Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 19 Ağustos 2019 Pazartesi
[10:55] Bolu'da vefat edenler -- [10:30] Doğaseverler Köroğlu şelalesine yürüdü -- [12:29] Soylu Bolu'da trafik denetlemesine katıldı -- [12:24] Bolu'da vefat edenler -- [14:58] İşte Bu Güzel Oldu... -- [12:36] Halk otobüs ücretleri zamlandı. -- [12:16] Mustafa Cop'un acı günü -- [11:55] Suda doğum ünitesi açıldı -- [14:07] Bolu'da vefat edenler -- [18:38] Bolu ve turizm --
Oğuz 'Köroğlu mitolojik bir kahramandır '

UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Öcal Oğuz, düzenlenen konferansta Türk dünyasının ortak kahramanı ‘Köroğlu’nu anlattı.

Haberi Yazdır

18.8.2017  12:25


UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Öcal Oğuz, düzenlenen konferansta Türk dünyasının ortak kahramanı ‘Köroğlu’nu anlattı. 

Oğuz, Bolululara konferansta çağrıda bulunarak, “Bu değeri inşa ede ede zenginden alıp fakire veren Robin Hood gibi bir kahraman olarak nesilden nesile aktarmalıyız” dedi. 

UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, 18-21 Ağustos tarihleri arasında Bolu Valiliği ve Bolu Belediyesi işbirliğinde düzenlenecek 5. Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali etkinlikleri kapsamında “Köroğlu” konulu bir konferans düzenledi. 

Bolu Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda saat 11.00’de başlayan konferansa Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkan Yardımcıları İhsan Ağcan, Emine Davarcıoğlu ve Zerrin Biçen, TSO Başkanı Türker Ateş, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye çıkan UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, yaklaşık 1 buçuk saat boyunca UNESCO ve Türk dünyasının ortak kahramanı; yiğitlik ve adaletin sembolü Köroğlu hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

“Köroğlu mitolojik bir karakter” 

Salonu dolduranlara hitap eden UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Öcal Oğuz, UNESCO’nun dünyada farklı kültürleri bir araya getirmek ve koruma altına almak amacıyla kurulduğunu, Türkiye’nin de kuruluş aşamasında ilk imza atan 27 ülkeden birinin olduğunu söyledi. Oğuz, Türk dünyasının ortak kahramanı; yiğitlik ve adaletin sembolü Köroğlu hakkında ise birçok bölgeye yayılmış bir mitolojik karakter olduğunu, yardıma ihtiyacı olanlara gittiğini kaydetti.

“Robin Hood’a benziyor”

Oğuz, “Köroğlu için UNESCO’ya ilk olarak Türkmenistan 2009 yılında başvurdu. Bahsettiğimiz karakter ülkemiz ve Orta Asya yöresinde birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Burada kör bir babanın oğlu, doğuda ise topraktan yukarı yükselmiş bir çocuk. Orta Asya yörelerinde ‘Kırat’a binen bir kahramandır ve yardıma ihtiyacı olan herkese gitmektedir. Yine birçok yörede yabancı karaktere benzeyen ‘Robin Hood’a benziyor diyebiliriz” dedi.

Köroğlu’na sahip çıkma çağrısı yaptı 

“Bolu için Köroğlu’nun bir imaj değeri, bir kültür değeri vardır” diyen Öcal Oğuz, Bolululara çağrıda bulunarak, “Bu değeri şöyle ya da böyle inşa ede ede zenginden alıp fakire veren Robin Hood gibi bir kahraman olarak nesilden nesile aktarmalıyız. Şimdi buraya gelirken bir güvenlik şirketimizin isminde Köroğlu vardı, yine hastanemizde Köroğlu unvanı vardı. Bunlar iyi adımlar. Hayata dokunacak şekilde Köroğlu’na sahip çıkın. Nedeni de şu: Çünkü Köroğlu size sahip çıkmış, Bolu’dan ayrılmamış. Bolu ile bütünleşmiş, bence bu bütünlüğü koruyun ve devam ettirin.” İfadelerini kullandı. Prof. Dr. Öcal Oğuz ayrıca, konferansta dinleyicilerin sorularını da cevapladı. Gerçekleşen soru-cevap sonrası Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Vali Yardımcısı Ünsal Coşkun da birlikte sahneye çıkarak, UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’a konferans nedeniyle teşekkür etti ve hediye takdiminde bulundu. 

Haber/Fotoğraf: Hakan KAPUCU Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp
Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı

elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller
ENGELLİ GENÇLER ASKER OLDU
ENGELLİ GENÇLER ASKE

YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
Müthiş golf
Müthiş golf
ESKİ ÇAĞ ADAMI
ESKİ ÇAĞ ADAMI

Bebeğini Besle
Bebeğini Besle
MACERA ADASI SURVİVOR OYUNU
MACERA ADASI SURVİVO
TOP MAKİNASI
TOP MAKİNASI

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
7.08.2019
Bolu'da vefat edenler
18.07.2019
Bolu'da vefat edenler
4.07.2019
Bolu'da vefat edenler
3.07.2019
Bolu'da vefat edenler
25.06.2019
Bolu'da vefat edenler
24.06.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası