Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 22 Ekim 2019 Salı
[11:37] Parkinson Hastalarına Müjde -- [11:23] Cimnastik Temsilcilerinden Vali Ümit'e Ziyaret -- [11:02] Bolu' da vefat edenler -- [15:44] Ekrem Doğanay hoca kabri başında anıldı -- [14:15] Vali Ümit Muhtarlarla Bir Araya Geldi -- [14:07] Özköylü ;Galibiyetten dolayı mutluyuz -- [13:58] Umutlar boşa çıkmadı -- [11:47] Bolu İHH Hanım Gönüllüleri Kahvaltıda Buluştu -- [11:29] Wushu Köroğlu Kupası Tamamlandı -- [11:10] Aile Hukuku ve Kadına Karşı Şiddet Suçları Soruşturmaları TSO da Yapıldı --
Karnından 12 kg tümör aldılar

Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı önemli sağlık kuruluşlarından Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yine önemli bir cerrahi müdahale gerçekleştirildi.

Haberi Yazdır

25.5.2017  09:25

AİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne karın ağrısı şikayetiyle başvuran 70 yaşındaki kadın hastada, 12 kg ağırlığında yumurtalık tümörü tespit edildi. Bunun üzerine hastayı ameliyata alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayhan Ekici, ameliyat kesisinden çıkarılamayacak büyüklükteki tümörü, aspiritör yardımıyla 8,5 litre sıvı tahliyesi gerçekleştirerek, hastanın karnından çıkarmayı başardı. 70 yaşındaki hasta, başarılı operasyonun ve servisteki tedavisinin ardından mübarek Ramazan ayı öncesi sağlığına yeniden kavuşmanın sevincini yaşadı.

 

Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı önemli sağlık kuruluşlarından Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yine önemli bir cerrahi müdahale gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde, 30 cm büyüklüğe ve 4 kg ağırlığa sahip yumurtalık tümöründen 63 yaşındaki kadın bir hastayı kurtarmayı başaran Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayhan Ekici, bu kez de 70 yaşındaki kadın hastanın yeniden sağlığına kavuşmasını sağladı.

Edinilen bilgiye göre, Bolu’nun Gerede İlçesi’nde yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen 70 yaşındaki kadın hasta, karın ağrısı ve karın da şişkinlik şikâyetleriyle AİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayhan Ekici tarafından yapılan muayene sonrasında, MR ve ultrason görüntülemeleri sayesinde gerçekleştirilen ilk belirlemelerde, hastanın yumurtalıklarından kaynaklanan ve hastanın adeta karnını dolduran büyüklükte over tümörü tespit edildi.

 

TÜMÖR, 8,5 LİTRE SIVI TAHLİYESİ SAYESİNDE AMELİYAT KESİSİNDEN ÇIKARILABİLDİ

Tetkikler sonrası, hastanın onayıyla gerçekleştirilen ve yaklaşık 1 buçuk saat süren cerrahi müdahalede, tümörün hastada açılan kesiden büyük olması üzerine, tümör normal koşullarla çıkarılamadı. Cerrahi müdahale ekibi bunun üzerine çareyi aspiritör yardımıyla tümör içindeki sıvıyı boşaltmakta aradı. Dakikalar süren bu işlemde hastanın karnını dolduran tümör içerisinden toplamda 8,5 litre sıvı boşaltıldı. Tümör, bu sıvı tahliyesinin ardından kesiden çıkabilecek ölçülere geriledi ve tümör hastadan başarılı şekilde alındı.

 

TÜMÖRÜN AMELİYAT ÖNCESİ GERÇEK AĞIRLIĞI 12 KG OLARAK TESPİT EDİLDİ

Cerrahi müdahale sonrasında tümör üzerinde yapılan ölçümlerde 8,5 litre sıvı boşaltılmasına rağmen tümörün 33x28 cm boyutlarında ve 3,5 kg ağırlığında olduğu tespit edildi. Tümörün cerrahi müdahale öncesinde toplam ağırlığının 12 kg olduğu; ancak sıvı ile dolu tümörün büyüklüğünün ise, tam tespitini yapmanın mümkün olmadığı bildirildi.

 

YRD. DOÇ. DR. EKİCİ: KARŞILAŞTIĞIM EN BÜYÜK YUMURTALIK TÜMÖRÜ

Bu başarılı cerrahi müdahaleyi gerçekleştirilen Yrd. Doç. Dr. Ekici, cerrahi müdahale hakkında yaptığı açıklamada, 12 kg ağırlıktaki tümörü, “Bugüne dek gerçekleştirdiğim cerrahi müdahalelerde karşılaştığım en büyük yumurtalık tümörü” olarak tanımladı.

Yrd. Doç. Dr. Ekici, “Yaklaşık 1 buçuk saat süren cerrahi müdahalede, hastanın adeta karnını dolduran, kistik ve sorit alanlar içeren over tümörü ile karşılaştık. Büyüklüğü nedeniyle kitlenin kesiden çıkarılması mümkün olmadı. Bunun üzerine aspiritör yardımıyla tümör içerisindeki sıvının tahliyesini sağlamaya çalıştık. 8,5 litrelik tahliyenin ardından tümör ameliyat kesisinden alınabilecek derecede küçüldü. Bu sayede tümörü hastanın karnından almayı başardık. Ameliyat işlemi sonrasında gerçekleştirdiğimiz Frozen işleminde de tümörün iyi huylu olduğunu tespit ettik. 70 yaşındaki hastamız cerrahi müdahale sonrasında, serviste gerçekleştirilen 3 günlük tedavisinin ardından, sağlığına kavuştu ve hastanemizden taburcu edildi” dedi.

 

YRD. DOÇ. DR. EKİCİ’DEN 45 YAŞ ÜZERİ KADINLARA HEKİM KONTROLÜ ÖNERİSİ

Yrd. Doç. Dr. Ekici, açıklamalarında ayrıca, şunları söyledi: “Yumurtalık tümörü sadece kadınlarda görülen bir hastalık. Bu hastalıkla karşılaşan hastalardaki tek tedavi yöntemi de cerrahi müdahale. Daha çok 45 yaş üzeri kadınlarda görülüyor. Bu nedenle; Ailesinde yumurtalık, meme veya kolon kanseri hikayesi olanlar yumurtalık kanseri açısından risk grubunu oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak, bu hastalığa karşı 45 yaş üzeri kadınlara düzenlik hekim kontrolü öneriyorum.”Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Mehmetçiğe Bolu'dan destek
Mehmetçiğe Bolu'dan
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp

Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller

TOPLARI TOPLA
TOPLARI TOPLA
PATLAYAN BİLARDO
PATLAYAN BİLARDO
YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU
YER ÇEKİMİ ÇOCUĞU

BALIK AVLAMA
BALIK AVLAMA
ZUMA
ZUMA
Sonic xtreme
Sonic xtreme

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
17.10.2019
Bolu' da vefat edenler
16.10.2019
Bolu' da vefat edenler
15.10.2019
Bolu' da vefat edenler
14.10.2019
Bolu'da vefat edenler
30.09.2019
Bolu'da vefat edenler
27.09.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası