliğiyle topyekün mücadele çağrısında bulundu.

Haberi Yazdır

18.10.2017  14:11

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, AİBPA Komisyon Başkanı sıfatıyla ziyaret ettiği Mısır’da parlamenterler aracılığıyla 42 ulusa seslenerek, çevre kirliliğiyle topyekün mücadele çağrısında bulundu. Ercoşkun, Türkiye’deki bir deyişle yaptığı çağrı da, “Herkes kapısının önünü süpürürse, mahalle tertemiz olur” ifadelerini kullanarak, ülkelerin sorumluluklarını işaret etti ve Türkiye’nin çevre kirliliğiyle mücadeledeki örnek çalışmalarını açıkladı.

Geçtiğimiz ay Mısır’a giderek, darbe sonrası yeniden açılan Mısır Parlamentosu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin Ay Yıldızlı Bayrağını dalgalandıran ilk Türk siyasetçi olan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, 1 aylık aranın ardından ülkeye bir ziyaret daha gerçekleştirdi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen ve Akdeniz İçin Birlik ve Parlamenter Asamblesi (AİBPA) üyesi 42 ülkenin parlamenterler düzeyinde katılım sağladığı uluslararası toplantıda Türkiye’yi Komisyon Başkanı sıfatıyla temsil eden Milletvekili Ercoşkun, burada AİBPA Enerji Komisyonu Toplantısı’na katıldı. Milletvekili Ercoşkun’a uluslararası toplantıda AK Partili mesai arkadaşı Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti eşlik etti.

MİLLETVEKİLİ ERCOŞKUN, MISIR’DA 42 ULUSA ÇEVRE KİRLİLİĞİYLE TOPYEKÜN MÜCADELE ÇAĞRISI YAPTI

Akdeniz’de çevre kirliliği ile mücadele konusunun masaya yatırıldığı toplantıda, Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerin parlamenterlerine seslenen Milletvekili Ercoşkun, çevre kirliliğiyle mücadele sürecine ilişkin önerilerini şu sözlerle aktardı:

“Sürdürülebilir kalkınmanın 3 önemli boyutu var. Birincisi; Ekonomik kalkınma. İkincisi; Sosyal gelişme. Üçüncüsü; Çevrenin korunması. Ekonomik kalkınmayı çevreye zarar verme pahasına gerçekleştirmemiz mümkün değil. Geçmişte yaşanan süreçler aslında ekonomik kalkınmanın bir neticesi olarak yaşandı. Yani ekonomik kalkınma, kıyılardaki kentleşme, sanayileşme gerçekleşirken bir taraftan da çevreye zarar verildi. Bunun neticesini de hep birlikte görüyoruz. Akdeniz aslında dünyadaki su yüzeyinin yüzde 4’ünü karşılıyor. Öte yandan Akdeniz’de 450 tane liman var. Günde 300’e yakın tankerde Akdeniz üzerinde hareket ediyor. Bu aktivite özellikle kıyılarda artan yerleşim bir taraftan ekonomik kalkınmaya katkı sağlarken, diğer taraftan da çevreye büyük düzeyde kirlilik oluşturuyor. Bizim ülkemizde bir söz vardır; ‘Herkes kapısının önünü süpürürse, mahalle tertemiz olur.’ Yani her ülke bu konuda bir sorumluluk alırsa, Akdeniz’de çevre kirliliği ile mücadelede bu manada bir yol kat edilebilir.”

MİLLETVEKİLİ ERCOŞKUN, ULUSLARARASI TOPLANTIDA TÜRKİYE’NİN ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI SÜRDÜRDÜĞÜ ÖRNEK ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarının devamında, çevre kirliliğiyle mücadelede Türkiye’nin deneyimlerini aktararak, şöyle konuştu:

“DENİZLERİMİZ GERİ DÖNÜŞÜMLE ÇÖPLERDEN ARINDIRILACAK”

 “Geçtiğimiz Haziran ayında Newyork’ta düzenlenen Okyanuslar Konferansı’nda deniz çöpleri ve ambalaj atıklarının görüşüldüğü toplantıda, Türkiye olarak, 2018 sonuna kadar denize kıyısı bulunan tüm şehirlerimizde deniz çöpleri stratejik eylem planını tamamlamayı taahhüt ettik. Bu söz konusu eylem planı ile birlikte 2023 yılına kadar deniz çöplerinin yüzde 35’inin geri dönüşümünü hedefliyoruz. Diğer taraftan deniz kirliliği ile mücadele anlamında da küçük teknelerin atıklarını takip etmek için Mavi Kart uygulamasına geçtik. Şu ana kadar 29 bin tekneye Mavi Kart verildi. Yani bu teknelerin atıklarını kontrol edecek bir mekanizmayı da bu çerçevede kurmuş olduk.

“TÜRKİYE’DE 444 PLAJ VE 21 MARİNA MAVİ BAYRAK ALDI. TÜRKİYE BU MANADA LİDERLİĞE EN YAKIN ÜLKE KONUMUNDA”

Plajlarda, marinalarda uygulanan Mavi Bayrak uygulamaları var. Bu çerçevede de Türkiye’de 2016 yılında 444 tane plaj ve 21 marinada uluslararası çerçevede Mavi Bayrak ile ödüllendirildi. Bu çerçevede de Türkiye alanda 2’nci ülke oldu.

Her ülke çevre kirliliği ile mücadelede kendi içinde önlemler alması önemli. Ama bunun da hedefler çerçevesinde beraberce kararlaştırmak ve bu hedefleri de tutturmak için de gayret göstermek lazım. Bu manada bu toplantının oldukça büyük önemi var. Çünkü buradan çıkacak neticeleri kendi ülkemizdeki parlamentolara ve bu parlamentolardaki icra makamlarına, bakanlıklara aktaracağız. Bu çerçevedeki katkılarından dolayı ülkelere teşekkür ediyorum.”

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarının sonunda, açıklamalarıyla çevre kirliliği ile mücadelede Türkiye’nin deneyimlerini paylaştığını belirtti ve diğer ülkelerinde uygulamaları hakkında bilgi vermelerini isteyerek, sözlerini noktaladı.
Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

KIZGIN ARAÇLAR
KIZGIN ARAÇLAR
SOLO TEST OYUNU
SOLO TEST OYUNU
KUŞ ŞEHRİ
KUŞ ŞEHRİ

YARIŞ GÜNÜ
YARIŞ GÜNÜ
KIŞ TRAFİĞİ
KIŞ TRAFİĞİ
ACUNLA VARMISIN YOKMUSUN
ACUNLA VARMISIN YOKM

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
7.08.2019
Bolu'da vefat edenler
18.07.2019
Bolu'da vefat edenler
4.07.2019
Bolu'da vefat edenler
3.07.2019
Bolu'da vefat edenler
25.06.2019
Bolu'da vefat edenler
24.06.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası