Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 14 Temmuz 2020 Salı
[18:23] Rektörlükten darbe konferansı -- [18:17] Vali Ümit;birbirimize daha çok kenetlenmeliyiz -- [15:28] Başaran ;hiç beklemediğimiz bir yerden saldırıya maruz kaldık -- [14:41] KÜSİ ile Yeni Projeler Geliyor -- [14:34] Koyuncu ;15 Temmuz, tarihin en büyük ihanetidir -- [14:10] Doğanay; O gece hak ile batıl savaştı -- [14:05] Çok acı olay -- [09:36] Şahıs gözaltında müdürlük dezenfekte edildi -- [09:23] Durdurulan otomobilden uyuşturucu çıktı -- [14:08] Çarıkçı;şanssız bir sezon geçirdik --
Şükran günleri başladı

Bolu İline eğitim ve sağlık alanında 141 tesis kazandıran ve 1994'te Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen hayırsever iş adamı merhum İzzet Baysal adına düzenlenen 'Şükran Günleri' başladı.

Haberi Yazdır

12.5.2017  10:22

Bolu İline eğitim ve sağlık alanında 141 tesis kazandıran ve 1994'te Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen hayırsever iş adamı merhum İzzet Baysal adına düzenlenen 'Şükran Günleri' başladı.

Kurduğu vakıf aracılığıyla köy sağlık ocaklarından hastanelere, kreşlerden üniversiteye, camilerden huzurevlerine 141 tesis yaptıran ve 5 Mart 2000'de hayatını kaybeden hayırsever iş adamı İzzet Baysal için her yıl 11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 'İzzet Baysal Şükran Günleri' başladı.

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin katkılarıyla Bolu Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak Bolu halkı adına Kent Konseyi Başkanı Refik Özçelik Atatürk Anıtına çelenk koydu. Ardından İzzet Baysal'a Saygı Yürüyüşüne geçildi.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Komando Tugay Komutanı Kurmay Albay Muammer Alper,  Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Vekili  Prof.Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal'ın kızı Esin Avunduk, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri,  diğer protokol üyeleri İzzet Baysal Caddesi’nden öğrenciler ve halkla birlikte Belediye Meydanı'ndaki İzzet Baysal Anıtı'na kadar belediye bandosu eşliğinde yürüdü.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektör Vekili  Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu’nun İzzet Baysal Heykeline çelenk koyması ile başlayan törende Saygı Duruşu’nda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende gençlik adına konuşan AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Fatih Öztürk, “İzzet Baysal sadece Bolu’ya değil tüm Türkiye’ye örnek olan bir şahsiyettir. Biz ona olan borcumuzu, O’nun yaptırdığı üniversitede eğitimimizi en iyi şekilde yapıp, üniversitemizi daha da ileriye götürerek bir nebze olsun ödemeye çalışacağız. Ruhun şad olsun” şeklinde konuştu.

Törende Bolu Halkı adına konuşan Mustafa Namdar ise , Bolu deyince akla İzzet Baysal'ın, İzzet Baysal deyince ise akıllara Bolu'nun geldiğini ifade ederek, "O'na minnetlerimizi, şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Yine O’nun manevi huzurunda toplandık. O’na bir kez daha şükranlarımızı sunacağız. Bir kez daha Bolu Halkı adına İzzet Baysal'a rahmet diliyor, O'nun izinden yürüyen İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve mütevelli heyetine de Allah razı olsun diyorum" dedi.

AMCASINA YAZDIĞI MEKTUBU OKUDU

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, törende amcası için yazdığı mektubu okudu. Ahmet Baysal mektubunda; “Sevgili Amcaya 17. mektup… Her sene olduğu gibi bu senin 11 Mayıs’ında evlat bildiğin Bolulular ismini verdikleri caddede diktikleri heykelinin önünde seni bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyorlar. Bolululara adadığın bunca sağlık ve eğitim tesisini hepimiz biliyoruz ki onlardan hiçbir şey beklemeden karşılıksız verdin. Ama bir kere daha görüyorsun sevgili amca Bolulular da sana en değerli karşılığı böyle güzelliklerle veriyorlar.  Sana adadıkları bu şükran günlerinde sevgilerini veriyorlar. Senin için her şeyden mühim olduğu vakfına sahip çıkmayı biliyorlar. Bedenle vakfının emanet ettiği mütevelli adına bu günleri düzenleyen Bolu Kent konseyine katkılarını esirgemeyen Valiliğimize, Belediyemize, Rektörlüğümüze ve tüm sivil toplum kuruluşlarımıza senin huzurunda bir kere daha teşekkür ediyorum. Vakfın çalışmaları hakkında benden beklediğin haberlere elince bıraktığın varlığa hiç dokunmadan onun gelirlerini sadece %2’sini harcayarak gösterdiğin yolda Bolumuza eğitim ve sağlık tesisleri kazandırmaya devam ediyoruz. Hiç merak etme kalanı da bıraktığın varlığa ilave ediliyor. Bu yılsonu özel idaremizin tahsis ettiği 10 dönümlük arsa üzerine inşaatına 2015 de başladığımız İzzet Baysal Spor Okulunu bitiriyoruz. Yine 2016 yılında Mayıs Ayı’nda geçen sene sana müjdesini vermiştim. Mengen ilçemize Rektörlüğümüz ve Mengen Belediye Başkanlığımız ile yapılan protokole uygun olarak üniversitemizin Mengen kampüsünü kuruyoruz.  Fedakâr Mengen köylülerimizin bağışladığı 208 bin metre kare arazi üzerine Gastronomi Yüksekokulu’nu, Aşçılık Yüksek Meslek Okulunu ve bunların uygulamalarını sosyal tesislerini yapmak üzere planladık. Şu anda bunların mimari hesapları yaptırılmış ve rektörlüğe teslim edilmiştir. Şu anda üniversite inşaat daire başkanlığı tarafından elektrik ve tesisat projeleri üzerinde çalışmakta ve ihale dosyaları üzerinde çalışılmaktadır. 12 metre kare kapalı alanda bu tesisin fiyat artışı da göz önüne alınarak 14 milyon küsur liraya mal olacağını hesap ettik. Ve inşallah bunları da üç yıl içinde bitirip Mengen Belediyemize ve üniversitemize armağan etmiş olacağız” dedi.

“BOLULU EVLATLARIN İLE BİRLİKTE SANA RAHMET VE ŞÜKRAN SEVGİLERİMİ SUNUYORUM”

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal mektubunda bir müjdeye de yer vererek şöyle devam etti; “Sana yenice aldığım bir bilgiyi söylemek isterim. Biliyorsun sağlığında en büyük amaçlarından biri ismini taşıyan üniversiteye bir Hukuk Fakültesi kazandırmak amacın vardı. Senden sonra biz mütevelli üyeleri bunun takipçisi olduk. Sanırım üç sene kadar önce üniversitemiz yönetim kurulu bu konuda bir karar aldı ve isteğini YÖK başkanlığına iletti. İşte sana bu gün bildirmek istediğim müjde bu. Üniversite rektörlüğünden aldığım habere göre YÖK ihtiyacımızı onaylamış ve Bakanlar Kurulu’nun onayına sunmuş bulunuyor. Bundan sonra bunun takipçisi herhalde yeni Rektörümüz olacak.  Eğer bu Bakanlar Kurulu kararı alındığı taktirde dahi biz Mengen kampüsüne devam etmekle birlikte 2018 yılı sonunda veya 2019 yılı başında Hukuk Fakültesine de başlamayı düşünüyoruz. Bu konuda planlarımız hazır. Biliyorsun sağlığında en mühim gördüğün amaçlardan biri öğrenci burslarıydı. Bunlar aynı hızla devam ediyoruz. Bu sene 189 öğrencimize 395 bin TL katkı sağlandı. Şu da söylemek istiyorum. Kuruluşundan buyana üniversitemizde senin hayırlarından burs alan 6 bin 11 öğrenci mezun olmuş bulunuyor. Ama Bolu da hayırseverlik öyle kök saldı ki aynı yıl vakfımıza müracaatla ismini açıklanması istemeyen 58 hayırsever evladın, 108 muhtaç öğrenciye 200 Bin TL civarlarında burs verdi ayrıca.  Sevgili amca, vakfını hep siyaset üstü tuttun bu nedenle devletimize hangi parti yönetiminde olursa olsun yatırımlarına ayını şekilde devam ettin. Vefatından sonra bizde vakfın emanetçileri olarak 15 yıldır tek parti iktidarı ile ülkeyi yöneten AK Parti hükümeti döneminde aynı görüş altında hizmetleri sürdürmeye devam ediyoruz. Sevgili amca dün 16. genel kurulumuzu yaptık. Yönetim kurulumuzun 2014 faaliyet raporu oy birliği ile onaylandı. Yukarıda saydığım yatırımlar için 2017 bütçemiz kabul edildi. Allah nasip ederse seneye sana tekrar yazabilmek ümidi ile Vakfın Mütevelli Üyeleri adına bu etkinlikleri düzenleyenlere tekrar teşekkür ediyor ve bu gün buraya toplanmış Bolulu evlatların ile birlikte sana rahmet ve şükran sevgilerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

“İZZET BAYSAL ADI DA HİÇ UNUTULMAYACAKTIR”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Vekili  Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu konuşmasında; “Hayırla andığımız İzzet Baysal, Bolu’da sayısız eser, unutulmayacak bir isim bırakmıştır. Geriye bırakmış olduğu serler ve kurmuş olduğu vakıf, hep devam edecek, İzzet Baysal adı da hiç unutulmayacaktır. Kurmuş olduğu üniversite, bugün itibariyle 11 fakülte, 4 enstitü, 6 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 17 araştırma merkeziyle hizmet vermektedir. Üniversitemizde halen, bin 300 öğretim elemanı, 800 idari personel ve 30 bin öğrenci bulunmaktadır. Gayemiz, üniversitemizi sürekli geliştirmek, kaliteli eğitim ve öğretim sayesinde vatana ve millete yararlı eğitimli bir nesil yetiştirmektir. Bu vesile ile merhum İzzet Baysal’ı rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

“O, BOLUNUN İZZET BABASI OLDU”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise  konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kimi hayır adamı, kimi hayırların efsanesi dedi. Gerçek sıfatı halk verdi. O, Bolunun İzzet Babası oldu.  Saygı sana, şükran sana, sevgi sana. Mekânın cennet, ruhun şad olsun İzzet Baba. Sağlıktan eğitime Bolu’nun aydınlığı oldunuz. Yaşamın penceresinden baktığımızda seni görüyoruz. Yaşlıların dermanı, hastaların can suyu, şifası oldunuz. Doğumdan ölüme uzanan zaman diliminde, emanet edilen gençliğin yolunda, aydınlığın bilim ışığını yaktınız. Kentimizi gelişmiş ülke seviyelerine çıkarmak hedefimizdir.  Siz çorak topraklarda kuruyan dudakların suyu, aydınlığı arayanların ışığı, gülümseyen gözlerde parıltı, hastaların, düşkünlerin babası oldunuz.  Hayatınız bir roman. Okuyoruz! Sayfa sayfa, satır satır, hece hece… Ellerimiz semada, sevgin gönlümüzde, dudaklarımızda dua. Saygı sana, şükran sana İzzet Baba. Cennet mekân İzzet Baba…”

“BİR İYİLİĞİN DEĞERİ HİÇBİR KARŞILIK BEKLEMEDEN YAPILDIĞINDA DAHA DA ANLAM KAZANIR”

Bolu Valisi Aydın Baruş, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Tarihe ve topluma mal olmuş insanlar her birimizin sınırlı bir zamanına şahit olduğumuz bu geçici dünya hayatında yaptıklarıyla ismini kalıcı hale getiren kişiler olmuştur. İnsanoğlu iki kapılı bir han olan dünya misafirhanesinden göç edip gittiğinde adının iyi bir şekilde anılmasını istiyorsa diğer insanların fikirlerini ve yaşamını olumlu yönde etkileyecek bir iz bırakması gerekir. Bunu ya davranışlarımızın diğer zihinlerde ve kalplerde bıraktığı hatıralarla, ya fikirlerimizdeki derinliğin düşüncelerde meydana getirdiği değişikliklerle, ya da insanların hayatını etkileyecek maddi eserler inşa etmekle başarabiliriz. İnsan için çalışarak alın teriyle elde ettiği varlıklarını başkalarıyla paylaşmak bir fedakarlığı ifade eder. Bir iyiliğin değeri hiçbir karşılık beklemeden yapıldığında daha da anlam kazanır. Karşılık beklemeden yapılan iyiliğin en güzel örneği vakıf müessesesidir. İzzet Baysal ismi sahip olduğu varlığı insanların istifadesi için vakfetmenin simgesi olmuştur.

“BOLU HALKI ESERLERİNE HER ZAMAN SAHİP ÇIKACAKTIR”

İzzet Baysal hayatta iken Bolu için yapmış olduğu iyiliklerle yetinmemiş, kendisinden sonra da bu hayırların devamını sağlamak üzere kurmuş olduğu vakıf müessesesiyle eğitimden sağlığa Bolu halkının ve gelecek nesillerin yaşamına etki eden yüzlerce eserin ortaya çıkmasına imkan sağlamıştır. İzzet Baysal’ın Bolu insanına bırakmış olduğu miras sadece maddi eserlerden ibaret değildir. O, zorluklar karşısında yılmadan çalışarak alın teriyle kazanma, bu kazanımlardan içinde yetiştiği toplum ve topraklarında yaşadığı ülke için karşılıksız olarak vazgeçme anlayışını bizlere miras bırakmıştır. Bu mirası örnek alan hayırsever insanlarımız sayesinde bugün Bolu her alanda yeni eserler kazanmaktadır. Hayırseverliğin timsali saygıdeğer büyüğümüz; “Bolu halkı ve yeni nesillerimiz bizlere emanetin olan eserlerine sahip çıkma sorumluluğunu yerine getirmeye, senin adını kalplerinde ve zihinlerinde yaşatmaya devam edecektir. Aramızdan ayrılışının 17. Yılında Seni bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun.”Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

SÜPER MARİO CROSS
SÜPER MARİO CROSS
MADENCİ KÖSTEBEK
MADENCİ KÖSTEBEK
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ OYUNU
ATEŞ ÇOCUK VE SU KIZ

Tenis turnuvası
Tenis turnuvası
ŞİRİN VE ŞİRİNE
ŞİRİN VE ŞİRİNE
KİM 500 MİLYAR İSTER
KİM 500 MİLYAR İSTER

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
9.07.2020
Bolu' da vefat edenler
7.07.2020
Bolu' da vefat edenler
6.07.2020
Bolu' da vefat edenler
23.06.2020
Bolu' da vefat edenler
22.06.2020
Bolu' da vefat edenler
17.06.2020
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası