Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 15 Temmuz 2020 Çarşamba
[18:23] Rektörlükten darbe konferansı -- [18:17] Vali Ümit;birbirimize daha çok kenetlenmeliyiz -- [15:28] Başaran ;hiç beklemediğimiz bir yerden saldırıya maruz kaldık -- [14:41] KÜSİ ile Yeni Projeler Geliyor -- [14:34] Konak;15 Temmuz, tarihin en büyük ihanetidir -- [14:10] Doğanay; O gece hak ile batıl savaştı -- [14:05] Çok acı olay -- [09:36] Şahıs gözaltında müdürlük dezenfekte edildi -- [09:23] Durdurulan otomobilden uyuşturucu çıktı -- [14:08] Çarıkçı;şanssız bir sezon geçirdik --
Dr Parlak En çok kadınları etkiliyor

AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Haydar Parlak, güneş lekelerinin yüzde 90 oranla kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti .

Haberi Yazdır

4.7.2017  15:04

AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Haydar Parlak, güneş lekelerinin yüzde 90 oranla kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, “Lekelerden korunabilmek için fiziksel önlemlerin dışında güneş koruyucu krem veya losyonların doğru şekilde ve sürekli kullanılması önemlidir. Güneşten koruyucular tek başına yeterli koruma sağlamayabildiklerinden dış ortamlarda geniş ağızlı şapka, geniş çerçeveli güneş gözlükler takmak güneşten korunmada önemlidir. Özellikle güneş ışıklarının en dik olduğu 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşten kaçınılmalıdır” dedi.

 

Bolu İli Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği çatısı altındaki önemli sağlık kuruluşlarından AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Haydar Parlak güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkileri hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Parlak, yaptığı açıklamada, özellikle yaz aylarında güneşin cilt üzerindeki zararları, UVA ışınlarının cilt üzerindeki etkileri ve tedavisi hakkında bilinçli olunması gerektiğine dikkat çekti.

 

GÜNEŞ LEKELERİ KADINLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Parlak, güneş lekelerinin yüzde 90 oranla kadınlarda daha çok görüldüğünü belirterek, “Güneş lekesi görülen kişilerin büyük çoğunluğu %90 oranla kadınlardır. Bununla birlikte erkeklerde de görülebilmektedir. Koyu tenlilerde açık tenlilere göre daha sık görülmektedir” dedi.

 

KADINLARDA DOĞUM KONTROL HAPLARI VE KOZMETİK ÜRÜNLER GÜNEŞ LEKELERİNDE ARTIŞA NEDEN OLUYOR

Güneş lekelerinin sebepleri hakkında bilgiler veren Parlak, şöyle konuştu: “Güneş lekelerinin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, ultraviyole, hormonlar, derinin tahrişi gibi birçok faktörün rolü bulunabilir. Güneş lekelerinin ortaya çıkmasında en önemli faktör ultraviyole ışınlarının derinin rengini veren hücreleri (melanosit) uyarmasıdır. Güneş lekelerinin daha çok kadınlarda özellikle gebelikte ve bazen doğum kontrol haplarının kullanımı sırasında ortaya çıkması hormonların da güneş lekelerinin (malezma) ortaya çıkmasında önemli olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca deride iritasyona neden olan deri bakım ürünleri ve parfümler gibi kozmetikler de bazen yüzdeki lekelerin kötüleşmesine neden olabilir.

Ultraviyoleye maruz kalındığında normalde cilt renginde her yerde aynı derecede koyulaşma, yani bronzlaşma görülür. Özellikle koyu tenli kişilerde bazen yüzdeki bronzlaşma homojen olmaz. Alın, yanaklar ve üst dudak derisinde bazı yerlerde daha koyu renk alarak alacalı görünüm ortaya çıkar. Derinin daha koyu renkli alanlarında, cildin rengini veren renk hücrelerinin ultraviyoleye duyarlılıklarının daha fazla olduğu veya çeşitli nedenlerle daha fazla uyarıldıkları için daha fazla melanin pigmenti üreterek derinin daha koyu renkli olmasına neden oldukları düşünülmektedir.”

 

GÜNEŞ LEKELERİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Yüzdeki güneş lekelerinin giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemlerini sıralayan Parlak, “Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanları tarafından lekelerin giderilmesi amacıyla çeşitli lokal tedavi seçenekleri uygulanabilinmektedir. Lekeli derinin soyulması(kimyasal peeling), çeşitli lazerler, PRP, deri rengini açan krem veya losyonlar gibi birçok tedavi yöntemi bu amaçla kullanılabilinmektedir. Deriyi soyan işlemlerin özellikle güneşin az olduğu son bahar veya kış aylarında yapılması ve işlem sonrasında güneşten korunma son derece önemlidir. Lazerler ve Kimyasal Peeling gibi yöntemler ile leke tedavisinin ancak tecrübeli hekimler tarafından yapılması önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

PARLAK’TAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAVSİYESİ

Açıklamalarında, “Güneşten korunma nasıl yapılabilir?” sorusunu da yanıtlayan Parlak, “Lekelerden korunabilmek için fiziksel önlemlerin dışında güneşten koruyucu krem veya losyonların doğru şekilde ve sürekli kullanılması önemlidir. Güneşten koruyucular tek başına yeterli koruma sağlamayabildiklerinden dış ortamlarda geniş ağızlı şapka, geniş çerçeveli güneş gözlükler takmak güneşten korunmada önemlidir. Özellikle güneş ışıklarının en dik olduğu saatler olan saat 10:00 – 16:00 arasında güneşten kaçınmaktır. Yalnızca açık ve güneşli havalarda değil, bulutlu ve kapalı günlerde de ultraviyole ışınlarının %80’i Dünya yüzeyine ulaşır. Güneş ışınlarına bağlı cilt hastalıkları olan ve güneş lekesi bulunan kişilerin normal pencere camının UVA ışınlarını geçirdiğini unutmamaları gerekmektedir” biçiminde konuştu.

 

“GÜNEŞ KORUYUCULARI DÜZENLİ VE DOĞRU KULLANILMALI”

Açıklamalarında ayrıca, “Güneşten koruyucu ürünler nasıl kullanılmalı ve hangileri tercih edilmelidir?” sorusuna da yanıt veren Parlak, şöyle konuştu: “Günümüzde farklı markalar, çok sayıda güneşten koruyucu ürün bulunmaktadır. Güneşten koruyucu krem veya losyonların dış ortama çıkmadan en az 15 dakika önce sürülmesi ve her iki ila dört saat de bir tekrar edilmesi gerekir. Denize veya havuza girildiği durumlarda su dan çıkıldıktan sonra güneşten koruyucunun tekrar edilmesi veya su dan etkilenmeyen güneşten koruyucuların kullanılması gerekir. Güneşten koruma faktörü (SPF) yükseldikçe koruyuculuğu artmaktadır. Güneş lekelerinden korunmada kullanılan koruyucuların koruma faktörü derecesinin en az SPF 30 ve üstü olmasında fayda vardır. Lekeler için geliştirilmiş özel formüller ve renk açıcı maddeler ile kombine güneşten koruyucu ürünler piyasada bulunmaktadır. Bu ürünlerin koruyuculuklarını birbirinden üstünlüğünü gösterir, karşılaştırmalı çalışmalar bulunmamaktadır. Kişisel tercihlerde ürünlerin fiyatı ve kullanım sırasında bireysel memnuniyet önemli bir faktördür. Lekelerden korunmada en önemlisi güneşten koruyucunun sürekli, düzenli ve doğru kullanılmasıdır.”

Parlak, açıklamalarının sonunda, “Güneş lekelerinin rengi genellikle kışın açılır ve ilkbahar ve yaz aylarında ise lekeler koyulaşır. Lekelerin tekrar etmemesi için tedavi sırasında ve sonrasında güneşten korunma ve tetikleyen faktörlerden uzak durulması önemlidir. Etken faktörler uzaklaştırılmadığı sürece yaz aylarında lekelerin tekrar oluşma riski vardır” diye konuştu.
Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

KAMYONCU
KAMYONCU
MİNİ YARIŞ OYUNU
MİNİ YARIŞ OYUNU
Bebeğini Besle
Bebeğini Besle

Jerry Peynir Toplama
Jerry Peynir Toplama
GOVERNOR OF POKER 2 OYUNU
GOVERNOR OF POKER 2
BALIK AVLAMA
BALIK AVLAMA

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
9.07.2020
Bolu' da vefat edenler
7.07.2020
Bolu' da vefat edenler
6.07.2020
Bolu' da vefat edenler
23.06.2020
Bolu' da vefat edenler
22.06.2020
Bolu' da vefat edenler
17.06.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası